Dorota Nvotová odkazuje z Maldív: Za šírenie mutácií nemôžu cestovatelia, ale sebeckí chrapúni, čo nedodržiavajú opatrenia

  • Ak nedodržiavaš opatrenia, môžeš sa nakaziť aj v električke alebo v obchode
  • Samotné cestovanie nie je nebezpečné, nedodržiavanie opatrení áno, pripomína cestovateľka
dorota nvotová maldivy
Instagram/Dorota Nvotová, Pixabay/VladaSoft
  • Ak nedodržiavaš opatrenia, môžeš sa nakaziť aj v električke alebo v obchode
  • Samotné cestovanie nie je nebezpečné, nedodržiavanie opatrení áno, pripomína cestovateľka

Cestovateľka a majiteľka cestovnej kancelárie Dorota Nvotová nahrala na Instagram video, v ktorom si podala všetkých ľudí, ktorí hejtujú cestovateľov. Poukázala totiž na to, že samotné cestovanie nie je problém. A už vôbec nie na Maldivy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dorota Nvotová (@nvotovadorota)

Chápem, že na Slovensku je situácia ťažká a niekomu sa bridí, že nemôže ísť za babkou do Považskej Bystrice, ale niekto si môže ísť napríklad na Maldivy,“ hovorí Nvotová s tým, že chce vysvetliť, ako to je.

Nie je to tak, že cestovatelia ohrozujú niekoho. Nezodpovední cestovatelia ohrozujú. Teda tí, ktorí sa vrátia, majú ísť pekne na dva týždne do karantény. A po negatívnom teste sa môžu vrátiť do života. Tí, ktorí to nedodržujú, sú jednoducho sebeckí chrapúni, ktorí sa rozhodli ohrozovať svoje okolie a takí sebeckí chrapúni sú aj v električkách, čo si dajú rúško pod nos,“ vysvetľuje Nvotová.

Aký lockdown? Slováci lietajú do exotiky akoby sa nič nedialo, dovolenku si doprialo od januára až 30 000 ľudí

Maldivy tvorí sústava ostrovov, niektoré sú úplne uzavreté a niektoré nie, podľa toho, akú mieru rizika sú ochotné znášať. Po príchode do krajiny ťa čaká PCR test a ten istý proces nasleduje aj pri ceste naspäť, Maldivám teda záleží na tom, aby z krajiny neodchádzali nakazení ľudia.

Každý ostrov navyše tvorí takú samostatnú karanténu, týka sa to najmä lokálnych ostrovov, ktoré sú autentickejšie. „Maldivy totiž nie sú o rezortoch a Kočneroch,“ pripomína Dorota Nvotová.

Od januára za dovolenkami do exotiky odletelo približne 30-tisíc ľudí. Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr však uvádza, že zájazd je jedným z najbezpečnejších variantov cestovania v koronakríze.

Cibulkovej Maldivy aj Kolumbia

Najviac cestovali do Emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egyptu. Podľa aktuálnych štatistík bolo za tieto mesiace na Slovensko importovaných 35 prípadov koronavírusu.

Z toho v prípade troch ide o import z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko. Do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom. Informovala o tom Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), uvádza SITA.

Zvrat v prípade smrti nakazeného juhoafrickým variantom: Pacient ho v skutočnosti nemal, v laboratóriu došlo k chybe

Cestovanie predstavuje riziko najmä pri šírení juhoafrického variantu koronavírusu, ktorý je odolný voči získanej imunite z prekonaného ochorenia COVID-19 a tiež voči niektorým vakcínam. Juhoafrický variant sa potvrdil napríklad u 23-ročnej ženy z Banskej Bystrice. Tá s novým variantom pricestovala na Slovensko zo Zanzibaru. Po tom, čo laboratórium odhalilo chybu v priradení vzoriek k menám, sa zistilo, že všetci dotyční cestovali.

Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy – z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka. Je to v podstate dobrá správa, pretože okolnosť, ktorú sme uviedli najskôr a teda, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, by znamenala nekontrolované šírenie vírusu,” vysvetľuje virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK