Dvaja slovenskí architekti vymysleli zázračnú komodu, ktorá nahradí 10 kusov nábytku. Dnes dokazujú ako bývať inak

  • Mnoho ľudí dnes žije v malých bytoch a bojujú s nedostatkom priestoru
  • Slováci z Createspace vymýšľajú riešenia, ako využiť priestor na maximum
  • V roku 2018 to bola originálna komoda, dnes pracujú na Smart bytoch
  • Mnoho ľudí dnes žije v malých bytoch a bojujú s nedostatkom priestoru
  • Slováci z Createspace vymýšľajú riešenia, ako využiť priestor na maximum
  • V roku 2018 to bola originálna komoda, dnes pracujú na Smart bytoch

Dvaja Slováci, Peter Fritsch a Silvia Mládenková, architekti žijúci vo Viedni, prišli s veľkolepým nápadom. Z vlastnej núdze a potreby vytvorili multifunkčnú komodu, ktorá dostala názov Create Space.

O komodu CreateSpace je dnes záujem, aj vďaka prestížnemu oceneniu, no zatiaľ na trhu nie je dostupná. Podľa informácií magazínu Forbes nedávno spoločnosť z Nemecka prejavila záujem o sériovú výrobu, no z dohody napokon vzišlo.

Architekti totiž nechcú, aby sa z CreateSpace stala masová záležitosť. Chcú komodu a ďalšie produkty vyrábať na zákazku, a to najmä pre zahraničný trh. Takýto produkt si jednoznačne nájde svoju cieľovú skupinu v každom väčšom meste, kde ľudia bojujú s nedostatkom priestoru.

Komoda získala prestížne ocenenie

„V dobe, keď takmer 40% ľudí žije v stiesnených pomeroch a priemerný životný priestor pre 1 osobu predstavuje 15,4 m2, sa stáva multifunkčný nábytok ideálnym riešením. Komoda CreateSpace predstavuje riešenie ako plnohodnotne usporiadať  malý priestor,“ prestavujú Peter a Silvia svoj revolučný dizajnový kúsok.

Jedinečný kúsok nábytku sa dokonca presadil aj vo svetovej konkurencii. Komoda za svoj dizajn získala ocenenie A’ Design Award v kategórii Nábytok, dekorácie a domácnosť. Odborná porota posudzovala 7 754 projektov zo 170 krajín.

Dvoj mladým architektom sa podarilo reagovať na aktuálny trend, kedy mnohí potrebujú čo najviac ušetriť miesto. Niet teda divu, že komoda CreateSpace zaujala aj za hranicami. Ich multifunkčný kúsok nábytku bol ohodnotený ako jeden z najlepších produktov v oblasti priemyselného dizajnu. 

architekti slovensko viedeň
zdroj: Createspace.sk

V jednej komode až 10 kusov nábytku

Názvom Create Space autori dokonale vystihujú funkciu komody. Nie je to obyčajná komoda, totižto, namiesto jedného kusu nábytku ich v sebe ukrýva až 10. Z komody môžeš spraviť stôl s nastaviteľnou výškou a šírkou, ktorý môže byť použitý na niekoľko spôsobov podľa potreby, napríklad ako jedálenský, konferenčný, pracovný či barový stôl

Ďalej komoda obsahuje 2 barové a 4 jedálenské stoličky. Práve tieto stoličky môžu poslúžiť aj ako nočný stolík. Okrem toho v sebe komoda ukrýva množstvo úložného priestoru. Najlepšie je, že ju rozložíš zopár jednoduchými pohybmi a prispôsobíš ju svojim vlastným potrebám.

komoda byt priestor architekti slovensko
zdroj: Createspace.sk

Okrem rôznych druhov stolov a stoličiek v sebe nastaviteľný stôl dokonca ukrýva aj vešiak na prádlo. Komoda dvierka nemá, tie sú originálne riešené pružnými lanami. To znamená, že pre čokoľvek uložené v komode sa stačí len načiahnuť. Podľa architektov takto dokážeš ušetriť až 6,5 metrov štvorcových priestoru.

Smart byty s plochou 30m2

Komoda nie je to jediné, čo mladí architekti priniesli. Na ich webe nájdeš rôzne zaujímavé projekty, medzi ktoré patria aj Smart byty. Peter a Silvia týmto projektom dokazujú, že metre štvorcové naozaj nie sú tým najzásadnejším predpokladom kvalitného bývania.

Kľúčom k úspechu tohto projektu je minimalistický dizajn. Každý jedinečný kus nábytku je vyrobený na mieru. Do vstavanej skrine bola zakomponovaná dokonca aj kompletná kuchyňa. Jednoducho garsónka, do ktorej sa zmestí takmer všetko.

architekti slovensko viedeň
zdroj: Createspace.sk

Ako uvádzajú architekti na svojom webe, úlohou bolo predovšetkým vytvoriť funkčné bývanie a na maximum využiť plochu 30 m². Byt je rozdelený na tri zóny. Vstupnú časť – chodbu s množstvom úložného priestoru a integrovanou práčkou, kúpeľňu so sprchou a toaletou a na centrálnu časť s kuchyňou.

Veľkú úlohu tu zohráva optický klam, vďaka ktorému pôsobí byť vzdušne. Ako architekti objasňujú, priestor zväčšili bielou farbou, ktorú doplnili jemnými farebnými kontrastmi. Celý byt je však zariadený hravo.

Zdroje: Createspace, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech