Expert prezradil zásadné dôvody, prečo pri cvičení nemáš six pack: Príliš veľa brušákov ti môže škodiť

  • Aj bez cvičenia klasických brušákov sa dá dosiahnuť six pack
  • Cviky len na brucho a core nestačia
  • Postup podľa odborníka, ako dosiahneš six pack doma
odborník vysvetľuje, ako správne cvičiť
Len brušáky na vypracované brucho nestačia Golem Club, Freepik/diana.grytsku
  • Aj bez cvičenia klasických brušákov sa dá dosiahnuť six pack
  • Cviky len na brucho a core nestačia
  • Postup podľa odborníka, ako dosiahneš six pack doma

Máš pocit si, že si urobil všetko pre to, aby si dosiahol vytúžený six pack, a stále nevidíš na tele žiadne výsledky? Hoci si si zintenzívnil tréningy, zmenil stravovanie, užívaš rôzne doplnky stravy, no kocky na bruchu sa ešte neobjavili.

Určite si si veľakrát položil otázku: Prečo majú niektorí ľudia krásne vypracované brucho, zatiaľ čo to tvoje stále nevyzerá tak, ako v tvojich predstavách.

V rozhovore s Tomášom Dostálom, hlavným trénerom Golem Clubu, sa dozvieš, aké najčastejšie chyby robia ľudia pri dosiahnutí six packu a aj to, prečo aj príliš veľa brušákov škodí.

Tomáš Dostál, hlavný tréner Golem Clubu
zdroj: Golem Club
  • Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri dosiahnutí six packu?
  • Prečo cvičenie len brucha a stredu tela nepomáha?
  • Aké sú najlepšie cviky na dosiahnutie six packu?
  • Prečo je dôležité cvičiť vyvážene celé telo a nie jednu oblasť?

Platí aj pri cvičení pravidlo, že všetkého veľa škodí, alebo je cvičenie 6-krát do týždňa vhodné?

Základom úspechu je dodržanie regeneračných cyklov. Preto môžem chodiť cvičiť aj 5-krát do týždňa, ale musím dodržať syndróm všeobecnej adaptácie, čo znamená vyšší objem regenerácie, aby prebehla v tele adaptácia a regenerácia.

Pri nedodržaní adaptačných cyklov nám hrozí tzv. overtraining syndrome, čiže pretrénovanosť. V prvom rade musíme pochopiť, čo je stres. Všetko, čomu sme vystavení, je stresový faktor, teda aj cvičenie. Nevnímame ho nevyhnutne negatívne, kým ho neoznačíme za nepríjemný. Stres je syndróm, ktorý pozostáva zo všetkých zmien v biologickom systéme.

V druhom rade treba pochopiť, čo je pretrénovanosť: príliš dlhotrvajúca neschopnosť zotaviť sa zo stresu. V praxi to znamená, že ak chcem cvičiť každý deň, musím poznať tréningový zámer, objem, intenzitu tréningu a následne zvoliť stratégie regenerácie.

Samotná regenerácia znamená aktivitu alebo stratégiu, ktorá má prispieť k uľahčeniu procesu zotavenia, alebo ju môžeme definovať aj ako zámerný, plánovaný komponent alebo deň, keď sa realizujú stratégie regenerácie. Takže brucho viem cvičiť a cvičím každý deň, ale musím vedieť, aké cviky, kedy, koľko a prečo.

Ako veľmi je dôležitá strava? Dá sa dosiahnuť vyrysovaná postava aj bez drastickej diéty?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá