Drahší než Game of Thrones, no aj tak sa vypláca. Zo Zaklínača je fenomén a jeden z najúspešnejších seriálov v histórii Netflixu

  • Najskôr knihy, neskôr hra roka a teraz aj seriál, ktorý sa teší obrovskej popularite po celom svete
  • Zaklínač je dôkazom, že fantasy je v kurze, a preto sa okrem novej série môžeme tešiť aj na úplne nové seriály
  • Konkurenciu mu chce pripraviť Amazon i HBO
  • Napriek tomu, že každá časť stojí milióny dolárov, natáčať tieto seriály sa očividne vypláca
Zaklínač
Reprofoto: Netflix
  • Najskôr knihy, neskôr hra roka a teraz aj seriál, ktorý sa teší obrovskej popularite po celom svete
  • Zaklínač je dôkazom, že fantasy je v kurze, a preto sa okrem novej série môžeme tešiť aj na úplne nové seriály
  • Konkurenciu mu chce pripraviť Amazon i HBO
  • Napriek tomu, že každá časť stojí milióny dolárov, natáčať tieto seriály sa očividne vypláca

Najskôr najlepšia hra roka, ktorá len v prvých mesiacoch zarobila poľskému vývojárskemu štúdiu cez 60 miliónov dolárov, a teraz aj jeden z najúspešnejších seriálov v dejinách Netflixu, ktorý ma na konte stovky miliónov zhliadnutých hodín (desaťtisíce rokov).

Keď poľský autor Andrzej Sapkowski pred vyše štvrťstoročím napísal prvý román o zaklínačovi Geraltovi z Rivie, určite nemohol tušiť, čo ním naštartuje.

Svedčí o tom aj fakt, že si od tvorcov hry radšej vypýtal takpovediac peniaze na ruku, než by pristúpil na ich ponuku percentuálneho podielu zo zisku.

Sapkowski jednoducho neveril, že by hra, ktorá vznikla na základe jeho kníh, dobre zarobila, a tak radšej zobral 35 000 zlotých, čo je okolo 7 700 eur. Smiešna a zanedbateľná suma v porovnaní s tým, aké zisky herná séria Zaklínača napokon priniesla.

zdroj: CD Projekt RED

Kombinácia kníh, hier a najnovšie aj seriálu sa vzájomne perfektne dopĺňa – jedno podporuje predaj toho druhého.

Keď v roku 2019 vyšiel seriál Zaklínač, predaj už zhruba 4 roky starej hry zrazu vzrástol až o stovky percent v porovnaní s rokom 2018.

Mnohí, ktorí si zamilovali romány a poviedky Andrzeja Sapkowského, alebo spomínané hry, sa nemohli dočkať seriálu. Mnoho z tých, ktorí sa s Geraltom z Rivie stretli až na Netflixe, začali hrať hru či čítať knihy, v ktorých je predsa len povedané toho viac, než stihne ukázať seriál.

Zo Zaklínača je fenomén, ktorý si získal čitateľov, hráčov i divákov.

Každá časť stojí Netflix zhruba 10 miliónov dolárov, podľa niektorých zdrojov dokonca ešte viac. Pre porovnanie, prvé časti populárneho Game of Thrones stáli len okolo 6 miliónov, neskoršie 8 a až tie posledné by sa v tomto smere vedeli postaviť nad Zaklínača.

Len hlavný herec stvárňujúci Zaklínača – Henry Cavill – zarobí za každú sériu vyše troch miliónov dolárov, čo je okolo 400 000 dolárov za jednu časť.

Oplatí sa to Netflixu? Rozhodne. Ťažko nájsť sumu, ktorú streamovacej službe bielovlasý hrdina prináša – Netflix ju oficiálne neprezrádza – no nie je žiadnym tajomstvom a ani prekvapením, že sa jej s úrokmi vracia každý jeden „investovaný“ cent. Inak by predsa neohlásili ďalšiu sériu.

Stovky miliónov zhliadnutých hodín prvej i druhej série, medzi TOP 10 v takmer 100 krajinách a v niektorých na úplne prvom mieste.

Zaklínač si bez debaty získal aj množstvo Slovákov a Čechov, o čom svedčí aj jeho takmer okamžité zaradenie medzi najlepšie i najobľúbenejšie seriály na známej Česko-slovenskej filmovej databáze.

Ako bolo povedané, s istotou sa dočkáme aj tretej série, o ktorej tvorcovia dokonca už prezradili zopár slov. „Prvá a druhá séria pripravovali hracie pole pre veľké veci, ktoré sa čoskoro majú odohrať,“ hovorí producentka a showrunnerka (zodpovedná za tvorbu) Lauren Schmidt Hissrich.

O tom, že fantasy je v kurze nás presvedčil už Game of Thrones, ktorý lámal viaceré rekordy a skončil tesne pred oficiálnym začatím Zaklínača.

O obľúbenosti žánru svedčí aj to, že s novými fantasy chcú prísť asi všetky veľké streamovacie služby.

Amazon plánuje na konci roka prilákať k obrazovkám ľudí na seriál zo sveta Pána prsteňov. HBO chce nadviazať na úspech Game of Thrones a priniesť jeho prequel (nadväzujúce, doplňujúce dielo) s názvom Rok draka.

A Netflix okrem samotného Zaklínača chce zjavne ešte viac vyťažiť z jeho úspechu, a tak sa rozhodol divákovi priblížiť tento fantasy svet v podobe spin-off minisérie Zaklínač: Pokrvné puto.

Okrem toho už nájdeš na Netflixe aj animovaný film Zaklínač: Nočná mora Vlka, ktorý zachytáva udalosti, keď bol neskorší hrdina Geralt ešte len malým chlapcom, ktorého zobrali do školy zaklínačov.

Zdroje: Fontech Startitup, Netflix, CzechCrunch, TechRadar, ScreenRant, PC Gamer

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá