Dvaja Slováci rozbehli vo Vysokých Tatrách unikátny projekt, ktorý ponúka nezabudnuteľné zážitky

  • Marián Bizub a Marián Aštáry sa v našich Tatrách postarali o poriadny rozruch
  • Vytvorili tu pre Strednú Európu unikátny projekt
  • Ich Poliankovo je digitálnou galériou zaujímavých expozícií
Tricklandia/Unsplash
  • Marián Bizub a Marián Aštáry sa v našich Tatrách postarali o poriadny rozruch
  • Vytvorili tu pre Strednú Európu unikátny projekt
  • Ich Poliankovo je digitálnou galériou zaujímavých expozícií

Svoje brány otvoril už tretí projekt dvojice Mariána Bizuba a Mariána Aštáryho, ktorému hovoria Poliankovo. V Tatranskej Polianke sprístupnili verejnosti unikátnu digitálnu galériu, ktorá návštevníkov prevedie zaujímavými zákutiami našej planéty.

„Zaujíma nás práca s obrazom. Teší nás, keď človeka vytrhneme z reality a vytvoríme efekt, ktorý ho nadchne a odchádza s novým zážitkom. To sa stáva obvykle pri niečom, čo človek ešte nevidel, nepoznal. Snažíme sa o rozšírenie vnímania o nový rozmer,“ povedali autori projektu pre Startitup.

Po úspešnej Tricklandii, kde sa na prvý pohľad obyčajné umelecké diela dostávajú vďaka vizuálnej hre na novú úroveň a galérii Dobrá Hračka pre tých najmenších, mali obaja Mariánovia túžbu začať využívať moderné technológie.

„Tie nám poskytujú oveľa viac možností ako sa hrať s obrazom  – umocnia prežívanie, dokážu vtiahnuť aj do inej reality. Tak, ako aj pri Tricklandii, aj tu sme sa snažili o niečo, čo tu ešte nie je. O niečo nové. Nevieme o podobnej galérii na Slovensku alebo v okolitých štátoch. Pri Tricklandii inovácia a zmenenie obsahu priestoru si vyžaduje čiastočné odstavenie galérie na prípravu nových malieb a to môže chvíľu trvať. Pri digitálnom zobrazovaní v galérii Poliankovo vieme, že obsah sa dá pripraviť mimo galérie a jednoduchšie v galérii vymeniť,“ vysvetľujú.

zdroj: Tricklandia

Na celom projekte galérie Poliankovo pracovali viac ako 2 roky. Ak toto miesto v Tatranskej Polianke navštíviš, nájdeš tu aktuálnu výstavu nesúcu názov „Dialóg s planétou“ a 9 projekcií, pričom každá je venovaná inej súčasti našej planéty. Zemi, horám, oblakom, riekam či tomu, čo je ukryté pod zemou.

Vďaka najnovším technológiám si môžeš pozrieť napríklad nedostupné siene jaskyne Domica, preplávať rieku alebo navštíviť Severný pól. Návštevníci si tu môžu dokonca vyskúšať aj reálne komponenty, ktoré boli nasadené vo výpravách na tieto miesta. Tie navyše ako očakávaš nie sú vyobrazované staticky, ale vďaka rozšírenej realite sú rozpohybované, digitálne nasimulované, v 3D projekcii či tieňohre. Toto všetko galéria ponúka na ploche 600 m², pričom až 140 m² predstavujú projekčné plochy a 120 m² zrkadlá. Všetko vznikalo v spolupráci s najvýznamnejším slovenským dokumentaristom Pavlom Barabášom.

zdroj: Tricklandia

„S Paľom Barabášom sa poznáme a spolupracujeme na rôznych úrovniach snáď 15 rokov. Keď sme mu predstavili našu víziu, okamžite ho nadchla a my sme šťastní, že prvú expozíciu obsahovo zastrešil práve on. To, čo dokázal, je neuveriteľné a sme nesmierne radi, že to môžeme sprostredkovať v Poliankove aj našim návštevníkom. Napriek otvoreniu galérie pre verejnosť naša spolupráca na expozícii stále pokračuje – on totiž nie je nikdy úplne spokojný,“ prezradili nám autori projektu.

Hoci Poliankovo malo snahu financie na svoj projekt získať potrebné financie prostredníctvom eurofondov, doposiaľ sa im to nepodarilo, a tak sú nútení svoju víziu financovať z vlastných zdrojov a komerčných úverov bánk. O to viac prajeme Poliankovu medzi návštevníkmi úspech, ktorí sa určite dostaví.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá