Dočkali sme sa: Dopravný podnik Bratislava testuje elektronické lístky

  • Bratislavský dopravný podnik konečne zavádza aspoň nejakú formu elektronických lístkov.
collage mgd
  • Bratislavský dopravný podnik konečne zavádza aspoň nejakú formu elektronických lístkov.

V najbližších týždňoch, teda aspoň do konca leta, by sa mali stať elektronické cestovné lístky realitou v našom hlavnom meste. Ušetríš vďaka nim 10 percent z ceny papierového cestovného lístka. Zakúpiť sa budú dať všetky „automatové“ typy lístkov, vrátane denných. Pred piatimi dňami, teda 18. júla, začalo verejné testovanie týchto lístkov. Dopravný podnik sa rozhodol začať nanečisto a do konca mesiaca si to môžeš otestovať aj ty.

Do 31. júla bude na rôznych miestach v rámci Bratislavy a Bratislavského kraja pristavený špeciálny autobus a testovanie bude prebiehať medzi 14:00 a 20:00. V týchto autobusoch sa budeš môcť oboznámiť s novým systémom, označovačmi a vyskúšať kúpu elektronického cestovného lístka. Na miestach pri testovacích autobusoch budú taktiež aj pracovníci Dopravného podniku, ktorí poskytnú všetky potrebné informácie. Prvé tri dni bol autobus na Námestí SNP.

obrazek

foto: commons.wikimedia.org

Reálna prevádzka s elektronickými lístkami by mala začať kocom leta, čo však ešte nie je upresnené. Špecialistka Bratislavskej integrovanej dopravy informovala, že všetko závisí od testovania informačných systémov, ktoré sú nahrané v označovačoch cestovných lístkov.

Konkrétne sa pri testovaní zisťuje funkčnosť kúpy, zápisu a tok dát do zúčtovacieho centra.

Predaj lístkov bude prebiehať prostredníctvom priloženia čipovej karty k terminálu v dopravnom prostriedku alebo na železničnej stanici, kde si človek vyberie typ lístka, ktorý môže dokonca kúpiť aj pre spolucestujúceho.

Dobrou správou určite je, že nebudeme potrebovať žiadne nové karty, pretože lístky sa budú dať zakúpiť na čipové karty Dopravného podniku, ISIC alebo karty od Slovak Lines. Jediné, čo si budeme musieť zabezpečiť, je aktivácia elektronickej peňaženky. Ďalšou dobrou správou pre študentov mimo Bratislavy je, že na ISIC karte budú môcť využívať ich regionálne služby, ako aj IDS BK.

mhd-nove-trolejbusy-bratislava-trolejbus-dpb_03-nestandard2

foto: autor

Čipová karta sa dá vybaviť na internetovej stránke Dopravného podniku alebo Slovak Lines, kde nahráš fotku, nie staršiu ako rok a zaplatíš jedno euro za kartu.

Smutnou správou však je, že na rozdiel od iných pokročilých miest, sa v Bratislave elektronické cestovné lístky kupovať kartou nebudú dať. Na funkcii sa pracuje, avšak je zložitejšia, keďže sa spolupracuje aj so samotnou bankou a proces je náročný. Dopravný podnik sa však túto možnosť platby intenzívne snaží využiť, či však príde do platnosti a užívania ukáže len čas.

zdroj: imhd.sk, Dopravny podnika Bratislava, zdroj titulnej fotografie: wiki/autor

Najnovšie video

Najnovší podcast

Plavíš sa a na brehu horí ľudské telo, vedľa toho stojí krava. India je šialená

Najnovšie