Drvivá väčšina Slovákov je proti tomu, aby možnosť väzby poslancov schvaľoval parlament

  • Až 77 % Slovákov v prieskume odpovedalo, že poslanci by tento typ imunity nemali mať
  • Dnes musí na väzobné stíhanie dávať súhlas parlament
Robert Fico
Parlament rozhodoval o možnosti väzby pre poslanca Fica. Na väzobné stíhanie ho nevydal, TASR/Jakub Kotian
  • Až 77 % Slovákov v prieskume odpovedalo, že poslanci by tento typ imunity nemali mať
  • Dnes musí na väzobné stíhanie dávať súhlas parlament

Slováci sú za to, aby sa imunita na väzobné stíhanie politikov zrušila. Názor je takmer rovnaký naprieč elektorátom, no najmenej odporcov tohto typu imunity je medzi voličmi strany Smer. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre Televíziu Markíza, ktorého výsledky odzneli v relácii Na telo.

prieskum imunita
zdroj: Reprofoto: TV Markíza/Na telo

Súčasná legislatíva neumožňuje väzobne stíhať poslanca Národnej rady bez súhlasu zákonodárneho orgánu. Vyšetrovateľ môže žiadať pre stíhaného poslanca väzbu, no skôr, ako o nej rozhodne súd, musí mať povolenie od parlamentu.

Inak vyšetrovateľ musí poslanca stíhať na slobode. V prieskume ľudia dostali otázku, či by poslanci mali alebo nemali mať tento typ imunity.

prieskum imunita
zdroj: Reprofoto: TV Markíza/Na telo

Posledným známym prípadom je stíhanie Roberta Fica. 

Národná kriminálna agentúra (NAKA) 20. apríla ráno zadržala exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Ako informuje Denník N, spolu s expremiérom Robertom Ficom ich obvinili zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Roberta Fica však nezadržali, pretože na to treba súhlas Národnej rady SR.

Obaja sú tiež podľa informácií Denníka N obvinení aj z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva. Prípad súvisí s kauzou Očistec. Parlament o väzobnom stíhaní rozhodoval krátko po obvinení, no poslanci sa zhodli, že svojho kolegu na väzobné stíhanie nevydajú.

Parlament ale nerozhoduje o samotnej väzbe, dáva orgánom činným v trestnom konaní povolenie, že môžu rozhodnúť o väzobnom stíhaní.

Zdroj: TV Markíza/Na telo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá