Dva lieky sú schopné zastaviť neurodegratívne ochorenia

  • Vedci sú o krok bližšie k úspešnej liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Po náročnom výskume sa im podarilo objaviť dva lieky, ktoré preukázateľne spomaľujú vývoj týchto chorôb.
Zdroj: pexels.com
  • Vedci sú o krok bližšie k úspešnej liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Po náročnom výskume sa im podarilo objaviť dva lieky, ktoré preukázateľne spomaľujú vývoj týchto chorôb.

Ľudstvo už desaťročia zápasí so zákernými neurodegeratívnymi ochoreniami. Hoci medicína a veda neustále napredujú, vedcom sa zatiaľ nepodarilo prísť na žiadny prevratný objav pri liečbe týchto ochorení. Alzeimerova, Parkinzonova a Huntingtonova choroba spoločne s  Amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS)  tak stále patria do skupiny chorôb, ktoré sa vyliečiť nedajú. Podľa najnovšieho výskumu, ktorý bol publikovaný v magazíne Brain sa vedci našťastie nevzdávajú. Podarilo sa im objaviť dva lieky, ktoré dokážu výrazne spomaliť, v niektorých prípadoch až zastaviť progres týchto chorôb.

Zdroj: pexels.com

Keď sú mozgové bunky infikované vírusom, choroboplodné zárodky obsadia bunku tak, aby do nich uložili vlastné vírusové proteíny. Bunky sa následne snažia zastaviť šírenie vírusu tak, že zablokujú produkciu vlastných proteínov. Pri neurodegeneratívnych ochoreniach však bunky produkciu vlastných proteínov blokujú tak dlho, až kým nezačnú hladovať a odumierať. Keď rovnaký problém postihne neuróny, dochádza k stratám pamäte, narušeniam schopnosti pohybu a v ťažkých prípadoch neurodegeneratívnych ochorení aj k smrti pacienta.

Zlúčenina, ktorá bunkám zabraňovala v prerušení produkcie proteínov bola objavená už v roku 2013, mala však jeden háčik; výrazne poškodzovala pankreas. Výskumníci tak ďalej preverovali až 1000 dostupných liekov, až kým nenarazili na dva, ktoré mali želaný účinok bez toho, aby ohrozovali ostatné orgány. Prvá látka, zvaná trazodón sa dnes používa pri liečbe pacientov s depresiou. Druhá látka zvaná DBM sa v malom množstve vyskytuje v sladkom drievku a v súčasnosti je predmetom výskumu, ktorý testuje jej schopnosť liečiť rakovinu.

Zdroj: pexels.com

Lieky boli najskôr testované na myšiach, ktoré mali neurodegeneratívne ochorenie súvisiace s priónmi. Výskum preukázal, že lieky fungovali rovnako, ako zlúčenina objavená v roku 2013, avšak bez toho, aby poškodzovali pankreas. Výskumníci následne vykonali druhý test na myšiach, ktoré trpeli ostatnými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Aj v týchto prípadoch sa účinnosť zvolených látok potvrdila a lieky dokonca preukázateľne zvýšili schopnosť  testovaných myší riešiť pamäťové testy.

Zdroj: pexels.com

Spomínané látky neurodegenratívne ochorenia nedokážu vyliečiť, majú však schopnosť spomaliť vývoj týchto ochorení. Zatiaľ čo potenciálne lieky určené pre liečbu týchto ochorení, sú v štádiu testovania a majú pred sebou ešte dlhú cestu, objavenie látok, ktoré vývoj choroby spomaľujú predstavuje novú nádej pre všetkých pacientov trpiacich týmito ochoreniami. Ostáva už len dúfať, že jedného dňa tieto choroby bude možné nie len spomaliť, ale aj úplne vyliečiť.

 

Zdrojový článok: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá