Dvaja kamaráti vytvorili appku, aká tu roky chýbala. Využiješ ju nielen v Bratislave, ale aj v celej Európe

 • Dvaja fanúšikovia dobrej kávy si uvedomili, že nevedia nájsť jedinú databázu, ktorá by zhromažďovala tie najlepšie kaviarne v jednotlivých mestách po celej Európe
 • Rozhodli sa preto túto dieru na trhu zaplniť vlastnou mobilnou aplikáciou
 • Dnes s ňou žnú úspechy a pravým kávičkárom by určite nemala chýbať v smartfóne
ect
European Coffee Trip
 • Dvaja fanúšikovia dobrej kávy si uvedomili, že nevedia nájsť jedinú databázu, ktorá by zhromažďovala tie najlepšie kaviarne v jednotlivých mestách po celej Európe
 • Rozhodli sa preto túto dieru na trhu zaplniť vlastnou mobilnou aplikáciou
 • Dnes s ňou žnú úspechy a pravým kávičkárom by určite nemala chýbať v smartfóne

Káva je jedným z najviac obľúbených nápojov na svete. Podľa údajov Statista.com v rokoch 2020/2021 sa na celom svete spotrebovalo viac ako 160 miliónov vriec kávy. Jedno vrece predstavuje 60 kilogramov.

Európske krajiny pritom patria medzi najväčších konzumentov. Podľa odhadu majú najväčšiu ročnú spotrebu na obyvateľa v Holandsku (8,3 kg), Fínsku (7,8 kg) a Švédsku (7,6 kg). Každý obyvateľ Slovenska bez rozdielu veku podľa údajov Štatistického úradu za rok skonzumuje v priemere až 2,7 kilogramu kávy.

Na Slovensko sa za rok dovezie viac ako 40-tisíc ton kávy v hodnote 158,4 milióna eur. Najviac kávy dovezenej na Slovensko za posledných päť rokov pochádzalo z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Talianska.

Naopak celkový ročný vývoz kávy zo Slovenska dosahuje okolo 29-tisíc ton, čo predstavovalo takmer 135 miliónov eur. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo v priebehu posledných päť rokov zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Česká republika, Poľsko a Rumunsko.

Aj tieto čísla napovedajú, že Slováci sa radia medzi skalných fanúšikov tohto „čierneho zlata“. Ak patríš medzi nich, je dobre vedieť o novom projekte s názvom European Coffee Trip. Stoja za ním dvaja kamaráti z Čiech – Aleš Pospíšil a Radek Nožička.

zdroj: Unsplash/nix

Kávoví nadšenci postrehli, že medzi ľuďmi dobre fungujú aplikácie na vyhľadávanie rôznych reštaurácií či hotelov. Pomôcka pre cestovateľov, ktorí hľadajú naozaj kvalitnú kávu, však chýbala.

Preto sa rozhodli vytvoriť nástroj, ktorý je pre kávičkárov tým, čím je Tripadvisor pre medzinárodných cestovateľov. Na nájdenie kvalitnej kaviarne ti tak postačí už len pár klikov.

„Manuálne zostavujeme zoznam špeciálnych kaviarní po celej Európe, od veľkých miest až po malé dedinky, aby sme vás zaviedli do vynikajúcich kaviarní v okolí. Naša databáza obsahuje viac ako 2 000 kaviarní v 39 krajinách, ktoré sme ručne vybrali pre ten najlepší zážitok z kávy,“ objasňujú zakladatelia projektu European Coffee Trip.

Podnik si vieš vyhľadať podľa tvojej aktuálnej polohy či v rámci navigácie po mape. Kaviarne sa dajú filtrovať aj podľa špecifických preferencií a navyše všetko funguje aj v offline režime.

zdroj: Unsplash/neel

„Profily kaviarní pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme o nové fotografie, otváracie hodiny a ponuky. Môžete rýchlo skontrolovať, či je kaviareň otvorená alebo nie.“

Vždy vieš, či majú v danej prevádzke espresso, filtrovanú kávu alebo cold brew. Nechýba ani jedálny lístok a ponuka raňajok či obeda. Z prehľadného profilu sa dozvieš aj o ponúkaných rastlinných a vegánskych alternatívach či o prístupe na Wi-Fi.

Okrem kvality kávy sú kaviarne hodnotené aj podľa ústretovosti a vedomostí personálu, zariadenia na prípravy kávy a čistoty. Aplikácia sa stáva čoraz populárnejšou, pribúdajú tu aj videá s kávovou tematikou zamerané na prípravu kávy, vďaka čomu máš šancu dozvedieť sa viac o komplikovanom umení profesionálnej prípravy kávy.

zdroj: European Coffee Trip

Niektoré videá projektu majú na YouTube milióny videní. Za novou aplikáciou stojí české vývojárske štúdio Cookielab, pripravovala sa spolu deväť rokov. Verzia pre iOS je už dostupná, tá pre Android by mala vyjsť tento rok. 

Projekt aktuálne zahŕňa aj 77 kaviarní a 16 pražiarní z celého Slovenska.

Dostal si pri čítaní tohto článku na kávu? Niet dôvod ju odkladať. Podľa pražiara kávy Václava Faltusa zo spoločnosti Zlaté Zrnko pripomína, že predovšetkým kvalitná káva má mnoho blahodarných účinkov.

Dôvody na ďalšiu šálku kávy:

 • Ranná káva podporuje vylučovanie škodlivých látok z organizmu, pretože rozširuje cievy v obličkách.
 • Šálka kávy za obedom podporuje tráviace orgány.
 • Popoludňajšia káva zaženie spánok a únavu.
 • Večerná pôsobí stimulujúco na mozgové centrá, aktivuje fantáziu a predstavivosť, spájanie nápadov a myšlienok.
 • Káva obsahuje oleje, kahveol a kafestol. Sú to silné neurologické látky chrániace mozog pred oxidačným stresom a poškodením DNA.

Tvrdenia, že pitie kávy prináša človeku hneď niekoľko benefitov, podporuje aj Dušan Plichta – za­kla­da­teľ slovenského kon­ceptu funkč­ných po­tra­vín Po­wer­logy. S odvolaním sa na vedecké štúdie konštatuje, že káva napríklad posilňuje našu krátkodobú pamäť.

„Poprední neurológovia zistili, že kofeín ovplyvňuje oblasti mozgu zodpovedné za koncentráciu a pamäť. A tak, ako priamy dôsledok, káva posilňuje krátkodobú pamäť a ostrosť koncentrácie.“

Zdroje: European Coffee Trip, Statista, Zlaté Zrnko, Powerlogy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá