Dredatá politička, ktorá chce dekriminalizovať marihuanu. Lucii Ďuriš Nicholsonovej vyčítali vzdelanie, no to ju nezastavilo

  • Bývalá novinárka a slovenská liberálna politička zaujala Slovensko aj svojimi dredmi
  • Hoax o súčasnej europoslankyni tvrdil, že nemá ani maturitu
  • Zo strany SaS odišla v polovici februára tohto roka
  • Kto je táto žena, ktorá sa aktuálne zaoberá aj témou dekriminalizácie marihuany?
pjimage-29-1090x610
Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová
  • Bývalá novinárka a slovenská liberálna politička zaujala Slovensko aj svojimi dredmi
  • Hoax o súčasnej europoslankyni tvrdil, že nemá ani maturitu
  • Zo strany SaS odišla v polovici februára tohto roka
  • Kto je táto žena, ktorá sa aktuálne zaoberá aj témou dekriminalizácie marihuany?

Keď počuješ meno Lucia Ďuriš Nicholsonová, zrejme si spomenieš na političku s dredatými vlasmi, ktorá sa angažuje v téme dekriminalizácie marihuany. Bývalej novinárke bolo v minulosti vyčítané chýbajúce vysokoškolské vzdelanie, neskôr spochybňovali jej maturitu. 

Nedávno obehla Slovensko informácia, že europoslankyňa sa rozhodla odísť zo strany SaS. Svoje rozhodnutie oznámila Slovákom na Facebooku. Dôvodom mal byť konflikt medzi ňou a koaličnou partnerkou Veronikou Remišovou (Za ľudí), ktorý vznikol kvôli čerpaniu eurofondov. 

Nicholsonová
zdroj: Instagram/lucia_duris_nicholsonova

Ukážková žiačka

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa narodila 28. novembra 1976 v Bratislave a v roku 1995 absolvovala Gymnázium Metodova. V júli 2020 sa na internete objavili dezinformácie, že politička nemá ukončenú maturitu. 

V príspevku vo facebookových skupinách „MY SME TU DOMA“ a „Referendum o odvolaní Zuzany Čaputovej z funkcie prezidenta SR“ sa písalo, že politička nemá maturitu. Autor v príspevku uviedol, že vtedajší poslanec Peter Marček navštívil Nicholsonovej gymnázium na Metodovej, kde vykonal poslanecký prieskum, avšak žiadny doklad o tom, že by tam ukončila potrebné skúšky, mu nikto nebol schopný ukázať.

Hoax zároveň tvrdil, že europoslankyňu si na gymnáziu nikto nepamätá.

Facebook/ Lucia Ď. Nicholsonová
zdroj: Facebook/ Lucia Ď. Nicholsonová

O tom, že bývalý poslanec NR SR Marček gymnázium naozaj navštívil, však nie sú žiadne dôkazy. Agentúra AFP sa preto obrátila na riaditeľku Gymnázia Metodova Zuzanu Vaterkovú. Tá 24. júla 2020 potvrdila, že Ďuriš Nicholsonová absolventkou gymnázia naozaj je. Taktiež dodala, že stredoškolské štúdium ukončila maturitnou skúškou s vyznamenaním v júni 1995.

Môžem potvrdiť ako riaditeľka školy, že pani Lucia Ďuriš Nicholsonová študovala na našom gymnáziu od školského roku 1991/1992 do školského roku 1994/1995. Ukončila štúdium v riadnom termíne maturitnou skúškou. V zmysle školskej legislatívy to zároveň znamená, že riadne ukončila každý ročník štúdia. S celkovým hodnotením prospela s vyznamenaním,“ uviedla Vaterková.

K výmyslom sa vyjadrila aj samotná europoslankyňa: Je dôležité, aby sme v tejto dobe, kedy sa hoaxy a dezinformácie častokrát stávajú pravdami, boli súčinní a spoločne bojovali proti týmto nepríjemným klamstvám, častokrát až za hranicou zákona, objektívnymi informáciami,“ uviedla. 

Od novinárčiny k politike

Hneď po absolvovaní gymnázia Ďuriš Nicholsonová začala pracovať na pozícii novinárky a reportérky vo viacerých slovenských médiách.

Pôsobila napríklad v denníkoch Práca a SME, týždenníku Domino Fórum, ale aj v televízii STV a TA3.  Jej poslednou zastávkou bola práve televízia TA3, v ktorej pôsobila v rokoch 2004 až 2005.

Tri roky bola zamestnaná na pozícii PR manažérky pre projekt Európskej komisie, ktorý spadal pod Občianske združenie Partners For Democratic Change Slovakia a jej poslednou zastávkou pred vstupom do politiky bola spoločnosť venujúca sa mediálnemu poradenstvu, krízovej komunikácii a tvorbe dokumentárnych filmov z prostredia rómskych osád a Afriky.  

Počas tohto obdobia Nicholsonová strávila rok života v Kanade, kam odišla so svojím vtedajším manželom Tomom Nicholsonom. V Kanade absolvovala ročný kurz angličtiny v English School for Immigrants v Ottawe.

Tom Nicholson je známy slovenský novinár, ktorý stál napríklad za odhaľovaním kauzy Gorila. Hoci na Slovensku strávil veľa času, v roku 2018 sa rozhodol vrátiť do Kanady, kde pracuje ako opatrovateľ postihnutých osôb. 

Tom a Lucia sa rozviedli v roku 2013, majú spolu syna Dominika a dcéru Lilly. Politička sa opäť vydala v roku 2015 a rok po svadbe sa jej narodil syn Jakub. 

lucia ď. nicholsonová
zdroj: Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová

Štátna tajomníčka bez titulu

Lucia Ďuriš Nicholsonová s politikou začala v strane Sloboda s Solidarita. Pôsobila v nej ako vedúca skupiny sociálnej politiky. Vo voľbách v roku 2010 získala 5 416 preferenčných hlasov, vďaka ktorým sa z 13. miesta prekrúžkovala na post poslankyne Národnej rady SR.

Keď sa v roku 2010 stala SaS súčasťou vládnej koalície, Nicholsonová získala miesto na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, na ktorom pôsobila so svojím straníckym kolegom Jozefom Mihálom. Na poste štátnej tajomníčky zotrvala do roku 2012.

Hlavným cieľom političky bolo zmeniť zvnútra prehnitý systém: „Aj dnes si to myslím. Potrebujeme mladých, slušných a nebojácnych ľudí, lebo kým budú mať takýto ľudia odpor k politike, nič sa na politickej kultúre nezmení,“ napísala vtedy na svojom Facebooku

lucia ď. nicholsonová
zdroj: Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová

Počas tohto obdobia však bola neustále kritizovaná za chýbajúce vysokoškolské vzdelanie. Za hendikep svoj chýbajúci titul považovala aj sama politička, no aj napriek tomu verila, že prácu zvládne: „Dostala som dôveru v strane aj od ľudí vo voľbách. Mohla som sa rozhodnúť, či pôjdem do exekutívy, alebo zostanem v parlamente. Vybrala som si zodpovednosť,“ hovorila v minulosti. 

Už v roku 2010 preto začala so štúdiom medzinárodných vzťahov a diplomacie na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe. Kvôli pracovnej vyťaženosti a povinnostiam však štúdium prerušila. 

zdroj: Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová

„Áno, pani štátna tajomníčka si začala dopĺňať vzdelanie, vlani nastúpila do prvého semestra štúdia medzinárodných vzťahov a diplomacie na pražskej vysokej škole. Nakoľko jej však pracovné povinnosti zaberú 99 percent času, považuje za neférové voči daňovým poplatníkom, ktorými je platená, sedieť za ich peniaze v školskej lavici. Preto štúdium prerušila a naplno sa venuje práci,“ komentovala hovorkyňa rezortu práce Slavomíra Sélešová v roku 2011. 

V roku 2019 sa europoslankyňa k vysokoškolskému štúdiu vrátila a začala študovať psychológiu na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.

zdroj: Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová

Dekriminalizácia marihuany

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Teraz.sk, SaS, Pravda, NR SR, EP, hnonline.sk, Pluska.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech