Držať deti bokom od technológií v tejto dobe nepôjde. Treba im však nastaviť pravidlá

Držať deti bokom od technológií v tejto dobe nepôjde. Treba im však nastaviť pravidlá

Pandémia koronavírusu zasiahla už takmer celý svet. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré prijalo niekoľko bezpečnostných opatrení. To, čo sme doposiaľ poznali len z filmov, sa stalo realitou. Práve moderné technológie, telekomunikačná sieť a internet v tejto situácii pomáhajú všetkým, aj tým najmenším. Je však dôležité naučiť ich pristupovať k digitálnemu svetu rozumne a zodpovedne.

Školy ostali zatvorené a deti tak prišli o pravidelný režim. Čas, ktorý trávili v laviciach, im musia nahradiť dôslednou školskou prípravou a kontrolou ich rodičia. Zároveň však musia vykryť aj voľnočasové hodiny v detských izbách. Ak potrebujeme počas dňa vyriešiť aj svoje pracovné záležitosti a deti už nebaví papier, pastelky či hračky, nastupujú na rad online aktivity.

Treba však myslieť na to, aby sme dieťa zabavili s rozumom. Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, ktorá je odborná garantka projektu Deti na nete, pripravila v spolupráci s Orangeom množstvo rád, ktoré môžu byť rodičom, ale aj deťom, veľmi nápomocné.

zdroj: Orange

Na webe www.detinanete.sk nájdete mnohé dobré tipy pre vás – napríklad zásady pre dobré technologické rodičovstvo či prehľadnú brožúru s kľúčovými informáciami, ale aj zaujímavé a najmä edukačné aktivity pre deti. Pozrite si tipy na kooperatívne hry, ktoré si môžete spolu s deťmi zahrať, otestujte ich závislosť na internete či ich digitálnu gramotnosť, zabavte ich komixom a tínedžerov relevantnými videami.

Moderné technológie nám fungovanie ešte viac uľahčujú práve teraz, kedy sa snažíme vyhnúť kontaktu so svojou rodinou či priateľmi. Tak, ako pre nás, aj v prípade tých najmenších sú sociálne siete a internetová komunikácia často jedinou možnosťou, ako ostať v kontakte so zvyškom sveta.

Aj tu práve v tomto období vzniklo množstvo iniciatív, ktoré rodičom pomáhajú zaujať deti prospešnými aktivitami. Navyše, do trávenia času v online svete vieme zapojiť aj starých rodičov. Tí môžu cez obrazovky smartfónov, tabletov a počítačov svojim vnukom a vnučkám čítať rozprávky alebo si s nimi zaspomínať na spoločné zážitky. Čas strávený doma sa dá určite využiť aj zmysluplne a tak, aby sme svojim konaním nikoho neohrozili.

zdroj: Orange

Koľko času by deti mali stráviť na internete?

Vďaka projektu Deti na nete Orange už 15 rokov vzdeláva rodičov, deti a učiteľov ako bezpečne naučiť deti s prácou v online svete a pomáha im rozpoznať riziká a hrozby digitálnych technológií. Deti sa vďaka internetu môžu zdokonaľovať vo svojom talente, učiť sa nové veci, zapájať logiku počas hrania správnych hier, prípadne si oprášiť vedomosti z cudzieho jazyka. Dopredu by sme si však mali s deťmi nastaviť pravidlá.

Zmena situácie, ktorú sme nikto nepredpokladal, nám dala oveľa väčší dôraz na napojenie na digitálne technológie. Platí to pre nás dospelých ako aj pre deti. Cez mobily, počítače a tablety funguje zrazu deťom učenie, zábava, šport, záujmové aktivity či sociálne interakcie s kamarátmi. Pre ich prístup ku svetu sa stali technológie nevyhnutnosťou. Je dôležité pochopiť, že deti potrebujú patriť medzi rovesníkov a ich život, kontakty a škola patria teraz k technológiám. Držať ich od nich bokom nepôjde,“ prezrádza detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Je veľmi dôležité, aby sme aj tie menšie deti pripravili na všetky nástrahy digitálneho sveta. Podľa prieskumu Centra pre podporu vzdelávania trávi počas voľných dní na internete až 38,64 % respondentov od 2 do 5 hodín času. Ich najčastejšou aktivitou je chatovanie. Až dve tretiny pritom neriešia, ak sa na internete stretnú s niečím negatívnym.

S deťmi by sme si preto mali dopredu sadnúť a dohodnúť sa, koľko času venujú zábave, plneniu povinností spojených so štúdiom a komunikácii s priateľmi. Ak máte doma len jeden počítač, vytvorte si harmonogram pre jeho používanie.

Čas, ktorý dieťa pri počítači trávi štúdiom, by mal byť neobmedzený. Naopak čas, ktorý venuje zábave, by mal byť stanovený, no samozrejme predĺžený oproti tomu pred karanténou.

Benefity pre zákazníkov, ktoré vám umožnia zostať v spojení s blízkymi, odporúčania a tipy na ohľaduplnosť aj vo využívaní telekomunikačnej siete a všetky opatrenia a formy pomoci Orangeu a Nadácie Orange v súvislosti s aktuálnou situáciou nájdete na www.orange.sk/spoluazodpovedne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá