Dráčik sa vracia. Zverejnil „inzerát“ že kúpi plyn v akejkoľvek mene

  • Nie je to tak dávno, čo sa na e-shope hračkárstva objavili kontroverzné odkazy
  • Tie sa dotýkali obrannej dohody alebo priamo vojny na Ukrajine
dráčik
Reprofoto: Dráčik.sk
  • Nie je to tak dávno, čo sa na e-shope hračkárstva objavili kontroverzné odkazy
  • Tie sa dotýkali obrannej dohody alebo priamo vojny na Ukrajine

Vo februári sme ťa informovali o kontroverzných vyjadreniach na e-shope slovenského hračkárstva. Známy Dráčik mal na úvodnej stránke webu vyjadrenia týkajúce sa vojny, ktoré rozdelili Slovákov na dva tábory.

Po niekoľkých vyjadreniach sa sieť hračkárstiev rozhodla dať si pauzu, no tá netrvala veľmi dlho. Dráčik je späť aj so svojimi názormi.

28. apríla sa na úvodnej stránke objavil oznam v znení: „Máme záujem o nákup plynu vo väčšom objeme pre Slovensko. Rozhoduje cena, nie mena. Skvapalnený plyn nám neponúkajte. Súrne, zásoby sa míňajú.“

Na príspevok si posvietili aj členovia jednej zo skupín venujúcich sa slovenskému marketingu. Komentáre pod príspevkom sú rôznorodé. 

dráčik
zdroj: Screenshot/Dráčik.sk

„Šak ale nenapísal aký plyn? Hélium? Xenón? Argón? Je zrejmé, že Dráčik má párty balóny a nemajú ich čím plniť… inak na margo témy, Xenón robí fakt ‚hrubý hlas’ a jeho inhalácia zvyšuje schopnosť regenerácie…“ píše jeden z komentujúcich.

Ďalší zas skonštatoval, že Dráčik sa musel vyjadriť k ďalšej téme a má rovnaký geopolitický rozhľad ako majiteľ siete. Jeden z komentujúcich si všimol, že Dráčik na webe nemá ruštinu a to aj napriek odkazom, ktoré veľmi nenápadne umiestňuje na svoj e-shop. Iný ocenil potenciál značky a skonštatoval, že s touto spoločnosťou by sa dal robiť krásny marketing.

Nenápadné citové vydieranie

Je očividné že hračkárstvo narážalo na nedávne kroky Ruska. 27. apríla totiž Rusko oznámilo, že zastaví  dodávky zemného plynu po Poľsku aj do Bulharska. Informovala o tom agentúra SITA odvolávajúc sa na bulharské ministerstvo energetiky. 

Plyn prestane prúdiť prostredníctvom plynovodu TurkStream. Vláda uviedla, že spolupracuje so štátnymi plynárenskými spoločnosťami na hľadaní alternatívnych zdrojov a zatiaľ neuvalia žiadne obmedzenia na domácu spotrebu. Krajina získava viac ako 90 percent jej plynu z Ruska. Jednou uskutočniteľnou a relatívne okamžitou možnosťou, ktorú má bulharská vláda k dispozícii, je podľa agentúry AP zvýšenie dovozu azerbajdžanského plynu.

Zastavenie dodávok ruského plynu Poľsku a Bulharsku prišlo po tom, čo zaň krajiny odmietli zaplatiť v rubľoch. Túto požiadavku nastolil ruský prezident Vladimir Putin po uvalení sankcií na Rusko pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Plynové vydieranie odsúdil 27. apríla poľský premiér Mateusz Morawiecki. Tvrdí, že tento krok bol pomstou za nové sankcie, ktoré Varšava tento týždeň uvalila na Rusko.

Spomenuté sankcie, ktoré oznámili v utorok, sa zamerali na 50 ruských oligarchov a spoločností vrátane Gazpromu. O niekoľko hodín neskôr Poľsko informovalo, že dostalo oznámenie, že Gazprom prerušil dodávky do Poľska, pretože nesplnilo nové požiadavky týkajúce sa platby v ruských rubľoch.

Na Slovensku problémy nie sú

Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, zatiaľ neeviduje problémy s dodávkami zemného plynu z Ruska. Preprava plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko je síce posledné týždne nižšia oproti obvyklým hodnotám, je to však podľa slovenského prepravcu plynu v súlade s požiadavkami zákazníkov.

„Preprava zemného plynu cez územie Slovenska pokračuje podľa požiadaviek zákazníkov. To isté platí aj pre prepravu do domáceho bodu, ktorá sa stabilne pohybuje okolo 11 mil. metrov kubických za deň,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Premiér Heger tiež uviedol, že Európska únia sa musí čím skôr zbaviť energetickej závislosti od Ruskej federácie, pretože využíva ropu a plyn ako nástroj na presadzovanie svojich imperialistických záujmov, ktoré vyvrcholili útokom na Ukrajinu a páchaním vojnových zločinov na jej území.

„Svojvoľné a neodôvodnené zastavenie dodávok plynu do Poľska dokazuje, že Rusko je absolútne nespoľahlivý obchodný partner,“ napísal Heger.

Premiéra Dráčika

Vo februári hračkárstvo Dráčik na svoju webovú stránku uverejnilo text: „Slováci si želajú mier pre všetky národy. Chceme naše územie bez cudzích vojsk a základní.“ Text tam pribudol v čase, keď Slovensko podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA. Vedľa textu bola vyobrazená holubica.

Dohoda bola týždne témou diania na Slovensku a dopomohla k prehĺbeniu rozdelenia slovenskej spoločnosti, ako zhodnotila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Jej slová potvrdil aj prieskum od agentúry Median, z ktorého vyplýva, že si 52 % obyvateľov Slovenska myslí, že by sa s USA spolupracovať nemalo. Táto téma rozdelila Slovensko a klinec do rakvy zabilo práve hračkárstvo.

Dráčik totiž tému vtiahol do prostredia, v ktorom by ju zrejme nikto nečakal a kam by si po ňu nikto ani nešiel. Predsa len, Dráčik predáva hračky a ich web je dôverne známy najmä deťom.

Pár dní po prvom oznámení na e-shope pribudol nový banner. Ten hlásal, že „kto chce mier, bude mať mier. Kto chce vojnu, bude mať vojnu. Zbraňami mier nedosiahneš. Myslite na budúcnosť detí.“

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá