Tieto drobné solárne trblietky sú budúcnosťou solárneho priemyslu

  • Malé, ľahké a flexibilné. Takto by sme mohli opísať solárne články budúcnosti.
collage
assets.inhabitat.com/assets.inhabitat.com
  • Malé, ľahké a flexibilné. Takto by sme mohli opísať solárne články budúcnosti.

Vedcom v Sandia National Laboratories sa podarilo vyvinúť drobné, ohýbateľné solárne články, ktoré nazývajú solárne trblietky. Tieto malé zdroje energie môžu byť vďaka svojim rozmerom a flexibilite ľahko integrované do menších zariadení, ako sú napríklad drony, satelity alebo smartfóny.

zdroj: assets.inhabitat.com

Murat Okandan, bývalý vedec zo Sandia National Laboratories, založil vlastnú spoločnosť mPower Technology, Inc., a len nedávno s laboratóriom podpísal licenčnú zmluvu na technológiu nevyhnutnú na vytvorenie týchto solárnych trblietok. Okandan tento moment popísal ako kľúčový míľnik: ,,Je to veľmi vzrušujúca doba pre solárny priemysel. Celosvetovú energetickú infraštruktúru čakajú rýchle a výrazné zmeny.“

Pri výrobe miniatúrnych solárnych článkov sa čerpá z mikrodizajnových a mikrovýrobných techník. Drobné solárne bunky sa uvoľňujú v roztoku, podobnému tlačiarenskej farbe, a celá zmes sa následne vytlačí na materiál. Spoločnosť mPower, ktorá svoj produkt nazýva aj Dračie šupiny, tvrdí, že sa vďaka svojej flexibilite zmestia do elektrických zariadení akéhokoľvek tvaru a veľkosti.

zdroj: assets.inhabitat.com

Dračie šupiny sa môžu zložiť jednoducho ako papier, a môžu sa využívať ako prenosné generátory energie. V porovnaní s väčšinou bežných solárnych systémov ich možno nainštalovať rýchlejšie a lacnejšie. ,,Dračie šupiny sú spoľahlivejšie a lacnejšie ako dnešné obyčajné kremíkové fotovoltaické články. Kremík je sám o sebe obmedzujúci, pretože ak ho ohnete, tak sa popraská a poláme. Naša technológia však umožňuje zachovať všetky výhody kremíkových fotovoltaických článkov tak, aby ich bolo možné implementovať aj do pružných, ohybných materiálov,“ vysvetlil Okandan.

zdroj článku: inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech