Drsný deň záchranárov v Košiciach: Pacient útočil priamo z lôžka, agresívni príbuzní kopali do sanitky

  • Zranenie utrpela členka záchrannej služby
  • Verbálne útoky nakoniec vyústili do fyzických
  • Pacient ochoreniu COVID-19 podľahol
záchranka
KD/veja
  • Zranenie utrpela členka záchrannej služby
  • Verbálne útoky nakoniec vyústili do fyzických
  • Pacient ochoreniu COVID-19 podľahol

Zdravotníci to nemajú vôbec ľahké a už vôbec nie v čase pandémie. Košickí záchranári museli čeliť verbálnym útokom, ktoré následne vyústili do fyzickej agresie.

Záchranná služba Košice zažívala v pondelok nepríjemné chvíle. Na Buzuluckej ulici zachraňovali život mužovi, ktorý trpel ochorením COVID-19. Počas toho, ako sa mu snažili pomôcť, pretože nejavil známky života, začali „vystrájať“ jeho príbuzní.

Muž s koronavírusom nakoniec zomrel. Podľa denníka Korzár, ktorý prišiel s touto informáciou ako prvý, keď záchranári oznámili príbuzným, že mu pomôcť už nedokážu, došlo k fyzickým útokom.

Tragické zábery z nemocnice: Umierajúci pacienti, zničený personál. Slovenský lekár ukázal, ako vyzerá realita

Poranená členka záchrannej služby

„Hneď od príjazdu čelila naša posádka verbálnym atakom od príbuzných pacienta, ktoré sa po konštatovaní jeho úmrtia ďalej stupňovali. Posádka sa následne s komplikáciami presunula k sanitnému vozidlu na vybavenie administratívnych povinností, napádanie však neustávalo ani tam,“ povedal pre Korzár hovorca Záchrannej služby Košice Viktor Wurm.

Príbuzný však pravdepodobne neuniesol smrť svojho blízkeho a kopol do dverí sanitky. Tie poranili členku záchrannej služby. Dvere jej privreli nohu. Posádka zavolala políciu a podľa hovorcu Viktora Wurma bola odvezená na ošetrenie, keďže išlo o podozrenie na zlomeninu.

Korzár informoval, že napätie sa stupňovalo najmä kvôli tomu, že na záchranku čakali približne 20 minút. Oživiť sa ho pokúšali aj rodinní príslušníci, ale nepodarilo sa im to.

Spoveď lekárky Daniely: Sme kulturistami i smrťou zároveň. Moje oči si to nezaslúžili vidieť

Vyšetrovanie v rukách polície

Hovorca záchranky však tvrdí, že hlásenie dostali o 15.34 hod. a na miesto dorazili presne o 15.49 hod., čo robí len 15 minút. Záchranka má povinnosť zo zákona vyštartovať na miesto k pacientovi do minúty od ohlásenia prípadu. Stanoviská záchrannej služby by mali byť vybavené tak, aby do 15 minút bolo dostupných 95 percent pacientov.

K útoku došlo v pondelok poobede. „Počas toho, ako pracovníci rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) oživovali muža, ktorý nejavil známky života, k nim pribehol útočník a kopol do bočných dverí vozidla RZP, čím došlo k zraneniu pracovníčky RZP,“ povedala hovorkyňa KR PZ v Košiciach Lenka Ivanová. Skutok polícia preveruje ako podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

101 nových úmrtí a viac ako 3 300 nových prípadov. Nemocnice sa potácajú na hrane svojich kapacít

Agresívne útoky sa množia

Včera (2.3.2021) vo večerných hodinách došlo v Košiciach k ďalšiemu napadnutiu našej posádky RLP, tentokrát zo strany samotného pacienta. Pri prevoze do nemocnice pacient najprv v sanitnom vozidle zaútočil na lekára, ktorého udrel päsťou do oblasti brucha. Pri vykladaní pacienta zo sanitky v nemocnici pacient ležiaci na nosidlách kopol zdravotnícku záchranárku do tváre,“ informuje Viktor Wurm, hovorca Záchrannej služby Košice.

Dodáva, že takéto útoky budú mať trestnoprávnu dohru. Záchranári totiž spadajú do skupiny chránených osôb, čo znamená vyššiu mieru zákonnej ochrany pri napadnutí počas výkonu povolania.

Naši lekári, záchranári a vodiči sú tu stále, 24 hodín denne pre pacientov so všetkými diagnózami, aj keď pracujú pod enormným tlakom pandémie. Preto akékoľvek útoky na nich považujeme za odsúdeniahodné a budeme striktne trvať na trestnoprávnej zodpovednosti osôb, ktoré sa zdravotníkom za pomoc odvďačujú fyzickými útokmi,“ uzatvára Wurm.

Zdroj: Korzár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech