Drony začali nariaďovať ľuďom v meste, aby išli domov. Zákaz vychádzania už platí aj v Česku

  • Španielsko začalo upozorňovať ľudí, aby zostali doma pomocou lietajúcich dronov
  • Česko oddnes obmedzilo voľný pohyb osôb po krajine, pravidlá, kedy je možné domov opustiť však nie sú prísne, von sa tak dostane ktokoľvek
  • Slovákom sa aj napriek odporúčaní odborníkov nechce zostávať doma, polícia im adresovala tvrdý odkaz
unsplash.com
  • Španielsko začalo upozorňovať ľudí, aby zostali doma pomocou lietajúcich dronov
  • Česko oddnes obmedzilo voľný pohyb osôb po krajine, pravidlá, kedy je možné domov opustiť však nie sú prísne, von sa tak dostane ktokoľvek
  • Slovákom sa aj napriek odporúčaní odborníkov nechce zostávať doma, polícia im adresovala tvrdý odkaz

Netradičný spôsob, ako upozorniť nezodpovedných ľudí, aby sa nezdržiavali vo väčších počtoch na verejných priestranstvách, zvolili v Španielsku, informuje BBC.

Nariadenie vlády, že všetci občania, ktorí nevyhnutne nepotrebujú vychádzať zo svojich domovov majú zostať doma, začala polícia vynucovať pomocou dronov, ktoré lietajú ponad ľudí poflakujúcich sa bezcieľne po meste, posedávajúcich na námestiach či venujúcich sa rôznym športom a hrám v parkoch.

„Hovorí k vám polícia. Prosím, zdravotnícki predstavitelia odporúčajú, aby ste opustili park a išli domov. Ďakujem pekne,“ prihovára sa ľuďom pomocou dronu policajt.

V Španielsku sa počet obetí nového koronavírusu za posledných 24 hodín takmer zdvojnásobil. V krajine zomrelo na respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, už 292 ľudí. Znamená to, že za posledných 24 hodín narástol počet obetí koronavírusu o 140, informuje SITA.

Česi dostali nevšedný zákaz vychádzania 

Opatrenie sprísňuje aj susedné Česko. Vláda zakázala s účinnosťou od dnešného dňa, t. j. pondelka 0:00 do 24. marca, voľný pohyb ľudí po krajine. Oznámil to premiér Andrej Babiš na tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu. Doposiaľ bolo v Česku zaznamenaných 293 prípadov nakazenia sa koronavírusom. Česko sa takýmto spôsobom snaží minimalizovať ľudský kontakt. Kompetentní zdôrazňujú, že nejde o žiadne domáce väzenie.

Ústřední vojenská nemocnice 👍

Gepostet von Andrej Babiš am Samstag, 14. März 2020

Opustiť bydlisko je tak možné v presne špecifických prípadoch, napríklad kvôli ceste do práce, nevyhnutnej ceste za rodinou alebo kvôli nákupom potravín a základných potrieb. Česi môžu opustiť domov aj kvôli ceste k lekárovi alebo za účelom vybavenia neodkladných záležitostí alebo na poštu. Povolené sú aj individuálne prechádzky do parku a prírody. 

Ako by sa k obmedzeniu voľného pohybu postavili Slováci? 

Na Slovensku zatiaľ nič také, ako zákaz voľného pohybu neplatí. Ak bude naďalej počet nakazených narastať a ľudia sa budú správať nedisciplinovane ako doposiaľ, je zrejme len otázkou času, kedy aj naša vláda pristúpi k obmedzeniu pohybu v krajine. 

Polícia už stihla množstvu Slovákov promenadujúcich sa na bratislavskej hrádzi či v Tatranskej Lomnici, adresovať v skutku tvrdý odkaz: „Hanba vám všetkým, ktorí sa promenádujete vonku. Smiech vás prejde, keď vďaka vám bude horšie.”

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Samstag, 14. März 2020

Polícia Slovenskej republiky informuje, že dostáva správy z celého Slovenska o tom, ako si ľudia vo veľkom užívajú slnečné počasie.

„Najväčší experti chodia do obchodných centier si posedieť pri zatvorených obchodoch. Pán na fotografii len tak sedel v Bratislave v obchodnom centre a policajtov vysmial, že on o ničom nevie. V ruke držal mobil, kde mal otvorený internetový prehliadač,” konštatuje Polícia. 

HANBA VÁM VŠETKÝM, KTORÍ SA PROMENÁDUJETE VONKU: SMIECH VÁS PREJDE, KEĎ VĎAKA VÁM BUDE HORŠIEDostávame správy z celého…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Sonntag, 15. März 2020

Polícia apeluje na ľudí, že pokiaľ sa naozaj nespamätajú, situácia sa môže rapídne zhoršiť. Prizvukuje, že ak niekto potrebuje ísť na vzduch, má sa zdržovať na voľnom priestranstve s minimálnym sprievodom a nechodiť nikam v skupinách. Ak niekto potrebuje potraviny, pri nákupe nema zabúdať na rúško.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Samstag, 14. März 2020

„Mladí ľudia, ale aj ich rodičia sa možno teraz na celej situácii zabávajú, lebo ich koronavírus smrteľne neohrozuje, avšak ak toto ochorenie prenesú na svojich starších blízkych, starých rodičov, susedov, a tí začnú kvôli nim jeden po jednom umierať, tak potom nad ich rakvou budú môcť spomínať, ako si v čase mimoriadnych opatrení išli zahrať futbal, alebo poprechádzať sa do hôr s ďalšími 50 ľuďmi,” dodáva Polícia.

Zdroje: facebook.com/policiaslovakia, vlada.cz, BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech