DUEL Baláž vs. Stachura: Ostrá kritika Kotlára, spor o potraty a kto môže za koniec benefitov na zuby

  • V Startitup sa stretli poslanci Vladimír Baláž (Smer) a Peter Stachura (KDH)
  • Veľké emócie vzbudil splnomocnenec pre vyšetrovanie pandémie Kotlár (SNS)
Stachura, Baláž DUEL
Vladimír Baláž (Smer) a Peter Stachura (KDH) Startitup/Jaroslav Rybár
  • V Startitup sa stretli poslanci Vladimír Baláž (Smer) a Peter Stachura (KDH)
  • Veľké emócie vzbudil splnomocnenec pre vyšetrovanie pandémie Kotlár (SNS)

Dvaja dlhoroční lekári, ktorí však politicky stoja na úplne opačných stranách. V relácii DUEL na portáli Startitup sa tentokrát streli Vladimír Baláž za Smer a Peter Stachura za KDH.

Veľkú polemiku vzbudilo zrušenie benefitov na zuby, ktoré z ničoho nič nedávno oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Podľa Stachuru je najväčší problém práve to, že o tom rezort nekomunikoval vopred. Baláž však tvrdí, že ide o záležitosť poisťovní, ktoré sa tak rozhodli.

V debate sa obaja poslanci zhodujú na potrebe postaviť nové nemocnice, ktoré sa začali budovať z európskych peňazí a majú byť hotové v roku 2026 a spustené v 2028. Je však reálne, aby sa v nich v tom čase reálne objavili prví pacienti?

Otázny je tiež osud bratislavskej nemocnice Rázsochy, ktorá ani po desaťročiach nie je postavená a najnovšie sa ani nevie, či vôbec vznikne. Aký je plán Smeru s týmto zariadením?

Stachura Baláž duel
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

V diskusii sa tiež dozvieš, čo sa bude diať s plánovaným skracovaním otváracích dôb detských pohotovostí, na aké poplatky majú právo ambulantní lekári či kedy budeme poznať presné časové lehoty čakania na zákrok.

Rozruch pre Kotlára z SNS

Najväčšiu vlnu emócií však vzbudil splnomocnenec Ficovej vlády pre prešetrovanie pandémie COVID-19 Peter Kotlár (SNS). Ten nedávno oznámil, že z neoficiálnych výsledkov analýzy jednej z vakcín proti covidu vyplýva, že mohlo ísť o placebo. Bývalá šéfka ústavu na kontrolu liečiv to odmieta.

Baláž zo Smeru hovorí, že Kotlára už zavolali na zdravotnícky výbor, aby povedal, čo robí s komisiou, ktorej zloženie verejnosť nepozná. „Bol by som rád, keby sa komisia venovala tomu, ak tam došlo k zlyhaniam v prípade organizačnej, finančnej, ekonomickej starostlivosti. Skúmať to, či nejaká vakcína je placebo, tak na to nemajú kompetenciu. Nikdy to nebudú vedieť povedať a vytvorí sa iba nejaká hmla,“ nečakane kritizuje nominanta SNS Baláž.

Hovorí, že nie je proti tomu, aby to zisťovali autority, ktoré na to majú oprávnenie. „Dúfam, že príde k nám a bude čeliť otázkam, nech ukáže, čo urobil,“ dodáva Baláž.

Medzinárodná hanba

Stachura z KDH je ešte kritickejší. „Je to medzinárodná hanba, čo sa tu deje. Pán Kotlár v žiadnom prípade nemal byť osobou, ktorá vôbec niečo skúma o našej pandémii. Ak sme sa tomuto problému mali venovať reálne, tak to má byť rešpektovaná osoba, ktorá má odborný background, rozumie tomu, čo sú nejaké štandardy, čo sú pravidlá, čo znamená sila dôkazov,“ neberie si servítku pred ústa Stachura.

„Pokiaľ je to človek, ktorý vyvracia postupy, na ktorých je založená medicína v rámci celého vyspelého sveta, tak to nemôže byť osoba, ktorá sa vie zodpovedne vyjadrovať k tomu, čo sme prežívali počas pandémie.“ 

Podľa neho takí ľudia ako Kotlár vrhajú na koalíciu ešte horšie svetlo. „To je absurdné, že takíto ľudia vôbec niečo o pandémii hovoria. Som za to, aby sa celá pandémia prešetrila. Treba sa na to pozrieť, lebo v ďalšom prípade budeme v rovnakom keli ako predtým,“ myslí si Stachura.

Sám však pôsobil počas pandémie v nemocnici a na Kotlára nemá dobrého slova. „Nech mne Kotlár nerozpráva nič, ja som bol na tých intenzívnych staniciach, kde ľudia zomierali. Kotlár vyšetruje pandémiu? Ja som tam do polnoci s tímom makal na tom, aby sme zabezpečili fungovanie, a tu príde nejaký Kotlár a baví sa o chemtrails? To čo je?“ rozhorčil sa Stachura.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá