Dúhová vlajka nie je jednotná, nová LGBTQ vlajka „nepokrýva“ len orientáciu, je v tom viac

  • Vlajka LGBTQ nie je vo svete úplne jednotná
  • Najnovšie sa v San Franciscu hovorí o vlajke, ktorá by pokrývala aj diskrimináciu trans ľudí a rasový útlak
lgbtq
Unsplash/Kyle Bushnell, Karl Bewick
  • Vlajka LGBTQ nie je vo svete úplne jednotná
  • Najnovšie sa v San Franciscu hovorí o vlajke, ktorá by pokrývala aj diskrimináciu trans ľudí a rasový útlak

Aj LGBTQ komunita sa posúva vpred. Mohlo by sa zdať, že liberálnejšie hnutie na svete ani nie je. Aj táto komunita sa však v priebehu rokov mení a snaží sa začleniť tých, na ktorých sa pred desiatkami rokov zabúdalo. 

Pri pojme LGBTQ si mnohí predstavia najmä homosexuálne orientovaných ľudí, to však nie je pravda. Okrem homosexuálov zastrešuje aj bisexuálov, transtrodových ľudí, queer či intersexuálov. Tento pojem sa v čase mení a zahŕňa ďalšie sexuálne menšiny.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

Ako informuje CNN, občas sa mení aj slávna dúhová vlajka. V súčasnosti sa hovorí najmä o vlajke komunity v štvrti v San Franciscu, ktorá na podporu komunity visí na budove Harvey Milk Plaza.

Túto zmenu si odhlasovali samotné zastupujúce orgány komunity. Nová vlajka by mala symbolizovať aj práva transrodových ľudí, no „pokrývať“ aj fakt, že do LGBTQ komunity patria ľudia z rôznych národnostných menšín. Tí čelia nielen útokom pre svoju orientáciu, ale aj pre svoju farbu pleti. Ešte nie je isté, či zmenu odsúhlasí oficiálny orgán, ktorý má na starosti vlajky v danej lokalite.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Po novom by mal klasickú dúhovú vlajku nahradiť dizajn Gilberta Bakera. Progress Pride obsahuje aj čierne, hnedé, svetlo modré, biele a ružové pruhy.

Dizajnov dúhovej vlajky je v skutočnosti viac, píše o tom marieclaire.com.

Spomínaná vlajka s čiernymi a hnedými pruhmi sa používala aj počas Pride mesiaca počas minulého roka, píše Forbes. Už vtedy sa zdôrazňovala väčšia potreba inklúzie a potreba začleniť do komunity rozmanitejších ľudí.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, dúhová vlajka nie je na celom svete používaná v rovnakom dizajne. Prechádza menšími obmenami, lokálne sa do nej často pridávajú rôzne pruhy na vyjadrenie symboliky. Tento trend je vo svete čoraz častejší.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

Prečo sa vlastne hovorí o rasovom útlaku v súvislosti s LGBTQ? Hoci sa mnohým môže zdať, že ide o dve nesúvisiace témy, opak je pravdou. Na budovaní LGBTQ komunity výraznou mierou prispeli aj zástupcovia rôznych rás, pričom ich práca bola často zabudnutá. Trans ľudia zase v súčasnosti čelia väčšej diskriminácii, ako homosexuáli. V spoločnosti sú často považovaní za deviantných.

Zdroje: CNN, Forbes, marieclaire.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie