Dubaj sa pýši ďalším svetovým unikátom. Predstavil najväčšiu budovu sveta, vytvorenú pomocou 3D tlače

  • Prvá budova vytlačená pomocou 3D tlače vznikla v Dubaji už v roku 2016
  • Tlač vyprodukovala až o 60% menej odpadu, než to býva v prípade tradičnej techniky
TASR
Ilustračný obrázok: TASR
  • Prvá budova vytlačená pomocou 3D tlače vznikla v Dubaji už v roku 2016
  • Tlač vyprodukovala až o 60% menej odpadu, než to býva v prípade tradičnej techniky

Dubaj je mestom neobmedzených možností a najnovšie sa môže pýšiť ďalším svetovým unikátom. Po najvyššom mrakodrape sveta sa v ňom nachádza už aj najväčšia budova sveta, ktorú vytlačili v 3D tlačiarni, informuje o tom portál Futurism.

V mestskej časti Warsan bola minulý týždeň predstavená budova, ktorá potvrdzuje, že budúcnosť môže spočívať práve v 3D tlači. Jej výška predstavuje 9,5 metrov a celková plocha zaberá 640 m².

Prvá budova vytlačená pomocou 3D tlače mimochodom vznikla taktiež v Dubaji, avšak už v roku 2016.

Zníženie nákladov a pracovnej sily

Podľa The National je hlavnou výhodou to, že na výstavbe sa podieľalo len 15 pracovníkov a samotná tlač vyprodukovala až o 60% menej odpadu, než to býva v prípade tradičnej techniky. V neposlednom rade sa znížili aj odhadované náklady na výstavbu z pôvodných 2,5 miliónov dolárov na menej než 1 milión.

Výstavba však potvrdila aj to, že prostredníctvom 3D tlačiarne je možné vytvoriť nielen efektívne, ale aj architektonicky zaujímavé štruktúry. „Budova bola navrhnutá s rôznymi tvarmi, aby sa preukázalo, že je možné, aby 3D tlač postavila celý rad návrhov,“ uviedol generálny riaditeľ Dawoud Al Hajri.

V budúcnosti sa očakáva, že v Dubaji budú pribúdať budovy vytlačené pomocou 3D tlače čoraz častejšie. Táto stratégia by navyše mohla z Dubaja vytvoriť globálne hlavné mesto v oblasti 3D tlače.

Zdroj: Futurism, The National

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie