Doprava zadarmo. Tieto fakty o Estónsku ťa presvedčia, že podobnú krajinu nenájdeš

  • Estónsko je krajina na severovýchode Európy, ktorej obyvateľstvo dosahuje v tomto roku len 1,3 milióna obyvateľov
  • Napriek nízkemu počtu obyvateľov má však stále čo ponúknuť
  • Väčšinu vecí, ako občan Estónska vybavíte cez internet a môžete si mať istotu, že vaše deti budú zvládať základy informatiky odmalička
pasestonsko
Pixabay/wikimedia.org
  • Estónsko je krajina na severovýchode Európy, ktorej obyvateľstvo dosahuje v tomto roku len 1,3 milióna obyvateľov
  • Napriek nízkemu počtu obyvateľov má však stále čo ponúknuť
  • Väčšinu vecí, ako občan Estónska vybavíte cez internet a môžete si mať istotu, že vaše deti budú zvládať základy informatiky odmalička

Programovanie od plienok

Nie tak celkom doslova, no pravdou zostáva, že deti sa tu učia programovať už od prvého ročníka. Tento program bol zavedený v roku 2012 a učí deti informatickej gramotnosti od prvej po dvanástu triedu. Už v šiestich rokoch sa miestne deti dozvedajú o aplikovaní matematiky a logiky, ktorú vo vyššom veku dokážu uplatniť v omnoho väčších spektrách.

Elektronické pasy

Elektronické občianske preukazy sú u nás už bežnou súčasťou života. v Estónsku však bežne fungujú elektronické pasy už od roku 2002. Takýto pas pripomína práve spomínaný občiansky preukaz a preverí, ako vašu skutočnú, tak aj digitálnu identitu. Pas disponuje čipom, v ktorom je obsiahnutý aj nositeľov elektronický podpis. Ako súčasť vášho pasu, tak doňho môžete nahrať rôzne dokumenty, ktoré máte počas cestovania neustále pri sebe.

Voľby z pohodlia domova

Unavuje vás návšteva základnej školy a nepríjemné spomienky z lavice pri každých voľbách? Pomocou svojho čipu a elektronického podpisu môžu Estónci už od roku 2005 voliť cez internet. V roku 2007 bolo Estónsko prvou krajinou, v ktorej ste sa mohli zúčastniť parlamentných volieb cez internet. Počas volieb do Európskeho parlamentu až 31% hlasovalo práve týmto spôsobom.

MHD zadarmo

Tallinn streets

V roku 2013 sa hlavné mesto Estónska, Tallinn stalo prvým mestom na svete, ktorého mestská hromadná doprava premáva pre cestujúcich úplne zadarmo. Miestna vláda prišla s týmto riešením, keď chcela občanov posunúť k ekologickému kroku. Referendum sa tak konalo z dôvodu, aby domáci prestali používať autá a radšej presedlali na autobusy a trolejbusy. V referende hlasovali 3/4 ľudí za dopravu zdarma. Vďaka tomuto programu sa hustota dopravy v hlavnom meste badateľne zredukovala.

Startupy

Startupové firmy sú v súčasnosti veľmi populárne a to najmä medzi mladými a začínajúcimi podnikateľmi. Estónsko je na treťom mieste v celej Európe v pomere stratupov na počet obyvateľov. Konkrétne ide o 31 startupov na 100-tisíc obyvateľov. Estónsku sa skutočne podarilo pre startupy vytvoriť veľmi priaznivé prostredie. Celý proces založenia takejto firmy trvá len 15 minút. Takýto podnikatelia sú tiež oslobodení od platenia daní z príjmov a rozdeľovania zisku.

Internet je úplne všade

Dokážete si predstaviť rozprávkovú krajinu, v ktorej narazíte na pripojenie k internetu úplne všade? Dokonca aj v lese? V Estónsku to je možné. Krajina má tak úžasné pokrytie bezdrôtového signálu, ktorý je zdarma, že môžete surfovať aj počas dňa stráveného na pláži. Wi-fi v kaviarni je úplnou samozrejmosťou, no dostanete sa k nej aj v parkoch, uličkách, na staniciach a dokonca aj na verejných lavičkách.

Technológie šetria Estóncom hromadu času

V Estónsku je v súčasnosti možné vykonávať až 4-tisíc služieb online. Či už ide o podávanie daňového priznania alebo o stavebné povolenie, všetko môžete spraviť z pohodlia domova. A internet, ktorý je úplne všade, je rozhodne príjemnejší, ako postaršia úradníčka, ktorá sa nemôže dočkať, ako sa vás zbaví.

Už sa sťahujete?

Obyvateľom Estónska sa môže stať naozaj ktokoľvek. To zároveň znamená, že tu môžete odštartovať biznis aj bez toho, aby ste sa fyzicky nachádzali v krajine. Môžete podnikať a popritom cestovať, čo vám zároveň umožňuje podpisovať zmluvy a riadiť spoločnosť aj mimo krajiny. Všetko čo musíte spraviť je prihlásiť sa o občianstvo online.

E-residency je veľmi výhodný systém pre podnikateľov, keďže dane musíte platiť iba v prípade, že svoje aktíva presúvate mimo krajiny. Pokiaľ ste obyvateľom Európskej únie, Estónsko je skvelým miesto, kde môžete začať so svojim biznisom a následne expandovať do ďalších krajín únie. O E-residency sa môžete prihlásiť na tomto odkaze.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK