Dvaja kamaráti sa vrátili z Holandska späť na Slovensko. Prinášajú na trh produkt, ktorý zmení svet milovníkov vín

  • Dnes ti predstavíme nový slovenský startup, o ktorom budeš v budúcnosti zrejme ešte veľa počuť
  • Nesie názov VINEWAY a jeho zakladateľmi sú Michal Mrva a Matej Murcko
Michal Mrva a Matej Murcko/ CEO Vineway
Michal Mrva a Matej Murcko/CEO Vineway, Vineway
  • Dnes ti predstavíme nový slovenský startup, o ktorom budeš v budúcnosti zrejme ešte veľa počuť
  • Nesie názov VINEWAY a jeho zakladateľmi sú Michal Mrva a Matej Murcko

Tento inovatívny projekt prepája tradičný svet vín s moderným prístupom k degustácii a ponúka objavovanie nových chutí.

Dvojica zakladateľov sa pozná už od detstva a cesty ich viedli cez rôzne kúty sveta, až po spoločný nápad, ktorý sa postupne rozrástol do podoby dnešného startupu.

Ako sa zrodila myšlienka VINEWAY? Aké boli ich prvotné kroky a ako sa im podarilo prelomiť bariéry tradičného trhu s vínom?

Na tieto a ďalšie otázky nám poskytli odpovede priamo zakladatelia mladej značky. Michal a Matej sa poznajú už naozaj dlho – študovali spolu od základnej školy cez gymnázium a následne aj na Univerzite v Haagu v Holandsku. Tam si každý išiel svojou cestou, Mišo so zameraním na Product Design a Matej na Financial Management.

„Po bakalárskom štúdiu sme išli na pár rokov každý svojou cestou, ja som si dokončil Master of Corporate Finance v Londýne, po ktorom som sa vrátil späť na Slovensko a zbieral skúsenosti na rôznych finančných a analytických pozíciách v IT a Real Estate sektoroch,“ povedal Matej.

Michal sa po celkom intenzívnych 4 rokoch v zahraničí rozhodol zostať ešte chvíľu na Slovensku. Zaviedlo ho to do vinárstva jeho otca.

„Pracoval som priamo vo výrobe, kde som mal možnosť toho mnoho navnímať a veľa sa naučiť. Keďže som zástanca konceptu ‚learning by doing‘, ktorý nám bol vštepovaný počas štúdia v Holandsku, rozhodol som sa, že s kamarátom založíme mikro-vinárstvo. Bol to taký prvý projekt a skĺbenie všetkého, čo som sa naučil v škole o brandingu a o výrobe vína v našom vinárstve.“

„Toto obdobie mi dalo naozaj veľa. Aj vďaka tejto skúsenosti som si uvedomil, že tak isto, ako je dôležité produkt vymyslieť či navrhnúť, zásadné je mať taktiež schopnosť uchopiť aj tú biznisovú stránku.

Takže sa mi asi zacnelo po štúdiu a odišiel som študovať Master of Entrepreneurship and Innovation Management do Belgicka na Antwerp Management School.“ Práve tu sa začal startup formovať.

Vineway_portret_resize-1
zdroj: Vineway

Víno a inovácie

K založeniu značky ich inšpirovalo viacero faktorov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá