Dymovnice a Bella Ciao. Po Rakúsku a Holandsku sa k protestom pridalo aj Belgicko

  • Bruselskými ulicami pochoduje približne 35-tisíc ľudí
  • Demonštranti sú nespokojní so sprísňujúcimi sa opatreniami, ale aj očkovaním
TASR/AP/Olivier Matthys
  • Bruselskými ulicami pochoduje približne 35-tisíc ľudí
  • Demonštranti sú nespokojní so sprísňujúcimi sa opatreniami, ale aj očkovaním

Zdá sa, že po viacerých európskych metropolách je rušno aj v Belgicku. V Bruseli totiž desiatky tisíc ľudí vyšli do ulíc, aby dali najavo svoju nespokojnosť so sprísňujúcimi sa bezpečnostnými protipandemickými opatreniami.

Podobne ako napríklad aj v Rakúsku či u nás, aj v Belgicku vláda pristúpila k ráznejším opatreniam v súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou. Veľké protesty sa uskutočnili v piatok v Holandsku a včera vo Viedni. Napätá situácia je aj na Slovensku, kde sa tzv. lockdown zavádza už od zajtra, 22. novembra. 

Protestujúcich v centre Bruselu polícia odhadla na približne 35-tisíc. Nespokojný dav protestuje nielen voči sprísňujúcim sa opatreniam, ale aj voči očkovaniu.

Podľa portálu Independent.ie demonštranti kričia opakujúce sa slová, ako „Freedom“, teda anglicky „Sloboda“, ale pospevujú aj antifašistickú pieseň Bella Ciao. Protestujúci tak pochodujú naprieč mestom s veľkým natiahnutým transparentom, na ktorom je napísané: „Spolu za slobodu.“

V dave sa objavujú aj napríklad svetlice či dymovnice, no zdá sa, že zatiaľ nedochádza k žiadnej vlne násilnosti. Masa demonštrantov sa vyhýba priamo oblastiam, kde sídlia známe európske inštitúcie.

Protestujúci v uliciach namietajú aj proti povinnému očkovaniu pre zamestnancov v oblasti zdravotníctva. Belgickí zdravotníci, ktorí sa nedajú zaočkovať proti koronavírusu, totiž môžu prísť budúci rok o prácu, dodáva TASR.

V uplynulých týždňoch sa konali protesty proti opatreniam alebo očkovaniu v mnohých európskych mestách, keďže vlády mnohých krajín museli pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Európe pristúpiť k sprísňovaniu pandemických opatrení.

Pozornosť pritom tento víkend upútali najmä už spomenuté protesty v Holandsku, ktoré v piatok a sobotu vyústili do násilia, a polícia na nich zatkla niekoľko desiatok ľudí.

Zdroje: Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie