Doprava v Bratislave zdražuje: Ceny neporastú len na MHD. Zisťovali sme, na čo sa máš od 1. júla pripraviť (CENY)

  • V Bratislave nastane výrazná zmena
  • Cena lístkov hromadnej dopravy sa zvýši
MHD Bratislava
MHD Bratislava, TASR/Dano Veselský
  • V Bratislave nastane výrazná zmena
  • Cena lístkov hromadnej dopravy sa zvýši

V Bratislave nastane výrazná zmena. V dopravnom systéme sa od 1. júla 2023 zvýšia ceny skoro všetkých cestovných lístkov, a to až o 20 percent.

Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že pre výpadky v príjmoch mesta ide o nevyhnutný krok pre zachovanie súčasného rozsahu a kvality dopravných služieb. Zvýšenie cien sa podľa neho nebude týkať predplatných cestovných lístkov pre deti od šesť do 18 rokov.

Redakcia Startitup kontaktovala Dopravný podnik Bratislava, ktorý uviedol: „Od 1. júla 2023 dôjde k úprave cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Nové ceny sa budú vzťahovať na všetkých dopravcov zapojených do IDS BK, ktorými sú Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ARRIVA Mobility Solutions a Dopravný podnik Bratislava (DPB). Ide o reakciu na zvýšené náklady, infláciu a výpadky v príjmoch samospráv, ktoré sú objednávateľmi verejnej dopravy.“

To znamená, že ceny cestovných lístkov sa upravia nielen v mestskej hromadnej doprave v hlavnom meste. 

„Naďalej zostáva zvýhodnená cena pri kúpe jednorazových lístkov prostredníctvom elektronických kanálov a taktiež výrazne nižšia cena ročného predplatného cestovného lístka v porovnaní s jednorazovými lístkami,“ informuje Dopravný podnik.

Snímka obrazovky 2023-05-24 o 13.35.28
zdroj: DP Bratislava/Cenník

Dopravný podnik Bratislava sa v posledných mesiacoch zaoberal úspornými opatrenia a okrem zníženia spotreby energií zaviedol aj všetky zastávky na znamenie. Práve toto opatrenie prinesie mestu ročnú úsporu približne pol milióna eur. Napriek tomu to nestačí na vykrytie výpadkov, ktorým musia dopravcovia a samosprávy čeliť.

„Objednávatelia verejnej dopravy tak stáli pred dvoma možnosťami – buď obmedziť a zhoršiť dostupnosť a kvalitu MHD, alebo navýšiť ceny lístkov, aspoň na čiastočné vykrytie vyšších nákladov a výpadkov v rozpočte. Prvá možnosť by obnášala rušenie niektorých liniek či obmedzovanie intervalov alebo údržby. Objednávatelia a BID sa dohodli na druhej možnosti, ktorá nezhorší kvalitu ani spoľahlivosť verejnej dopravy – jednej zo základných služieb, ktorú každý deň využívajú desiatky tisíc cestujúcich. Upravené ceny začnú platiť od 1. júla 2023,“ uvádza sa v tlačovej správe hlavného mesta.

Nový cenník tak vstúpi do platnosti začiatkom letných prázdnin, ktorý zároveň odzrkadlí kumulatívnu infláciu od roku 2021 (v tomto roku sa tarifa menila naposledy).

Súčasne sú s platnosťou od 1.7.2023 upravené sadzby sankčných úhrad nasledovne: 

  • Základná sadzba bude 110,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t. j. celkom: 111,10.- €
  • Znížená sadzba sankčných úhrad bude v prípade platby na mieste a do 10 pracovných dní: 
    80,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t. j. celkom: 81,10 €. 

Cenník č. 2 od 1. júla 2023
zdroj: DP Bratislava/Cenník

Pre porovnanie:

Cena dnešného základného papierového 30-minútového lístka pre zóny 100 + 101 je 0,90 eur. Za rovnaký, ale elektronický lístok dnes Bratislavčania zaplatia 0,81 eura. Od júla 2023 bude cena za papierový lístok 1,10 eura, teda o 0,20 eur drahší a cena za rovnaký, elektronický lístok bude 0,97 eura, teda drahší o 0,16 eura.

Študenti dnes za papierový lístok zaplatia 0,45 eur, od júla 0,55 eura a za elektronický dnes dajú 0,41 eura a od júla 0,49 eura.

Zdroje: TASR, DP Bratislava

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá