Dubaj ako hororový prototyp budúcnosti? Nad mestom budujú špeciálny kryt proti horúčavám

  • Dubaj a iné oblasti v tomto podnebnom pásme sužuje neznesiteľné teplo, ľudia žijú v krytých blokoch
  • Je toto vízia budúcnosti aj pre nás ostatných? Ak nezačneme žiť šetrne, budeme žiť v takomto väzení
  • Dubaj a iné oblasti v tomto podnebnom pásme sužuje neznesiteľné teplo, ľudia žijú v krytých blokoch
  • Je toto vízia budúcnosti aj pre nás ostatných? Ak nezačneme žiť šetrne, budeme žiť v takomto väzení

Nová správa Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) zverejnená v októbri podrobne opisuje, aké vážne katastrofické následky môže mať oteplenie klímy, čo i len o pol stupňa Celzia.

Niektoré, už teraz suchom sužované regióny, by na tom boli ešte horšie, vzrástol by aj počet ničívých hurikánov a rôzne veľké poškodenia by planétu postihli v každej oblasti. Výsledkom toho všetkého  bude ešte väčšia migrácia a masové vyhynutie zvierat.

Oblasti ako napríklad Dubaj, sú pre život neznesiteľné už dnes, najmä v letných mesiacoch. Od polovice apríla až do októbra sú tam teploty tak vysoké, že je nemožné vonku vydržať viac ako pár minút, píše Harrison Jacob z Bussines Insider, ktorý tam bol osobne.

Päťdesiat stupňové teploty obyvateľov Dubaja donútili hľadať riešenie. Nad celými ulicami vrátane chodníkov, budov, záhrad, obchodných centier i firiem sa tiahnú špeciálne kryty, ktoré majú obyvateľov chrániť pred neznesiteľnými horúčavami. „Krytý systém“ majú tak prepracovaný, že tí lepšie postavení v spoločnosti nemusia celé týždne ani len vystrčiť nos do vyprahlej prírody.

V praxi to funguje tak, že obyvatelia z klimatizovaných mrakodrapov zídu do podzemnej garáže, autom sa prevezu do krytého centra, kde opäť zaparkujú v podzemí a vyjdu do „krytej oázy“, kde majú okrem kancelárií aj obchody, centrá, byty a iné prvky infraštruktúry. V krytých blokoch sa odohráva pracovný, verejný i spoločenský život. Ani na okamih vonku.

Jednou z takýchto oáz je napríklad The Dubai Mall, komplex za 2 miliardy dolárov s 1 200 obchodmi, stovkami reštaurácií, kinami, luxusnými hotelmi, zimným štadiónom olympijskej veľkosti, zábavný park virtuálnej reality a akvárium.

Tí ktorí v živote nemajú toľko šťastia, aby mohli fungovať v takýchto blokoch sa „pečú“ vonku. Extrémne horúčavy majú na svedomí každoročne desiatky až stovky obetí na životoch.

Ďalší megaprojekt v Dubaji vzniká na Dubajskom námestí, ktoré sa stane najväčším svetovým obchodným centrom. Bude postavený okolo štvorprúdového bulváru a vyzerať presne takto:

Jeho súčasťou má byť okrem iného aj najväčšia čínska štvrť na Blízkom východe. „V Spojených arabských emirátoch je mall spoločenský priestor, nielen obchodný komplex,“ uviedol Justin Thomas, docent psychológie na Univerzite Zayed v roku 2014 pre The National.

Ak ľudstvo nedokáže zvrátiť klimatické zmeny, je možné, že časom takto bude vyzerať aj zvyšok sveta.

Horúčavy ale nie sú jediným strašiakom. Super krytmi sa Dubaj neochránil nadobro. Agentúra pre životné prostredie Abu Dhabi minulý rok vo svojej správe uviedla, že podľa najvážnejšieho klimatického scenára skončí kvôli stúpajúcej hladine morí takmer celý Dubaj pod vodou.

O ochrannom štíte uvažujú viaceré mestá, napríklad aj Houston v USA. Stanú sa takého megalomanské kryty novou črtou modernej architektúry?

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá