Môžeme sa pochváliť extrémnou raritou, letiskom na diaľnici. Aj toto máme na Slovensku

  • Ak čo i len tušíš, kde by sa toto letisko mohlo nachádzať, tak ti gratulujeme
  • Obyvatelia v okolí Nového Mesta nad Váhom určite vedia o čom hovoríme, ale mnoho Slovákov netuší, čo za letisko má „doma“
startstop
Sita/Startstop.sk
  • Ak čo i len tušíš, kde by sa toto letisko mohlo nachádzať, tak ti gratulujeme
  • Obyvatelia v okolí Nového Mesta nad Váhom určite vedia o čom hovoríme, ale mnoho Slovákov netuší, čo za letisko má „doma“

Jedná sa o 3,2 kilometrový úsek diaľnice od odbočky Lúky až po odpočívadlo Hrádok pri Novom Meste nad Váhom. V strede komunikácie nie je klasická zeleň a železné zvodidlá, ale betónové bloky, ktoré sa dajú premiestniť behom niekoľkých hodín.

Okrem toho sa jedná o naozaj rovnú cestu, na ktorej nenájdeš pre pristávajúce lietadlo žiadne prekážky. Hovoríme hlavne o zákrutách, elektrickom vedení a mostoch. Ešte aj odpočívadlá popri tomto úseku sú rozmermi také veľké, že v prípade núdze tu lietadlo môže pohodlne „zaparkovať“.

Pôvodne bolo letisko, respektíve tento diaľničný úsek, postavený s predstavou, že ak by náhodou prišla naša armáda do núdzového stavu, tak behom pár hodín vedia využiť tieto tri kilometre a odpočívadlá ako záložné letisko. To bolo ale v roku 1998, a dnes už nám žiadny takýto scenár nehrozí. Asi.

Takéto riešenie už ale stratilo svoj sekundárny význam, keďže naša armáda má aktuálne iba niekoľko lietadiel a stíhačiek. Vlastne by bolo možno najlepšie, keby sa táto rolovacia dráha nikdy nemusela použiť.

Ak si ale myslíš, že niečo takéto je v Európe raritou, mýliš sa. Ešte počas Československa armáda testovala v roku 1980 pristávanie stíhačiek MIG-23 na diaľnici pri obci Měřín. 5 rokov po tom ešte na tom istom mieste pristávali aj bojové lietadla SU-25.

V Európe boli hlavnými staviteľmi takýchto ciest Nemci. Projekty provizórnych letísk začali doťahovať už v II. svetovej vojne. Malo to ale svoj dôvod – veľmi časté útoky spojeneckých vojsk a bombardovanie leteckých základní nemeckej armády. To bola totižto ešte počas vojny hlavná stratégia – oslabiť úhlavného nepriateľa zničením leteckých a námorných základní.

Zdroj: Startstop.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK