Vajíčka budeme zrejme kupovať drahšie, dôvod: Dva obľúbené fast foody chcú ukončiť utrpenia zvierat na Slovensku

  • YUM! Brands, materská spoločnosť reštauračných sietí Kentucky Fried Chicken (KFC), Pizza Hut, Taco Bell a The Habit Burger Grill, dnes zverejnila globálny záväzok
  • Na podnet viac než 75 neziskových organizácií, nebudú vo svojich prevádzkach používať vajcia z klietkového chovu
Unsplash/Oleg Ivanov, McArthur
  • YUM! Brands, materská spoločnosť reštauračných sietí Kentucky Fried Chicken (KFC), Pizza Hut, Taco Bell a The Habit Burger Grill, dnes zverejnila globálny záväzok
  • Na podnet viac než 75 neziskových organizácií, nebudú vo svojich prevádzkach používať vajcia z klietkového chovu

Tento záväzok pomôže miliónom sliepok v ich globálnej dodávateľskej sieti. Ide o výsledok doposiaľ najväčšej verejnej bezklietkovej kampane vedenej koalíciou Open Wing Alliance. O novinke nás informoval Martin Smrek z organizácie Humánny pokrok, ktorá je taktiež súčasťou kampane.

„Vzhľadom na veľkosť dodávateľských sietí pre spoločnosť Yum! Brands, sa zníži utrpenie miliónov sliepok chovaných pre vajcia po celom svete,“ uviedla Alexandria Beck, riaditeľka Open Wing Alliance. Rozhodnutie spoločnosti zahŕňa niektoré z najvplyvnejších reťazcov rýchleho občerstvenia a je zrejmé, že svet bez klietok sa stáva budúcnosťou priemyslu. 

26. augusta 2021 sa Yum! Brands zaviazali skončiť s klietkami v USA, západnej Európe a na ďalších kľúčových trhoch. Novou globálnou politikou gigant deklaruje, že bude dodávať 100 % neklietkových vajec a vaječných výrobkov vo viac než 150 krajinách.

Tento záväzok bude naplnený do konca roku 2030. Konglomerát rýchleho občerstvenia taktiež súhlasil s poskytovaním výročných správ o napredovaní v plnení záväzkov. Chce tým zabezpečiť presné dodržanie stanoveného termínu.

zdroj: KFC

„Záväzok je výnimočnou správou, keďže spoločnosť YUM! Brands patrí medzi tie najväčšie reštauračné spoločnosti na svete. Zároveň nastavuje zrkadlo nielen ostatným prevádzkam rýchleho občerstvenia, ale aj reštauráciám a hotelom, ktoré ešte neprešli na nový bezklietkový štandard ochraňujúci sliepky pred krutosťou,“ povedal pre Startitup Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Protesty aj na Slovensku

Tisícky ľudí po celom svete zrealizovali v poslednom období státisíce online protestov, na ktorých od Yum! Brands žiadali, aby nadobro skončili s klietkami. Protesty pred ich prevádzkami sa konali po celom svete, od Srbska, cez Nigériu, až po Taiwan a nechýbali ani na Slovensku.

zdroj: Humánny pokrok

Pri kúpe lacných vajíčok si veľa z nás neuvedomuje, že klietkové farmy držia sliepky v malých špinavých klietkach, kde je desať až dvadsať sliepok nútených žiť na jednej kope. Jedna sliepka má životný priestor iba o veľkosti papiera formátu A4.

Tieto klietky sú preplnené, že zvieratá nedokážu robiť nič, čo je pre ne prirodzené. Ich časti tela sa často zachytia do pletiva, čo má za následok zlomeniny, deformácie a stratu peria. Jedince, ktoré sú príliš vyčerpané alebo neschopné pohybu, ostatné sliepky ušliapu na smrť. 

Podporuješ zákaz klietkového chovu na Slovensku?

Keďže dopyt spotrebiteľov po vajciach mimo klietok stále rastie, mnohé globálne spoločnosti a lídri nemajú inú možnosť a od týchto praktík ustupujú. Nie tak dávno s klietkami skončili veľké spoločnosti ako Unilever, Nestle, Aldi, Restaurant Group. Mondelez či Costa Coffee.

zdroj: archív Startitup

Zákaz klietkového chovu je čoraz diskutovanejšou témou aj na Slovensku. V tejto oblasti je pred nami už niekoľko európskych krajín. Klietkové chovy nosníc zakázali v Rakúsku, Nemecku, Holandsku a Belgicku. Po kontinuálnom tlaku zo strany ľudí sa aj našej krajine podarilo urobiť významný krok tým správnym smerom.

Únia hydinárov sa zaviazala skončiť s klietkovým chovom do roku 2030. Podľa odborníkov ide o realistický dátum, aj keď pre mnohých sa 10 rokov javí ako príliš dlhý čas. Ide však o čas potrebný na transformáciu klietkových chovov, ktorých je na Slovensku stále väčšina.

Priplatíme si 

Hydinári pociťujú nápor na zrušenie klietkového chovu a do zmeny sa im nechce. „Viaceré zahraničné obchodné reťazce deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať spotrebiteľom vajcia z klietkových chovov. A to aj napriek tomu, že tieto ich požiadavky nemajú žiadnu oporu v národnej ani európskej legislatíve,” píše v oficiálnom stanovisku Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

zdroj: Humánny pokrok

Slovenskí hydinári argumentujú aj tým, že kvôli nariadeniu EÚ investovali milióny eur do náhrady konvenčných klietok za obohatené klietky. Objasňujú tiež, že klietkové systémy majú minimálnu životnosť na úrovni 20 rokov.

Preto je pre všetkých chovateľov nosníc neefektívne meniť spôsob chovu pred uplynutím doby životnosti týchto technológií. Dodávajú, že tento krok výrazne predražuje produkciu vajec v našej krajine.

Zdroje: Humánny pokrok, Open Wing Alliance

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá