Eduard Hulicius: V Česku nepodporujeme likvidovanie Slovanov, ako hovorí Fico. Putin má záujem zaútočiť na štát NATO

  • Námestník českého ministra zahraničia Eduard Hulicius prehovoril pre Startitup
  • Slová o Ficovi, Ukrajine, Putinovi aj vzťahoch k slovenskej vláde
Eduard Hulicius rozhovor
Eduard Hulicius v rozhovore pre Startitup v Prahe Startitup/Jaroslav Rybár
  • Námestník českého ministra zahraničia Eduard Hulicius prehovoril pre Startitup
  • Slová o Ficovi, Ukrajine, Putinovi aj vzťahoch k slovenskej vláde

Pred dvomi mesiacmi Slovensko rozrušila správa o tom, že česká vláda pod vedením Petra Fialu zrušila spoločné zasadnutie vlád. Problémom sa stali výroky slovenského premiéra Roberta Fica voči Ukrajine či stretnutie slovenského ministra zahraničia Juraja Blanára s ruským šéfom diplomacie.

Startitup sa vybral do Prahy, kde sme sa stretli s námestníkom českého ministra zahraničia Eduardom Huliciusom. Ten exkluzívne vysvetľuje, čo sa dialo za posledné mesiace v súvislosti so stopkou od českej vlády.

Zároveň reaguje na viaceré sporné výroky Roberta Fica voči našim spojencom v NATO či EÚ. Hulicius tiež tvrdí, že Vladimir Putin má záujem o útok na nejaký členský štát NATO, ale nie je istota, že si na to trúfne.

Pozri si celý rozhovor, kde sa zhovárame aj o tom, či sa zmení česká pomoc Ukrajine v prípade vládnutia Andreja Babiša, aké očakávania má od prezidenta Petra Pellegriniho alebo ako sa bude vyvíjať vojna u našich východných susedov.

Petr Fiala a vláda českej republiky nedávno oznámili, že prerušujú spoločné vládne zasadnutia oboch krajín pre postoj Slovenska k Rusku. Oplatilo sa spraviť tento krok Českej republike?

Je to krok, ktorý česká vláda urobila ako symbolický signál vyslaný na Slovensko a s prihliadnutím k tomu, čo sa za tie dva mesiace odohralo, sa vyplatil. Nebolo to prerušenie diplomatických väzieb, došlo k schôdzkam na ministerských úrovniach, prebiehajú koordinačné rokovania. Tento politický signál bol spravený rozhodnutím vlády a myslím, že to viedlo k pozitívnym krokom.

Eduard Hulicius
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Pri ohlasovaní tohto kroku český minister zahraničia Jan Lipavský povedal: „Naši partneri doslova na druhej strane zemegule, na druhom konci sveta rozumejú tomu, že bezpečnosť Európy ovplyvňuje bezpečnosť celého sveta. Preto ma mrzí, že kolegovia na Slovensku to nevidia úplne rovnako.“ Ako to teda vidí slovenská vláda?

Sa ma pýtate na to, aby som interpretoval postoj slovenskej vlády a ja som námestník ministra zahraničia českej vlády. Nie som si istý, či vám to teda môžem povedať. Môžem povedať, ako to vnímame my. Záležitosť ruskej agresie na Ukrajine je téma primárneho významu bezpečnosti Európy a Českej republiky.

Vnímame veľmi citlivo nielen slovenské kroky, ale aj akejkoľvek vlády na svete, vo vzťahu k tomuto konfliktu. Jedna vec sú výroky, druhá vec, čo sa deje naozaj. Je tam potrebné trochu rozlišovať. Sila signálu, ktorý vydala pražská vláda zrušením spoločného zasadnutia vlád, je spojená s tým, že sa považujeme za najbližších partnerov Slovensku. Nie v nadradenej pozícii. Že sa musíme počúvať a že bol vyjadrený náš postoj vzhľadom k bezpečnosti Česka a Slovenska aj Európy.

Robert Fico na tento krok povedal: „Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri.“ Súhlasíte s týmto výrokom?

Česká vláda má tiež záujem o mier na Ukrajine. Aby bol spravodlivý, aby to bol mier, ktorý nebude znamenať víťazstvo agresora, aby to bol mier, ktorý prinesie bezpečnosť a slobodu nielen Ukrajine, ale aj jej susediacim regiónom, teda Európe. Nemyslím si, že prípadná zmena vládnej garnitúry v Prahe by tento postoj zmenila.

V súčasnosti je lídrom prieskumov Andrej Babiš, ktorý kritizoval krok českej vlády a premiéra ohľadom medzivládneho zasadnutia. Znamená to, že keď sa Andrej Babiš dostane k moci, tak sa tie vzťahy upravia a budú pokračovať spoločné zasadnutia vlád. Alebo sa mýlim?

Tu musím odpovedať ako politický námestník, ktorý zastupuje stranu vládnej koalície. Myslím si, že sa Andrej Babiš k moci nedostane, pretože ho vo voľbách porazíme. Prieskumy ukazujú situáciu, aká je. Dnes sme mali prieskum, ktorý ukazuje, že medzi stranami koalície a opozície sú asi tri percentá a my na rozdiel od opozície nevedieme kampaň. Uvidíme, ako to bude vo voľbách, ktoré sú až za rok a pol.

Dokedy bude trvať stopka na spoločné zasadnutia vlád?

Dovtedy, kým sa vlády nerozhodnú inak. Nemáme to pevne stanovené. Diskusia prebiehala priamo na vláde, bola hlboká a dúfam, že sa bude opakovať čo najskôr. Česko a Slovensko sú tí najbližší priatelia v európskom kontexte.

Sami hovoríte, že je rozdiel medzi tým, čo Robert Fico hovorí verejne alebo doma, a tým, čo robí na úrovni EÚ. Nevetoval pomoc Ukrajine, taktiež sa Slovensko pripojilo k európskemu mierovému nástroju, ktorý dodáva zbrane na Ukrajinu. Neznamená to, že Robert Fico robí len domácu politiku prostredníctvom tejto zahraničnej?

Ja by som ešte pridal veľmi pozitívnu schôdzku vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovciach. Aj ďalšie aktivity, ktoré Slovenská republika a jej občania robia na podporu Ukrajiny. To všetko sú pozitívne kroky, ktoré dávajú nádej, že pomerne vypätá rétorika sa môže časom upokojovať.

Robert Fico hovorí, že robí suverénnu zahraničnú politiku aj v súvislosti s tým, že sa slovenský minister zahraničia Juraj Blanár stretol so Sergejom Lavrovom, šéfom diplomacie v Rusku. Nemá Slovensko právo na takúto suverénnu zahraničnú politiku, ako ju prezentuje Robert Fico?

Samozrejme, že má.

Ale tento krok bol spúšťačom toho, že Česká republika s nami prerušila medzivládne zasadnutia.

To tak, samozrejme, bolo. Aj Česká republika má právo robiť svoju suverénnu medzivládnu a zahraničnú politiku.

Eduard Hulicius
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Čítam to dobre, že pokiaľ Robert Fico nezmení postoje k Rusku, tak česká vláda bude pokračovať v tejto stopke?

To bude záležať od rozhodnutia českej vlády a tá sa bude rozhodovať podľa vývoja na Slovensku.

Premiér Fiala mal na schôdzke vo Francúzsku preškrtať svoj prejav ohľadom zbierania munície pre Ukrajinu kvôli tomu, že za jedným stolom bol Robert Fico. Obavy mali byť z toho, slovenský premiér niečo vyzradí Rusom. Beriete Slovensko ako krajinu, ktorá je priateľsky naklonená k Rusku?

Túto informáciu nemám. Neviem ju potvrdiť ani vyvrátiť. Berieme Slovensko predovšetkým ako plnohodnotného člena EÚ a NATO, ktorý svoju suverénnu zahraničnú politiku vykonáva aj v rámci týchto organizácií. Samozrejme, nejaký presah na tú spoluprácu v rámci západného spoločenstva pravdepodobne tá príliš vypätá rétorika môže mať.

Znamená to, že Slovensko je ochudobnené o nejaké bezpečnostné informácie zo strany Česka alebo západných partnerov?

To by ste sa museli pýtať námestníka z bezpečnostného úradu alebo služby.

Nie je všeobecný pokyn, že sa Slovensku nemajú dávať nejaké informácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine?

Neviem o ňom.

Čo ešte zaznie v rozhovore:

  • „Mám obavu, že Rusko k tomu pristupuje ako ku konfliktom v 18. storočí. Neuvažuje v horizonte dní, týždňov alebo rokov, ale skôr dekád. Musíme si uvedomiť, že proti imperiálnemu Rusku musíme postaviť, vyzbrojiť a pripraviť naše spoločnosti, štáty a aliancie na dlhšiu dobu.“
  • Má Putin záujem zaútočiť na nejaký štát v NATO? „Záujem o to má, nie som si istý, či si trúfne.“
  • Môže dôjsť k použitiu jadrových zbraní? „Neverím tomu, že by prezident Putin alebo jeho okolie došlo až takto ďaleko.“
  • „Rád by som videl plán na oddémonizovanie prezidenta Putina. Či to bude spojené s tým bombardovaním civilistov a zabíjaním detí na novorodeneckých klinikách alebo tam bude iný prístup.“
  • Podporuje Česko zabíjanie Slovanov, ako hovorí Fico? „Vážne si myslím, že nepodporujeme. Zabíjanie Slovanov podporuje ten, kto vydal pokyn Červenej armáde, aby zaútočila vo februári 2022 na slovanský národ.“
  • Čo hovorí na Ficove vyjadrenia, že Rusi sa nikdy nestiahnu z Donbasu? „Sú to veľmi kategorické tvrdenia v neistej dobe plnej zvratov a zmien.“
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá