Veľký zásah NAKA: Zadržali viacerých bývalých šéfov Vodohospodárskej výstavby a vysokopostavených štátnych úradníkov

  • Po akcii NAKA obvinili 9 ľudí
  • Medzi zadržanými sú vysokopostavení štátni úradníci envirorezortu
NAKA zasahuje na mestskej polícii
Reprofoto: Facebook/Polícia SR
  • Po akcii NAKA obvinili 9 ľudí
  • Medzi zadržanými sú vysokopostavení štátni úradníci envirorezortu

V pondelok vykonali policajti Národnej kriminálnej agentúry rozsiahlu policajnú akciu, pri ktorej zadržali viacero bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov.

Podľa informácií Startitup policajti zadržali štyroch a obvinili celkovo deväť ľudí. Medzi nimi je napríklad aj Stanislav Gáborík, ktorý za poslednej Ficovej vlády viedol Slovenský vodohospodársky podnik, spadajúci pod envirorezort, ktorý bol v tom čase ovládaný stranou Most-Híd.

Obvinený Stanislav Gáborík, ktorý za poslednej Ficovej vlády viedol Slovenský vodohospodársky podnik.
zdroj: TASR - Adriána Hudecová: Obvinený Stanislav Gáborík, ktorý za poslednej Ficovej vlády viedol Slovenský vodohospodársky podnik.

Obvinený po akcii NAKA je aj bývalý generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš, ktorý pôsobil ako riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina.

Obvinený bývalý generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš.
zdroj: TASR - Branislav Račko: Obvinený bývalý generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš.

S obvinením na krku sú aj bývalý šéf Štátnej ochrany prírody Martin Lakanda, bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera, bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby Vladimír Kollár, šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby Ján Culka a ďalší.

Obvinený bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Vladimír Kollár.
zdroj: TASR - Jaroslav Novák: Obvinený bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Vladimír Kollár.

Policajti NAKA v súvislosti s akciou vzniesli obvinenia pre trestné činy – Obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ale aj zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 

Obvinenie policajti vzniesli aj jednej právnickej osobe. Podľa informácií Startitup obvinili Komplexnú centrálnu záchrannú službu so sídlom v Gabčíkove. 

Obvinený Ján  Culka z Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo.
zdroj: TASR Daniel Veselský: Obvinený Ján Culka z Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo.

Informácie Startitup potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

„Dňa 27.11.2023 bola príslušníkmi NAKA, odbor Stred (pod dozorom prokurátora ÚŠP), realizovaná zaisťovacia akcia, v rámci ktorej boli zadržané 4 osoby. V tejto trestnej veci bolo dňa 27.11.2023 vznesené obvinenie celkovo 9 fyzickým osobám a 1 právnickej osobe, a to pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 ods. 1, ods. 4 Tr. zák., zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 ods. 1, ods. 3 písm. a) Trestného zákona a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti podľa § 233 ods. 1, 2, ods. 4, ods. 5 Tr. zák. Obvinenie sa týka celkovo 9 skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku, š. p. a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p.,“ prezradila nám hovorkyňa pred malou chvíľou detaily zo včerajšej akcie. 

Ako už prezradila hovorkyňa prokuratúry, obvinenia sa týkajú celkovo deviatich skutkov, ktoré majú podľa našich informácií súvisieť so zmluvami s Centrálnou záchrannou službou obvineného Jána Culku, ktoré uzavrel so štátom. 

Aktuality.sk píšu napríklad o zmluve s Komplexnou centrálnou záchrannou službou, ktorú v roku 2017 podpísal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš. Štátni ochranári pod jeho vedením platili združeniu 850-tisíc eur za to, čo majú sami v náplni práce – za stráženie prírody. Zákazku podpísali v roku 2017 bez verejného obstarávania, čím podľa ÚVO porušili zákon.

Ďalšiu zmluvu na 850-tisíc eur podľa aktualít podpísal s Komplexnou centrálnou záchrannou službou aj obvinený Martin Lakanda, Bolo to v roku v roku 2019. Tentokrát platili štátni ochranári združeniu za prevenciu a boj s lesným požiarmi. 

Správu budeme aktualizovať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá