Dopravný podnik plánuje kúpiť viac ako 80 nových autobusov. Budú mať klímu aj wifi

  • V pondelok bol na nákup nových vozidiel, ktoré by mali obnoviť mestský vozidlový park, vyhlásený tender
  • Plánuje sa kúpa 81 kĺbových autobusov a 4 minibusov
  • Záujemcovia o spoluprácu môžu svoje návrhy podávať do 19.septembra
DPB
TASR
  • V pondelok bol na nákup nových vozidiel, ktoré by mali obnoviť mestský vozidlový park, vyhlásený tender
  • Plánuje sa kúpa 81 kĺbových autobusov a 4 minibusov
  • Záujemcovia o spoluprácu môžu svoje návrhy podávať do 19.septembra

Dopravný podnik hlavného mesta obnovuje vozový park. V pondelok dopoludnia vyhlásili verejný tender na nákup viac ako osemdesiatich autobusov a štyroch minibusov s dĺžkou 8 metrov. Na rozdiel od minulosti, podľa slov DPB a.s. nebude hlavným kritériom verejnej súťaže len cena.

Oslovení boli všetci výrobcovia autobusov v ČSR

Počet nových kĺbových autobusov sa bude deliť do troch kategórií. 70 kĺbových autobusov bude slúžiť na prepravu cestujúcich, 10 z nich by malo mať rozšírenú časť na prepravu batožiny a 1 kĺbový autobus bude slúžiť na účely Autoškoly DPB.

„Oslovili sme všetkých výrobcov autobusov so zastúpením na česko-slovenskom trhu. Na základe cenového prieskumu nám bolo potvrdené, že podmienky stanovené v technickej špecifikácii pre rozhodujúcu časť zákazky, čo je 70 kĺbových vozidiel, vie splniť minimálne 6 uchádzačov z celoeurópskeho trhu s tým, že oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania už bolo zverejnené aj v Úradnom vestníku Európskej únie,“ povedal predseda predstavenstva DPB, a. s. Martin Rybanský.

Novými autobusmi plánuje dopravný podnik nahradiť najstaršie autobusy značiek Karosa, Tedom či Solaris.

Nové vozidlá budú technicky vybavené

Nové autobusy by mali byť nízkopodlažné, klimatizované, dokonca s oddelenou klimatizovanou časťou pre vodiča a cestujúcich. Mali by mať možnosť nabíjania telefónu, WiFi, vnútorný aj vonkajší kamerový systém a dvere by sa mali pri každom jednom vozidle otvárať na fotobunku. Kritérií pre výber z ponúk je niekoľko.

Prihliadame na celkovú cenu autobusov. Ďalej na maximálnu celkovú obsaditeľnosť autobusu, pričom podiel miest na sedenie z celkového počtu miest musí byť najmenej 25% ale aj na prevádzkové náklady na spotrebu energie,“ vyjadrila sa pre StartitUp hovorkyňa DPB a.s. Adriana Volfová.

View this post on Instagram

AŽ 85 NOVÝCH KLIMATIZOVANÝCH AUTOBUSOV🚌 Krásne ráno všetkým! O túto novinu sa s vami musíme podeliť!☺️ Po Bratislave začne čoskoro jazdiť� ďalších 85 úplne nových autobusov s výkonnou klimatizáciou.❄️ Aj v súvislosti so zavedením mestskej parkovacej politiky chceme začať výrazne skvalitňovať MHD. Tento týždeň sme vyhlásili tender na dodávku nových autobusov. Vo výbave budú mať Wi-Fi, USB zásuvky na dobíjanie mobilov, determálne sklá, kamerový systém 🎥 a automatické zatváranie dverí na fotobunku, ktorá bude brániť úniku vychladeného vzduchu z vozidla. Chladiaci výkon klimatizácie bude musieť byť minimálne 54 kW. Ľudskou rečou, v autobusoch bude príjemne aj počas najväčších letných horúčav.☀️ Aby sme Bratislavčanom ponúkli vozidlá na európskej úrovni, na rozdiel od minulosti nebude hlavným kritériom verejnej súťaže už len cena. „Oslovili sme všetkých výrobcov autobusov so zastúpením na česko-slovenskom trhu a bolo nám potvrdené, že podmienky tendra vie splniť minimálne 6 výrobcov z celoeurópskeho trhu," povedal nový predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský. Aby sa mohlo do súťaže zapojiť čo najviac výrobcov, vznikla čo najvyššia konkurencia a celý tender bol čo najtransparetnejší, rozhodli sme sa dokonca predĺžiť zákonom stanovenú lehotu na predkladanie ponúk. Celkovo obstarávame 81 kĺbových autobusov, ktoré nahradia neklimatizované autobusy Karosa, Tedom a Solaris a zároveň navýšia prepravnú kapacitu na vybraných linkách. K tomu ešte ďalšie štyri minibusy, ktoré budú jazdiť na Kramáre, Kolibu a Slavín. Len pre zaujímavosť, nové klimatizované autobusy spoločne odvezú viac ako 10 tisíc zákazníkov. Podmienky sa zlepšia aj našim kolegom, ktorí už nebudú musieť celé dni šoférovať vozidlá bez klimatizácie. Zároveň ju postupne opravujeme vo vozidlách, kde nefungovala a klimatizáciou by sme chceli vybaviť aj niektoré staršie vozidlá. O tomto kroku vás budeme informovať. 🙂 #mamespolocnyciel #dpb #dopravnypodnik #bratislava #bus #autobus

A post shared by Dopravný podnik Bratislava (@dpbratislava) on

Opäť nové vozidlá?

Pred pár mesiacmi kúpil bratislavský Dopravný podnik 11 ojazdených autobusov z Rakúska a Nemecka. Teraz vyhlasuje tender na nákup ďalších.

Ojazdené vozidlá boli kupované z dôvodu nárastu výkonov autobusovej dopravy v rámci modernizácie Dúbravsko – Karloveskej radiály. Novými autobusmi plánuje DPB, a. s. posilniť dopravnú obsluhu v niektorých lokalitách,“ doplnila Volfová.

Podľa slov hovorkyne sa predpokladá, že prvé vozidlá by mali prísť do vozidlového parku najskôr v druhom kvartáli 2020. Po vybavení potrebnej dokumentácie ich DPB, a.s. zaradí do premávky.

Zdroj: dpb.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK