Doslova sa kŕmil nepriateľmi. Šialený vládca, prezývaný Hitler z Afriky, denne zavraždil 100 ľudí

  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“
dikrátor idi amin a kosti
History.wikia.org a TASR/ AP Photo/ Ben Curtis (ilustračná fotografia)
  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“

Čo sa týka šialených, krutých a, z hľadiska prosperity krajín, otrasných diktátorov, Afrika môže z nedávnej minulosti vytiahnuť hneď niekoľko zaujímavých adeptov. No jeden tu v tejto silnej konkurencii podľa odborníkov obzvlášť vyniká. Bežne ho titulujú „najznámejším“, „najhorším“ či „najšialenejším“ diktátorom celej Afriky.

Reč je o východoafrickej krajine, do ktorej sa chodí napríklad za horskými gorilami, s názvom Uganda. V 70. rokoch sa jej chopil muž, ktorému karty zo začiatku možno nepriali a podľa miestnych zabehnutých zvykov ho predurčovali skôr na úplný spodok spoločenského rebríčka.

Idi Awo-Ongo Angoo, známy celému svetu ako Idi Amin, je ale dôkazom, že aj chlapec z ulice, ktorý pochádza z podceňovaného kmeňa na okraji krajiny, môže vystreliť do výšin a raz prevziať moc nad celým štátom.

zdroj: Face2faceafrica.com

V tomto prípade sa to ale radšej stať nemalo. Idi Amin sa zapísal do dejín ako vládca, ktorý to „nemal v hlave poriadku“, a hoci je Afrika krutým a ťažko skúšaným kontinentom, len máloktorý štát si po nezávislosti prešiel takým peklom, o aké sa v Ugande postaral tento človek, „pán všetkého tvorstva na súši i vo vode, premožiteľ Britského impéria“.

Z opovrhovaného kmeňa a bezcieľneho života na ulici

Startitup PREMIUM logo
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: kniha Eben (Ryszard Kapuściński), kniha Dějiny moderní Afriky (Richard J. Reid), the Guardian, Wikipedia (anglická verzia), Interez.sk, csfd.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá