Druhý test potravín na Slovensku a v Rakúsku: Takmer polovica výrobkov má rozdiely v kvalite

  • Nie je to tak dávno, čo bol vykonaný historický prvý test potravín predávaných pod rovnakým názvom a značkou u nás a v zahraničí. Výsledky vôbec neboli povzbudzujúce, a tak sa vykonala aj druhá fáza testovania. Tá však nedopadla o nič lepšie, výsledky sú dokonca ešte horšie ako v prvej fáze.
collagehhv
bahamadirect.com
  • Nie je to tak dávno, čo bol vykonaný historický prvý test potravín predávaných pod rovnakým názvom a značkou u nás a v zahraničí. Výsledky vôbec neboli povzbudzujúce, a tak sa vykonala aj druhá fáza testovania. Tá však nedopadla o nič lepšie, výsledky sú dokonca ešte horšie ako v prvej fáze.

V poradí už druhá fáza porovnávacích testov potravín na Slovensku a v Rakúsku potvrdila rozdielnu kvalitu produktov predávaných pod rovnakou značkou a rovnakým názvom. Približne u polovice z testovaných potravín boli zistené väčšie rozdiely, ktoré značne ovplyvňujú kvalitu.

„Koncom minulého roku sme historicky po prvýkrát vykonali oficiálne porovnanie potravín predávaných pod rovnakým názvom a rovnakou značkou doma a v zahraničí. Vďaka našej iniciatíve sa táto téma stala celoeurópskou a veľmi vážne sa ňou už zaoberá aj Európska komisia. Začiatkom tohto roku som sľúbila, že v testoch budeme pokračovať. V letných mesiacoch sme preto vykonali druhú fázu testovania na 33 výrobkoch. A musím skonštatovať, že aj tieto výsledky testov potvrdili dvojakú kvalitu potravín a to až u polovice testovaných produktov,“ uviedla pre Slovenskú tlačovú agentúru ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Gabriela Matečná.

Senzorické a analytické posudzovanie vybraných výrobkov vykonával Agrorezort v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) v maloobchodných prevádzkach a skladoch v Bratislave, Senci a na strane Rakúska vo Viedni.

Vybraných bolo celkovo 33 potravinárskych výrobkov, konkrétne 7 mliečnych produktov, 3 mäsové výrobky, 3 rybacie výrobky, 1 výrobok zo skupiny pekárenských výrobkov, 3 nápoje, 2 koreniny, 1 snack, 1 zmrzlina, 1 škrobový výrobok, 1 mrazený polotovar, 2 cukrovinky, 1 cereálny výrobok, 2 druhy orechov, 1 sušené ovocie, 4 zeleninové výrobky.

Výber týchto výrobkov odôvodnil pre SITA Jozef Bireš, ústredný riaditeľ ŠVPS:

„Výber potravinárskych výrobkov bol zameraný na pokrytie rôznych druhov potravín v čo najširšom sortimente. Komodity sme vyberali s ohľadom na výsledky predchádzajúcich kontrol. Niektoré druhy potravín boli analyzované opakovane, ďalším výberom sme pokryli aj iný sortiment ako v predchádzajúcom teste.“

Všetkých 33 produktov prešlo senzorickými skúškami, pri ktorých sa hodnotila farba, konzistencia, vôňa, chuť a celkový vzhľad (kde sa posudzovala aj etiketa a uvádzanie zloženia, výživových ukazovateľov, alergénov a pod.). V rámci skúšok sa vykonávalo aj niekoľko laboratórnych analýz týkajúcich sa charakteristických ukazovateľov pre danú skupinu výrobkov, ako napr. obsah mäsa v mäsových výrobkoch, obsah bielkovín v mliečnych výrobkoch a pod.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: bucket.glanacion.com

Skúška kvality potravín sa skladala zo štyroch častí:

Porovnávanie označenia (18 rozdielov)
Senzorické analýzy (22 rozdielov)
Hodnotenie zloženia výrobkov (5 rozdielov)
Fyzikálnochemické ukazovatele (17 rozdielov)

Výsledky pre SITA zhrnula ministerka Gabriela Matečná:

„U šunky je to napríklad nižší podiel mäsa a naopak vyšší obsah soli, viac dusitanov a menej bielkovín. U pizze dostanú spotrebitelia chudobnejšiu oblohu, v sladených nápojoch sa zase používa glukózo-fruktózový sirup namiesto cukru. V rybích prstoch sme zistili menší podiel rybieho mäsa, v kakaovom prášku menej kakaa. V sušených paradajkách bolo zase viac soli. V syre ementál bol na Slovensku pridaný zemiakový škrob, kým v Rakúsku sa vôbec zemiakový škrob nenachádza. Znova sa tak potvrdilo, že nadnárodní výrobcovia delia zákazníkov v EÚ na dve triedy.“ 

Súhrnné výsledky testov:

Bez významného rozdielu – 6 výrobkov (18,2%)
Malé rozdiely, ktoré v menšom rozsahu ovplyvňujú kvalitu – 11 výrobkov (33,3%)
Väčšie rozdiely, ktoré značne ovplyvňujú kvalitu – 16 výrobkov (48,5%)

Ministerka na záver dodala, že kontroly budú pokračovať dovtedy, kým sa situácia na trhu nezmení. Tak ostáva len dúfať, že sa tejto zmeny čoskoro dočkáme.

zdroj: gazduj.etrend.sk; prservis.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá