Dostaneš tento rok 13. plat alebo odmenu? Zistili sme, na čo máš nárok a čo sa ti oplatí viac

  • Vieš aký je rozdiel medzi odmenou a 13. platom?
  • Tento rok ho dostane 18 % zamestnancov, je to viac ako minulý rok
  • Jeho priemerná výška dosahuje v hrubom 989 eur
odmeny
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vieš aký je rozdiel medzi odmenou a 13. platom?
  • Tento rok ho dostane 18 % zamestnancov, je to viac ako minulý rok
  • Jeho priemerná výška dosahuje v hrubom 989 eur

Trinásty plat či odmeny sú dnes veľmi atraktívnym firemným benefitom. Mnoho uchádzačov o zamestnanie si vyberá aj podľa toho, či má, respektíve nemá na niečo takéto nárok.

Vieš, aký je medzi nimi rozdiel? Čo sa ti ako zamestnancovi viac oplatí? Štatistiky hovoria, že na Slovensku sú bežnejšie skôr odmeny, než trináste alebo dokonca štrnáste platy. Tie dostáva podľa prieskumu portálu Platy.sk až 28 percent zamestnancov. Ich priemerná výška je 1 017 eur v hrubom. Aj tebe ponúka zamestnávateľ takýto benefit?

Rozdiel medzi odmenou a 13. platom

December je ten čas, kedy si ako zamestnanec môžeš prilepšiť. Pod vianočný stromček ti zamestnávateľ môže darovať odmeny či 13. plat. V niektorých firmách, zväčša korporátnych, panuje úzus, že 13.plat sa vypláca v dvoch čiastkach s tým, že obe sú zdanené. Prvú dostávaš v júli a druhú k decembrovému platu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Trinásty a štrnásty plat sú totiž nárokovateľné zložky mzdy. Sú dohodnuté v pracovnej či kolektívnej zmluve. V nej sa zamestnávateľ zaručuje, že ich vyplatí,“ píše Profesia.sk vo svojej tlačovej správe.

Zároveň dodáva, že vyplácanie odmien funguje na základe dobrovoľnosti. Často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi či firme darilo v danom roku. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec odmenu garantovanú nemá.

Líšia sa aj odmeny, či dodatočné platy v súkromných firmách. Rozdiel je aj v tom, či ide o domácu alebo zahraničnú firmu. Najviac si prilepšíš, ak sa zamestnáš v súkromnej zahraničnej firme. Tvoj 13. plat potom môže dosahovať sumu až 1 238 eur. Ak sa v štátnej alebo obecnej firme dostaneš k 13. platu, čo sa stáva zriedkakedy, zo všetkých menovaných možností dostaneš najmenej, priemerne len 531 eur.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Netreba zabúdať, že tento lákavý benefit stále nie je v našej krajine až taký bežný. Podľa prieskumov portálu Platy.sk nešlo ani v jednom prípade v roku 2019 o viac ako päť percent inzerátov, ktoré by obsahovali zmienku o 13. či 14. plate alebo koncoročných odmenách. Jemný nárast však zaznamenaný bol. Zmienka o tom, že ti zamestnanec koncom roka vyplatí príjemný bonus, sa na pracovnom portáli vyskytla v takmer 4 % pracovných ponúk.

Oproti roku 2017 firmy najviac stúpli pri odmeňovaní svojich zamestnancov koncoročnými odmenami.

zdroj: profesia.sk

Vianočný benefit v podobe 14.platu

Dovolenková a vianočná odmena tento rok poteší zamestnancov spoločnosti Volkswagen Slovakia. Okrem 13. platu, ktorý bol dlhodobou súčasťou vianočných prémií, ich tento rok čaká aj ďalší príjemný prídavok. Nové podmienky, ktoré zahŕňajú úľavu na daniach a odvodoch, získajú na konci roka mnohí ich zamestnanci spolu viac ako 260 eur v čistom.

Volkswagen Slovakia vypláca zamestnancom 14. plat až do výšky 100 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca v závislosti od počtu odpracovaných rokov,“ tvrdí Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia, pôsobiacej na Slovensku od roku 1991.

Zdroje: Profesia.sk, Volkswagen

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech