Dovolenka v Taliansku sa môže zmeniť na nepoznanie. Za oddych na pláži si zrejme priplatíš

  • Tradičným rodinným podnikom na talianskych plážach môže o chvíľu odzvoniť
  • Boja sa, že veľkým podnikom nebudú v súťaži o miesto schopní konkurovať
na snímke je zachytená talianska pláž a žena v bikinách na pláži
Unsplash/Will Truettner, ŞULE MAKAROĞLU
  • Tradičným rodinným podnikom na talianskych plážach môže o chvíľu odzvoniť
  • Boja sa, že veľkým podnikom nebudú v súťaži o miesto schopní konkurovať

Idylka, ktorú dnes bežne ponúkajú talianske pláže, by mohla byť onedlho minulosťou. Od roku 2024 pravdepodobne vstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré by mohli nadobro zmeniť štruktúru talianskeho pobrežia.

Po rokoch nátlaku zo strany Európskej únie súhlasila talianska vláda s tým, že o dva roky vyhlási verejnú súťaž na talianske súkromné pláže. Reforma prešla senátom ešte v máji tohto roku, informuje portál Euronews.

Domáci aj turisti by tak dali zrejme zbohom malým rodinným podnikom, ktoré pláže lemujú. Tiež by to znamenalo, že si za oddych pri pláži priplatíš.

Majitelia podnikov nesúhlasia

Všetko nasvedčuje tomu, že budú od 31. decembra 2023 koncesie na plážach predmetom verejnej súťaže. Hovoríme o plážových kluboch, baroch, reštauráciách či podnikoch, ktoré na pláži prenajímajú ležadlá.

Taliani, ktorí pôsobia v cestovnom ruchu, sa búria, približuje CNN.

Nie je tajomstvom, že je Taliansko jednou z najväčších plážových destinácií v Európe. Pláže tvoria 7 400 kilometrov pobrežia len v pevninskej časti krajiny.

Pláže tradične dotvárajú malé rodinné podniky. Mnoho z nich stojí na rovnakom mieste už roky a ich správa sa presúva z generácie na generáciu.

na snímke je zachytená talianska pláž so slečníkmi a krajinou v pozadí
zdroj: Unsplash/Nellia Kurme

Práve tieto podniky zastupuje v Taliansku federácia podnikov pri vode, Federazione Italiana Imprese Balneari (FIBA). Z ich štatistík vyplýva, že je v krajine približne 30-tisíc plážových podnikov, z ktorých je 98 % rodinných.

Hlboké vrecká prevážia tradíciu

V talianskom parlamente v súčasnosti postupne prechádza zákon, ktorého súčasťou je, že si rodiny nebudú môcť ich licencie obnovovať automaticky. Ďalšie hlasovanie v tejto súvislosti je naplánované na pondelok.

Ak sa zákon skutočne pretaví do reality, rodiny budú musieť súťažiť s inými záujemcami z celej Európskej únie. Medzi nimi sa môžu jednoducho objaviť aj veľké podniky a rodiny sa obávajú, že proti nim nebudú mať šancu.

Koncesie však nemajú byť predmetom dražby. Záujemci budú musieť pre danú lokalitu predložiť svoju víziu, konkrétny plán. Ľudia, ktorí vlastnia reštaurácie na plážach už celé generácie, sa obávajú, že takýmto spôsobom zvíťazia investori s plnými vreckami.

To by sa nepríjemne dotklo aj nás, turistov. Ceny pre dovolenkárov by sa v takomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšili.

Neschopní konkurencie

„Ide o predaj talianskeho pobrežia tomu, kto ponúkne najviac,“ povedal pre CNN Luciano Montechairo, majiteľ reštaurácie Lido Jamaica v zálive Trentova v južnej Kampánii.

„Keď prišli do Talianska nákupné centrá, zatvorili sa všetky malé obchody. My, malí obchodníci, nebudeme schopní konkurovať.“

„Keď sem prišiel môj otec, nebolo tu takmer nič. Požiadal o tento kúsok zeme, dostal ho, postavil chatrč a založil tento podnik. Teraz by nám mohli povedať, že dobre urobil, no máme ísť.“

Senát zákon už schválil

Zákon už schválil taliansky senát a poslanecká snemovňa o ňom bude hlasovať 25. júna. Zostáva dohodnúť sa na detailoch. Cieľom zákona je zrovnoprávniť Taliansko s predpismi Európskej únie o hospodárskej súťaži.

Európska únia zaviedla toto pravidlo v roku 2006. Taliansko a iné krajiny s veľkým počtom pláži jeho uplatňovanie doteraz odkladali.

Talianske koncesie sa automaticky obnovovali od roku 1992 a v roku 2018 tamojšia vláda rozhodla, že bude obnovenie platiť do roku 2033. V súčasnosti je však na spadnutie rozhodnutie, ktoré by im licencie odobralo o desať rokov skôr.

na snímke je zachytená pláž v taliansku, spolu s domčekmi
zdroj: Unsplash/Flo P

Vláda argumentuje, že musia prepracovať zákony o hospodárskej súťaži, aby mohli využiť pandemický plán obnovy EÚ.

Prezident združenia FIBA Maurizio Rustignoli pre CNN povedal, že spôsob, akým sa k problematike pristupuje nie je správny a je urýchlený.

„Majiteľ, ktorému bolo povedané, že má čas do roku 2033, si urobil 10-ročnú prognózu, pristúpil k investíciám a zásadným životným rozhodnutiam. Teraz zistí, že mu štát 10 rokov ubral. Doteraz nebola zaručená žiadna kompenzácia.“

Podľa jeho slov si opatrenie takéhoto rozsahu vyžaduje rozsiahlu diskusiu.

Zdroje: Euronews, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá