Drunk food: Predstavujeme ti najznámejšie fastfoody Bratislavy, ktoré si najviac užívajú opití ľudia

  • Ukážeme ti bratislavské najznámejšie fast foody, ktorým si určite párkrát podľahol aj ty
  • Všetky sú v okruhu pár metrov, pri námestí SNP
  • Nájdeš v nich tradičnú, slovenskú, fastfoodovú kuchyňu ale aj orientálne jedlá
BeFunky-collage-54
Petra Stanová
  • Ukážeme ti bratislavské najznámejšie fast foody, ktorým si určite párkrát podľahol aj ty
  • Všetky sú v okruhu pár metrov, pri námestí SNP
  • Nájdeš v nich tradičnú, slovenskú, fastfoodovú kuchyňu ale aj orientálne jedlá

Určite to poznáš. Ideš v piatok v Bratislave von, ak si odvážny, tak aj v utorok večer ako ja. Si s kamošmi na pive, drinkoch a keď ti nestačia slané tyčinky či chrumky, idete za jedlom. Rozhodnutie, ktoré ráno budeš ľutovať. Američania majú pomenovanie – drunk food je presne to jedlo, ktoré by si si možno za normálnych okolností nedal. 

My ti prinášame prehľad Bratislavských top fastfoodov, pri ktorých ti padá nepotrebný šalát na zem a majonéza na tričko. Ale najprv pár faktov.

Ľahšie jedlo, ľahšia opica

Americké národné rehabilitačné stredisko spravilo výskum o tom, čo ľudia jedia, keď sú opití. Tacco Bell, McDonalds a Waffle House. Medzi top trojkou sú fastfoody, ktoré však nemáme u nás, ale kvôli predstave sa môžeme tváriť, že Taco Bell je Kus kus na SNP-čku a Waffle House je čokoľvek sladké čo zoženieš v centre mesta po polnoci. 

Zaujímavé však na výskume bolo porovnanie dopadu fastfoodu na človeka ráno. Najlepšie zvládli opicu ľudia, ktorí večerali v Taco Bell.

zdroj: Rehabs Study Screenshot

Z reštaurácie sa stalo výherné jedlo ako pre ženy tak aj mužov taco len s necelými 200 kalóriami, čo sa nedá porovnať so zvyškom jedálnička, v ktorom hodnoty dosahovali dvoj až trojnásobok.

Z tejto štúdie je jasné, že menej kalórii a ľahšie jedlá plné zeleniny spôsobujú, že naše opice sú ľahšie prežiteľné a ráno nás menej bolí hlava. 

Ja som si v utorok vybrala Richmana s treskou a lososom. Prečo? Neviem. Asi sa mi to zdalo ako super exotická kombinácia chutí a že si rybami instantne pripomeniem stredozemnú kuchyňu. Ak budeš mať niekedy v Bratislave cudzinca na návšteve a chceš mu spôsobiť kultúrny šok, zober ho k Richmanovi. 

Richman fast food
zdroj: Petra Stanová

Majonéza je cesta

Pecník chleba síce vyzerá, že by sa z neho najedla celá rodina, ale ide o veľmi delikátne nafúknuté pečivo, ktoré sa pod náložou majonézy, kapusty a ďalšej majonézy veľkostne prispôsobí aj jednému človeku. 

Utorkové ja si impulzívne vypýtalo tresku a lososa, pretože si automaticky vybavilo vyprážané ryby a nečítalo ďalej, čo je napísané na vysvietenej tabuli. Dostala som slovenskú tresku, takú tú našu, čo sa predáva v tégliku s majonézou, nasekanou mrkvou a neviem čím všetkým. No a lososa predstavovala rozmixovaná červená slaná zmes, ktorú tiež kúpiš v potravinách, len v menšom tégliku. Na to kapusta a ďalšia majonéza. 

Bolo to také krásne tradičné. Keby si mal vymyslieť, aký slovenský fastfood by nás mal reprezentovať, čo by to bolo? Američania majú burgre, taliani pizzu, my by sme pokojne mohli mať Richmana s treskou. 

Richman fast food
zdroj: Petra Stanová

Richman – naj pochúťka v Bratislave, ako sami uvádzajú na webe má v meste tri pobočky. Kamenné námestie, Mariánska 8, Šafárikovo námestie. Čo o mne svedčí, že som navštívila každú?

Pomedzi tučnučkými Richmanami s kuraťom, hermelínom či mnou veľmi odporúčanou treskou, nájdeš v menu aj hotdogy, bagety a na Kamennom námestí aj burge či dokonca šaláty.

Od tradičného k menej tradičnému

Dobre, presúvame sa. Veľmi pomaly, pretože po Richmanovi sa inak nedá. Zastavujeme sa v podchode, ktorý je záchytným miestom všetkých opitých vegánov.

fast food snp
zdroj: Petra Stanová

Pod Manderlákom sa nachádzajú dve pobočky exotických fastfoodov, ktoré však ocenia aj mäšožravci. Ako prvú predstavuje UFO-food, s rovnomennou špecialitou na menu. 

Stánok ponúka arabské a indické chuťovky, ktoré by si hľadal v meste len ťažko. Kebab, falafel, ale aj samosu. Tú som si dala aj ja. Samosa je malý vyprážaný trojuholník, v ktorom je zelenina obalená do cestíčka. Ak obľubuješ v Bratislave indiu, asi vieš, o čom hovorím, ak je to pre teba novinka, odporúčam zájsť najprv sem. Namiesto veľkého obeda môžeš ochutnať na malej porcii, či je jedlo tvoja šálka kávy.

Cesto bolo chrumkavé, samosa vyzerala čerstvo. Minimálne čerstvo vytiahnutá z fritézy. Špecialita UFO je bohužiaľ len pre mäsožravcov a keďže ja mäso nejem, nemohla som si dopriať tento zážitok. Mala som však šťastie a na podivne vyzerajúcu hmotu sa odvážili dvaja mladí muži za mnou. Na Facebooku píšu, že UFO vie byť aj kuracie, aj hovädzie, aj tam je ryža aj hrášok aj kukurica. Mamkin nedeľný obed vyformovaný do fašírky. Čo viac ti v tom môže chýbať?

fast food
zdroj: Petra Stanová

Kus Kus som už v utorok veľmi duchaprítomne nechcela, avšak z minulosti už máme čo-to za sebou. Posledný fast food na našom zozname je miesto, kam sa po polnoci zbiehajú všetci opití a unavení vegetariáni a vegáni, ktorí počas noci nezabudli, že nejedia mäso. 

Nájdeš tu falafel, humus, kuskus ale aj pizzu. Reštaurácia vyzdvihuje to, že má zeleninové oblohy, všetko čerstvé a snaží sa pôsobiť akosi zdravšie, na rozdiel od ostatných nočných prevádzok. Myslím, že ale ani jeden návštevník, ktorý sa tam ocitne po polnoci za zeleninou neprišiel. Kus Kus je jednoducho po ruke, má jedlo a dá sa v ňom sedieť, keď je zima. 

Medzi všetkými fastfoodmi je asi môj najnavštevovanejší. Je otvorený dlho a má humus a ak sa pozabudnem, kúpim k nemu tri kúsky pizze.

fast food
zdroj: Petra Stanová
Zdroje: Americkénárodnérehabilitačnéstredisko, Richman

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK