Dopravná značka už roky neplatí. Slováci však kvôli nej stále platia pokuty

  • Dopravná značka, ktorá zakazuje prejazd, prestala platiť už v roku 2020
  • Napriek tomu za jej porušenie niektorí vodiči zaplatili pokutu aj minulý rok
Policajti dávajú pokutu, hoci dopravná značka neplatí
Ilustračná snímka TASR/Jaroslav Novák
  • Dopravná značka, ktorá zakazuje prejazd, prestala platiť už v roku 2020
  • Napriek tomu za jej porušenie niektorí vodiči zaplatili pokutu aj minulý rok

V minulosti sa Slováci na cestách často stretli s dopravnou značkou s názvom „prejazd zakázaný“, ktorá zakazovala prejazd vozidla cestou bez zastavenia.

Táto značka bola dlho súčasťou dopravného systému, no v roku 2020 jej platnosť skončila. A to mnohí Slováci ani len netušili. Napriek tomu však niektorí vodiči stále pokračovali v jej porušovaní, a to aj na základe nejasností v právnych predpisoch.

V minulom roku sa dokonca objavili prípady, kedy vodiči za porušenie tejto neplatnej značky dostali pokutu, hoci technicky už nemali za čo.

Značka prestala platiť, vodiči však nie

Ako informoval denník SME na jar roku 2023, vyskytli sa prípady, kedy za porušenie pravidiel, ktoré udáva na ceste dopravná značka „prejazd zakázaný“, dostali vodiči pokutu. Aj keď samotné mestá a okresné úrady potvrdili, že táto značka už neplatí, polícia pokutovanie naďalej vykonávala.

„Aj keď nová vyhláška dopravné značenie ‚prejazd zakázaný‘ nepozná, tak tým nie sú nijako dotknuté povinnosti účastníkov cestnej premávky,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuháková. Z toho vyplýva, že polícia nekonala nesprávne a pokutovanie bolo v poriadku.

Všetky taxi služby pod jednou strechou
Reklama
Viac informácií o aplikácii
Reklama
Viac informácií o aplikácii
Taxi rýchlo a bez zbytočného telefonovania

V tejto situácii sa však názory odborníkov a príslušníkov polície rozchádzajú. Niektorí odborníci navrhli, aby vodiči, ktorí za porušenie neplatnej značky platili pokutu, mali právo dať tieto sankcie preskúmať prokuratúre.

Stanovisko mestskej polície

Pre vyjasnenie tejto záležitosti kontaktoval portál Interez zástupcov mestskej polície v Bratislave. Podľa ich stanoviska je dopravná značka „prejazd zakázaný“ neplatná, pretože v roku 2020 vydali novú vyhlášku o dopravnom značení, ktorá túto značku neobsahuje.

„Mestská polícia teda nemá právo kontrolovať dodržiavanie tejto značky a vodiči by za jej porušenie nemali byť pokutovaní,“ uviedol Peter Borko, vedúci oddelenia komunikácie.

Zástupca mestskej polície, Peter Borko, však upozornil, že neplatné značky sa postupne nahradzujú novými regulačnými označeniami. Jedným z príkladov je značka „zákaz vjazdu pre motorové vozidlá“ s dodatkovou tabuľou „tranzit“, ktorá sa nachádza napríklad v mestskej časti Lamač.

„Mestská polícia môže vodičom a šoférkam, ktorí takouto oblasťou len prejdú, uložiť pokutu,“ dodal pre portál Borko.

Pozor na mastnú pokutu

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Interez, SME, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá