Slovensko sledovali tajomné drony. Niekto zbieral informácie o našej armáde, tvrdí minister Naď

  • Drony sledovali vojenské objekty a ciele na Slovensku
  • Sledovali náklad vojenskej techniky, jeho prevoz, umiestnenie muničných skladov a vojenské základne
Minister obrany na tlačovej konferencii
Minister obrany Jaroslav Naď, TASR/Lukáš Grinaj
  • Drony sledovali vojenské objekty a ciele na Slovensku
  • Sledovali náklad vojenskej techniky, jeho prevoz, umiestnenie muničných skladov a vojenské základne

Drony sledovali vojenské objekty a ciele na Slovensku. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol po vládnom schválení návrhu, aby príslušníci ozbrojených síl SR (OS SR) a vojenská polícia mohli zneškodniť bezpilotné lietadlá.

Zaznamenali drony aj veľké bezpilotné lietadlá

„Môžem potvrdiť, že sme zachytili veľmi vysoké množstvo používania bezpilotných prostriedkov v blízkosti začiatku vojny na Ukrajine a potom po začiatku vojny a zistili sme, že potrebujeme urobiť také kroky, aby sme mohli prerušiť let týchto dronov, ktoré narúšajú bezpečnosť vojenských objektov alebo presunu vojenskej techniky,“ uviedol na tlačovej konferencii minister obrany.

Podľa ministra obrany na Slovensku zaznamenali aj veľké bezpilotné lietadlá. Sledovali najmä náklad vojenskej techniky, jeho prevoz, umiestnenie muničných skladov a vojenské základne.

„My máme prostriedky, aby sme vedeli určiť, kadiaľ dron letel, aká bola trajektória, odkiaľ bol ovládaný, a môžem povedať, že boli používané aj veľké vysoko-sofistikované drony. Sledovali sme trajektóriu a vidíme, že tie drony kopírujú vojenské základne. To vôbec nie je záujem nejakých civilov, ktorí to majú ako hobby, ale je to vyslovene zber informácií. Dialo sa to po celom Slovensku,“ povedal Naď.

Návrh má dať vojenskému policajtovi kvalitatívne rovnaké oprávnenia, akými má disponovať profesionálny vojak, a to v záujme zabezpečenia rovnakej úrovne ochrany vojenských objektov a priestorov, vojenských konvojov a vojenských transportov pred zakázanou činnosťou bezpilotných lietadiel.

„S cieľom odradiť potenciálnych priestupcov od páchania priestupkov, ktoré predstavujú značnú hrozbu pre obranu a bezpečnosť štátu, a sprísnenia sankčného postihu za ich spáchanie, sa navrhuje doplnenie možnosti uloženia pokuty v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur,“ uviedlo MO SR.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

USA poskytnú Slovensku 200 miliónov dolárov

Spojené štáty americké poskytnú Slovensku 200 miliónov dolárov z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing) na modernizáciu techniky Ozbrojených síl SR v kontexte technickej pomoci, ktorú SR poskytla Ukrajine. Ide pritom o jeden z najväčších podielov, ktoré USA prerozdeľujú medzi celkovo 18 krajín. Podľa Naďa pôjdu aj do protidronovej obrany.

„Slovensko je zodpovedný spojenec, ktorý má aj v náročných časoch jasný hodnotový kompas. Veľmi aktívne sa podieľame sa na krokoch, ktoré posilňujú obranu nás všetkých naprieč celou Alianciou. Dôležitou súčasťou toho je aj rozhodná podpora Ukrajiny, ktorá sa odhodlane a hrdinsky bráni voči ruskej agresii,“ uviedol v reakcii na odsúhlasenie grantu americkým kongresom minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň ocenil nebývalú kvalitu bilaterálnych vzťahov medzi SR a USA, ako aj pozitívny obraz Slovenska v zahraničí.

vojaci stojaci v zástupe
zdroj: Unsplash/Joel Rivera-Camacho

Ministerstvo obrany SR použije tieto prostriedky na obstaranie vojenskej techniky s cieľom posilnenia bezpečnosti Slovenska a tiež kolektívnej interoperability a prvku odstrašenia.

„Ide o významnú príležitosť diverzifikovať našu vojenskú techniku, najmä jej časť sovietskeho typu, na ktorej už nemôžeme a nechceme byť závislí,“ zdôraznil minister J. Naď.

Avizoval tiež ďalšiu významnú pomoc USA vo výške 5,8 mil. dolárov na projekty v rámci boja proti ruskému vplyvu „Countering Russian Influence Fund“, ktoré podporia rozvoj kapacít SR v oblasti strategickej komunikácie v prospech budovania odolnosti spoločnosti. O konkrétnom využití prostriedkov bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.

Ako uviedol veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam A. Rana, grantové prostriedky FMF pre Slovensko dokazujú silu bilaterálnej spolupráce a tiež uznanie za solidaritu, akú preukázalo Ukrajine.

„Keďže sa blíži 30. výročie bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami, tento balík programu zahraničného vojenského financovania (FMF) potvrdzuje náš záväzok priateľstva k vám, dôležitosť spoločných hodnôt a porozumenie, že spolu sme silnejší,“ povedal.

Foreign Military Financing (FMF) je program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku a služieb USA.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá