Dunaj sa vylieva a bude ešte stúpať. Bratislava začína s protipovodňovými opatreniami (FOTO+VIDEO)

  • Situácia na Dunaji je vážna
  • V Bratislave začínajú stavať protipovodňové zábrany
  • Nábrežie pri Eurovei a Tyršovo nábrežie opáskovali
Na snímke Dunaj v Bratislave.
Dunaj neklesá, hrozí jeho vyliatie. Startitup/Dominika Körtvélyesiová
  • Situácia na Dunaji je vážna
  • V Bratislave začínajú stavať protipovodňové zábrany
  • Nábrežie pri Eurovei a Tyršovo nábrežie opáskovali

Strednú Európu v týchto dňoch trápia výdatné lejaky a búrky, ktoré sprevádza riziko povodní. Ako sme ťa informovali už ráno, nebezpečenstvo neobíde ani naše hlavné mesto. S vysokými hladinami riek už nebojuje len Nemecko, ale aj Bratislava.

Portál iMeteo dokonca predpovedá, že Dunaj by sa mohol masívnejšie vyliať už dnes. Skloňuje sa, že západ našej krajiny by tak mohla zasiahnuť storočná voda.

Dunaj sa môže vyliať

Hladinu rieky od rána sleduje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na svojom webe informovali o tom, že za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky v nemeckom povodí Dunaja prevažne v povodí rieky Inn (prítok Dunaja) s úhrnmi do 30 mm, ojedinele až do 100 mm.

V rakúskom povodí Dunaja sa vyskytli zrážky s úhrnmi od 20 do 40 mm, v dolnom Rakúsku do 70 mm, čo spôsobilo ešte vzostup vodných hladín na Dunaji a jeho prítokoch.

Vážne je to aj na Slovensku. „V Bratislave bol v skorých ranných hodinách prekročený 1. stupeň povodňovej aktivity (SPA). Aktuálne je vodný stav v stanici Devín 618 cm a v Bratislave 668 cm (stav k 8:00 hod.), v obidvoch staniciach s tendenciou vzostupu. Vodný stav v stanici Devínska Nová Ves je 483 cm,“ uviedli. Znamená to, že už tu máme prvý stupeň povodňovej aktivity.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Na mieste sa bola pozrieť aj redakcia Startitup. V okolí nákupného centra Eurovea a Tyršovho nábrežia už mesto začalo zo stavaním protipovodňových zábran. Na mieste stáli autá Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a začínali plniť a rozmiestňovať vrecia s pieskom. Situácia by však mala eskalovať ešte viac. Očakáva sa to najhoršie. Masívnejšie vyliatie rieky.

Portál iMeteo pripomína, že v Nemecku a Rakúsku hladina Dunaja stále rastie. Informujú, že jeho hladina na rakúsko-nemeckej hranici včera popoludní prekročila 850 cm, čím prekonala najvyšší 4. povodňový stupeň. Aktuálne sa blíži až k 1 000 cm.

Na snímke protipovodňové zábrany na Tyršovom nábreží.
zdroj: Startitup/Dominika Körtvélyesiová

Zasadnutie krízového štábu

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo, Archív Startitup, TASR, Archív Startitup, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá