Dresy Ajaxu vo „farbách marihuany“ dostali stopku. UEFA tvrdo zakročila, fanúšikovia sa búria

  • Nedávno sa v médiách objavovali fotografie nových dresov Ajaxu, ktoré boli inšpirované Bobom Marleym a jeho reggae hudbou
  • UEFA však futbalistom prikázala tieto dresy nepoužívať a nahradiť ich novými
  • Údajne porušujú pravidlá
Ajax Amsterdam
Ajax Amsterdam, Facebook/AFC Ajax
  • Nedávno sa v médiách objavovali fotografie nových dresov Ajaxu, ktoré boli inšpirované Bobom Marleym a jeho reggae hudbou
  • UEFA však futbalistom prikázala tieto dresy nepoužívať a nahradiť ich novými
  • Údajne porušujú pravidlá

Nedávno sme prišli s informáciou, že futbalový klub Ajax Amsterdam má nové dresy inšpirované piesňami od Boba Marleyho a jeho reggae štýlom. Čierne tričko so žltými, zelenými a červenými vychytávkami klub predstavil 24. augusta.

Tovar bol z fanshopu vypredaný štyrikrát rýchlejšie, ako akékoľvek iné dresy a futbalisti v nich mali odohrať prebiehajúcu sezónu. Podľa najnovších informácií však UEFA prikázala tieto dresy vymeniť. 

Pravidlá sú jasne napísané v smerniciach

Holandskí futbalisti mali špeciálne dresy prvýkrát oblečené na zápase v sobotu. Európska organizácia však uviedla, že obsahuje nelegálne prvky. Sú vraj s rozpore s pravidlami federácie. Píše o tom aj portál Goal. Mnoho fanúšikov sa pod príspevkami s touto informáciou búri. Nepáči sa im rozhodnutie UEFA.

V smerniciach UEFA pre vzhľad dresov je však napísaných viacero podmienok. Problémom je nielen veľkosť a množstvo značiek na oblečení. Tímy môžu mať na drese len jedno logo a jeden odznak výrobcu, aj rozmery sú obmedzené.

Musia byť zreteľne viditeľné. Táto podmienka na uniforme Amsterdamu nie je splnená. Na opačnej strane trička pod golierom sa nachádzajú tri malé vtáčiky, ktoré sú takmer nepostrehnuteľné.

Na futbalových dresoch musí byť len určitý počet farieb. Väčšinou by to mali byť len dve alebo tri. Ak si klub vyberie tri farby, jedna musí dominovať. V prípade pruhovaných alebo károvaných dresov – s dvoma dominantnými farbami – nesmie akékoľvek použitie tretej farby ovplyvňovať rozlišovaciu schopnosť dresu alebo ponožiek. 

Všetky farby musia byť rovnako viditeľné aj na prednej, aj na zadnej strane každého jedného kúsku oblečenia. Výnimkou sú len číselné zóny na zadnej strane tričiek. To Amsterdam takisto nesplnil. Pestrofarebné pruhy sa nachádzajú len na rukávoch a na stranách nohavíc. 

Pesnička ako neodmysliteľná súčasť zápasov

Oficiálna stránka holandského futbalového mužstva popisuje začiatok príbehu o troch malých vtákoch. Tie sa nachádzajú vzadu na drese. 

V auguste roku 2008 sa odohral priateľský zápas medzi Ajaxom a Cardiffom. Holandskí fanúšikovia boli požiadaní, aby po zápase ostali na tribúnach. DJ ich mal za úlohu pobaviť, a tak zahral niekoľko piesní. Jednou z nich bola aj skladba od Boba Marleyho – Three little birds.

Hráči, aj fanúšikovia túto pieseň prijali za svoju a odvtedy ju spievajú počas každého zápasu. Z tribún je počuť slová skladby aj počas stretnutí, ktoré sa nerozvíjajú práve najlepšie. 

Dresy sú obrovský biznis

Dresy sú v súčasnosti vo futbalovom svete veľmi preberanou témou. Keď Lionel Messi prestúpil do Paris Saint-German, futbalový klub predával jeho tričká. Fanúšikovia pred obchodom stáli v dlhých radoch dávno pred otvorením. Aj kvôli tomu sa predaj spustil skôr. 

zdroj: TASR/AP Photo/Francois Mori

Podľa Highsnobiety niektorí hovoria, že za hodinu sa predalo 250 000 dresov Messiho a niekto zase, že weby predali 150 000 tričiek behom siedmich minút. V roku 2018 sa predávali aj Ronaldove dresy.

Bolo to obdobie, kedy Cristiano prestúpil do Juventusu. Vtedy bolo predaných 520 000 dresov za 24 hodín, čo je enormné množstvo. Lionel tak vysoko preskočil Ronaldove štatistiky, čo sa každý deň nestáva. Po prestupe do Manchestru United sa však opäť lámali rekordy. 

Ronaldove nové dresy zarobili takmer dvakrát viac ako Messiho, písali viaceré slovenské aj svetové média minulý týždeň. Od 2. do 11. septembra Ronaldove dresy zarobili 187,1 milióna libier.

Zdroje: Goal, UEFA, Highsnobiety

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie