Dozvuky po obrovskej akcii NAKA: Vyšetrovateľ chce vidieť Jána Culku za mrežami

  • Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzbu pre dvoch obvinených
  • Šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby Ján Culka a dobrovoľný záchranár Marián Zvěřina sú už dve noci v policajnej cele
Obvinený Ján Culka z Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo.
Startitup
  • Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzbu pre dvoch obvinených
  • Šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby Ján Culka a dobrovoľný záchranár Marián Zvěřina sú už dve noci v policajnej cele

Niečo také už na Slovensku dávno nebolo. Ide o akciu príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry, ktorí v pondelok ráno obvinili hneď dvoch bývalých šéfov Vodohospodárskej výstavby Daniela Kvocera a Vladimíra Kolára, dvoch bývalých šéfov Štátnej ochrany prírody Milan Boroša a Martina Lakandu, a aby toho nebolo dosť, tak aj bývalého šéfa Slovenského vodohospodárskeho podniku spadajúci pod envirorezort za Ficovej vlády, ktorý vtedy ovládal Most-Híd Stanislava Gáboríka.

Ani tu však odpočet obvinených nekončí. Policajti zadržali aj šéfa Komplexnej centrálnej záchrannej služby Jána Culku a tiež muža, ktorý vlastní strelnicu, je dobrovoľným záchranárom, strážcom prírody a v Trenčíne ťa privíta v atómovom bunkri Mariána Zvěřinu.

No práve s dvoma poslednými menovanými súvisí informácia, ktorú získali reportéri Stratitup. Informácia sa spája s tým, že mediálne známy šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby Ján Culka a dobrovoľný záchranár Marián Zvěřina strávili po zadržaní v cele policajného zaistenia už dve noci. Vyšetrovateľ NAKA podľa našich informácií spracoval podnet k návrhu na ich väzobné stíhanie.

Ján Culka je stíhaný vo všetkých deviatich skutkoch. V prvých siedmich prípadoch za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a v dvoch ďalších za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Prokurátor ÚŠP GP SR dňa 28.11.2023 doručil sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie obvinených J.C. a M. Z. do väzby. O návrhu prokurátora sa bude rozhodovať zajtra, t.j. 30.11.2023 od 9:00 hodine,“ reagovala na otázky Startitup hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Bednáríková.

Obvinený Ján Culka z Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo.
zdroj: TASR Daniel Veselský: Obvinený Ján Culka z Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo.

Dobrovoľný záchranár Marián Zvěřina je obvinený z dvoch skutkov za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými sú ešte ďalší dvaja muži z Veľkého Medera a jedna právnická firma, ktorej šéfuje Jána Culka – Komplexná centrálna záchranná služba. 

Policajti NAKA v súvislosti s akciou vzniesli obvinenia pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ale aj zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Dňa 27.11.2023 bola príslušníkmi NAKA, odbor Stred realizovaná zaisťovacia akcia, v rámci ktorej boli zadržané 4 osoby. V tejto trestnej veci bolo dňa 27.11.2023 vznesené obvinenie celkovo 9 fyzickým osobám a 1 právnickej osobe,“ napísala pre Startitup hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Obvinenie sa podľa nej týka celkovo 9 skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku, š. p. a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá