Dovolenka v Španielsku? Precestuj ho s minimálnym budgetom a maximálnymi zážitkami

  • Na to, aby si si užil Španielsko, potrebuješ menej peňazí než by si čakal
  • Pre obyvateľa strednej Európy je mimoriadne zaujímavé a pre návštevníka má prichystaných viacero lákadiel
Pixabay.com
pixabay.com
  • Na to, aby si si užil Španielsko, potrebuješ menej peňazí než by si čakal
  • Pre obyvateľa strednej Európy je mimoriadne zaujímavé a pre návštevníka má prichystaných viacero lákadiel

Madrid

Hlavné mesto Španielska je plné zelene a disponuje naozaj zaujímavými pamiatkami. V tomto meste platí  to, čo takmer v každej metropole. Čím sa nachádzaš ďalej od hlavnej ulice, o to lacnejšie a lepšie tam je. Čo sa týka reštaurácií, určite odporúčame TripAdvisor, ktorý ti poradí, kde sa najesť. Inak by sa ti mohlo stať, že svoj pobyt prežiješ na bagete so španielskou šunkou a syrom.

Dve osoby sa môžu v centre Madridu ubytovať už od 110 eur na týždeň. Oplatia sa aj letenky, nakoľko si do Madridu zaletíš z Viedne aj z Bratislavy už od 44 eur. Z letiska je najlepšou dopravou autobus, ktorý ťa bude stáť 5 eur. Je označený inou farbou než ostatné linky a určite ho neprehliadneš. Okrem chôdze sa v Madride môžeš prepravovať aj metrom. Stojí od 1,50 do 2 eur, ale môžeš si kúpiť lístok na 10 jázd za 12 eur.

Ubytovanie sa začína na 36 eurách na dva dni pre dve osoby. Samozrejme, existujú aj drahšie varianty, ale cenovo dostupného a slušného ubytovania je tu viac, než dosť.

Ceny sú v Madride porovnateľné s tými slovenskými, teda ak hovoríme o Bratislave. Pivo si dáš od 2,50 eura. Drinky sú výhodnejšie, ak ich budeš konzumovať pri bare a nebudeš vyžadovať sedenie za stolom. Jedlo v reštauráciách ťa v štandardnom prostredí s obsluhou vyjde do 10 eur. V drahších reštauráciách to môže byť aj 100 eur.

Výhodnou alternatívou sú španielske tapas, ktoré sa zväčša servírujú k drinkom. Sú mimoriadne chutné a zadarmo. Dokážu nasýtiť a menším jedákom suplovať večeru, alebo obed. Ak chceš ušetriť, tak sa oplatia aj lokálne bary a drinky na „stojáka“. Bonusom je pravá atmosféra nepoškvrnená turizmom.

Ak máš možnosť, skontaktuj sa s niekým miestnym. Domáci ti určite poradí, kde sú najlepšie ceny a podujatia pre lokálnych.

Museo del Prado

Múzeum Prado je v Madride povinnou zastávkou, ale expozície si zistite dopredu. Múzeum je gigantické a nie je šanca, že by si stihol pozrieť všetko. Vopred si zadováž aj vstupenky, čím sa vyhneš niekoľkohodinovému čakaniu.

Navštíviť ho môžeš aj zadarmo – každý pracovný deň medzi šiestou a ôsmou večer. Ponuka platí aj medzi piatou a siedmou aj cez sviatky. Asi ťa neprekvapí, že o free vstupy je extrémny záujem. Ak si ešte študent alebo máš menej ako 18 rokov je vstup zadarmo stále.

View this post on Instagram

Welcome to Prado Museum! One of the most visited in the world, houses a fantastic collection of European art from the 12th to early 20th centuries, featuring important works from Diego Velázquez, El Greco, Francisco Goya, Hieronymus Bosch, Peter Paul Rubens, Titian and many more. It is the main national Spanish art museum and one of the best in the world. Hours: Monday to Saturday 10:00 – 20:00, Sunday and holidays 10:00 – 19:00. Free hours: Monday to Saturday 18:00 – 20:00, Sunday and holidays 17:00 – 19:00. Entrance fees: General €15 . . . #okhostel #okhostelmadrid #hostel #hostel #tophostel #tophostels #tophostels #hostelworld #hostelsclub #hostels #hostelstaff #hostelsoftheworld #hostellife #hostelsineurope #europehostels #europe #spain #spain🇪🇸 #madrid #madridspain #madridtourism #madridcityworld ⠀

A post shared by Ok Hostel Madrid (@okhostel_madrid) on

Palacio de Cibeles

Impozantná snehovo biela budova, v ktorej sídlia inštitúcie ako magistrát Madridu. Organizujú sa v nej výstavy, večierky a ďalšie kultúrne podujatia. Z veže sa môžeš pokochať krásnym výhľadom na panorámu mesta. Návštevníkov vyvážajú väčšinou len jednu hodinu denne a za 3 eurá.

View this post on Instagram

¿Por el día? ¿Por la noche? Da igual el momento del día que vengas porque cerramos a las 2.30 horas. Disfruta de nuestra terraza situada en la SEXTA PLANTA en el mismo edificio del Palacio de Cibeles y disfruta de las mejores vistas de Madrid y de nuestros exquisitos cócteles. For the day? At night? It does not matter the time of day you come because we close at 2.30. Enjoy our terrace located on the SIXTH PLANT in the same building of the Palacio de Cibeles and enjoy the best views of Madrid and our exquisites cocktails. @adolfo_toledo @javiercibeles #palaciodecibeles #madrid #españa ##terrazasconencanto #terrazasmadrid #terrazas #adolfo #hosteleria #disfrutar #enjoy #cocteles

A post shared by Palacio de Cibeles (@palaciodecibeles) on

Retiro park

Retiro park je komplexom záhrad a pamätníkov. Na prístupovej ceste ťa privítajú sochy minulých panovníkov Španielska. Park je celoročne plný ľudí a kultúrneho života. Hudbu počuješ z každej strany a na každom rohu ťa čaká niečo zaujímavé. Nachádza sa hneď pri múzeu Prado. Vstup sa neplatí a zadarmo sú aj ďalšie parky.

View this post on Instagram

The (not so) seCret Garden

A post shared by Neta Glazer (@netagl) on

Čo zjesť?

Tortilla patata je omeleta či skôr koláč z vajec, zemiakov a cibule. Callos a la Madrileña je typické jedlo, ktoré si domáci užívajú najmä v zimnom období. Churros con Chocolate by sa dalo prirovnať k našim šiškám.

Toledo

Do Toleda je veľmi jednoduchá doprava. Z vlakovej stanice sa tam dostaneš rýchlovlakom za 20 eur. Cesta trvá hodinu. Je pokojné, suché a býva označované ako mesto troch kultúr – kresťanskej, arabskej a židovskej. Atmosféra je vďaka tejto kombinácii jedinečná. Slováci ho poznajú málo, čo je škoda.

View this post on Instagram

Toledo

A post shared by Uniss (@y570210071) on

Mesto je výstavnou skriňou španielskej kultúry a dominantou mesta je nádherná katedrála Panny Márie. Chrám má 5 lodí, dve veže a systém kaplniek s rajským dvorom. Štýlovo patrí do španielskej gotiky, ktorá je výrazne ovplyvnená inými kultúrami. Vo vnútri stojí hlavný oltár so 14. panelmi a diela maliarov ako Velázquez, Goya,  El Greco, Tizian ale aj Rubens.

View this post on Instagram

F E L I C I D A D E S 🇪🇸C A S T I L L A – L A M A N C H A🇪🇸 . LA FOTO ES DE : @pilarantuanta . . . . . Location / Lugar: Toledo, Castilla-La Mancha, Spain/España Foto elegida por Admin: @jedugd . Presentamos Castilla-LaMancha con fotos mencionadas . We present Castilla-LaMancha with featured photos . . . . PARA SER [email protected] DEBES: . SEGUIR @EstaEs_CastillaMancha y @EstaEs_Espania . PONER #estaes_espania #estaes_castillamancha . TAMBIÉN HAY # PARA LAS DEMÁS COMUNIDADES AUTONOMICAS Y PARA: . @EstaEs_Universal @EstaEs_de_todo @EstaEs_America @EstaEs_Europe . PONER DONDE HICISTE FOTO . 🍀🍀🍀GOOD LUCK🍀SUERTE 🍀🍀🍀 Bienvenido a todas nuestras paginas Welcome to all our pages of EstaEs_ #igersmanchegos #albacete #cuenca #ciudadreal #guadalajara #toledo #castillalamancha #siguenza #talaveradelareina #puertollano #total_castillalamancha #valdepenas #illescas #almansa #hellin #laroda #villarrobledo #tomelloso #manzanares #alcazardesanjuan#igerstoledo #igersalbacete #igerscuenca #igersguadalajara #igersciudadreal

A post shared by CASTILLA – LA MANCHA (@estaes_castillamancha) on

Na jednom z najvyšších miest v meste sa nachádza pôvodná arabská pevnosť Alcazar z 10. storočia. V 16. storočí ju prestavali na kráľovskú rezidenciu a neskôr sa zmenila na vojenskú akadémiu. Dnes je vojenským múzeom. Jednou z najzaujímavejších miestností je kancelária veliteľa Moscarda, v ktorej môžete vidieť diery po guľkách z obdobia občianskej vojny (1936).

Granada

Z madridskej hlavnej stanice (Estación Sur) ide klimatizovaný a veľmi pohodlný autobus priamo do Granady. Andalúzske mesto s bohatou históriou je síce trochu ďalej, ale štvorhodinovú cestu zvládneš a aspoň si pozrieš kus krajiny. Wifi je samozrejmosťou rovnako ako občerstvenie, ktoré prichádzalo každú hodinu.

View this post on Instagram

. IGER [ @toy_brenes ] . Fecha / Date [ 11/07/19 ] . FOTO DEL DÍA / PHOTO OF THE DAY . Selected by [ @marccorpas1 ] Founder [ @inorbe81 ] . Tag [ #OK_Granada ] . Gracias por compartir tus fotos con nosotros / Thanks for sharing your Pics with us . Fotos antiguas / Old pics [ #ok_granada_jul19 ] . . F A M I L I A O K . . 🆕🆕@ok_myworld🆕🆕 . . Conoce todas nuestras galerías en @familia_ok y etiqueta tus fotos con la que mejor se adapte a tus imágenes!! . ❗Galerías recomendadas❗ . @familia_ok @ok_andalucia @andalucia_monumental @total_granada . HASTA LA PRÓXIMA MENCIÓN . . _____________________________________ . #estaes_granada #estaes_andalucia #estaes_espania #ok_europe #wu_spain #ok_spain #espacio_spain #ig_spain #loves_granada #naturaleza_andalucia #todoclick #ok_myworld #total_andalucia #loves_europe #ig_andalucia #loves_spain #ig_spain_ #loves_andalucia #ig_sevilla #spain_beautiful_landscapes #instantes_fotograficos #andalucia_monumental #andaluciagrafias #Granada #ok_andalucia #ok_granada_toy_brenes

A post shared by G R A N A D A (@ok_granada) on

Granadu je najlepšie prejsť pešo, pretože ulice ťa vďaka pôvodnej architektúre ochránia pred horúčavou.  Nádherné arabsko kresťanské pamiatky dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Ubytovanie je lacné a aj hotel v centre mesta dokážeš booknuť za 33 eur na dve noci.

Katedrála v Granade

Katedrála je najvýraznejšou dominantou mesta a jej história je poprepletaná aj s maurskou kultúrou. Keď ju v roku 1523 dostavali, mesto opäť patrilo kresťanom. Je to nádherná stavba nielen zvonku a päť eur za vstup sa zaplatiť oplatí.

 

La Alhambra

Citadela Alhambra je jednou z najznámejších stavieb v Španielsku. Ak chceš navštíviť toto miesto, lístky si treba kúpiť vopred a na konkrétny čas – od 8:30 do 13:30 alebo od 13:30 do 20:00. Dovnútra sa dostane len 6000 ľudí denne. Pozor na presnosť.

Na konkrétny čas sa vstupuje aj do Nasridského paláca, ktorý je súčasne s Generalife hlavnou atrakciou. Svojho času chcel celú Alhambru vyhodiť do vzduchu Napoleon Bonaparte. Našťastie sa mu to nepodarilo.

 

Na trhu si môžeš kúpiť aj prvotriedne koreniny. Miestni sú mimoriadne milí a nám dokonca poradili, ktoré si určite môžeme vziať do príručnej batožiny do lietadla. Navštív aj maurskú štvrť Albaicín. Neprehliadneš ju vďaka jej snehovo bielej farbe. Je to jedna z najstarších mestských častí v Granade.

Jedlo, pitie, relax

Granada je známa aj vďaka svojmu tapas. Cenovo bolo jedlo veľmi dostupné a dokonca aj na jednom z veľkých námestí podávali večerné menu za 10 eur. Čo sa týka pitia, určite ochutnaj lokálne (najmä červené) vína, ktoré túto oblasť preslávili.

Unikátnym zážitkom sú aj arabské kúpele, ktorých je v Granade niekoľko. Nás vyšiel kompletný balíček na 30 eur na osobu.  Nájdeš ich buď pod španielskym názvom Baños árabes, alebo pod arabským označením Hammam. Zahŕňajú termálne pramene, saunu, masáže a občerstvenie v podobe lokálneho ovocia a sladkostí. Ak si na túto oblasť rezervuješ viac ako tri dni, môžeš si odskočiť aj do neďalekej Malagy a užiť si obľúbené Costa del Sol.

Zdroje: Booking, Esmadrid, Pelikan, Holiday-weather, Andalusia, Wikipedia, Real Alcazár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech