Edward Snowden: Facebook, Amazon a Google zneužívajú kompletné informácie o používateľoch

  • Washington Snowdena obvinil zo špionáže a krádeže vládneho majetku
  • Momentálne žije v azyle v Rusku
snowden
TASR
  • Washington Snowdena obvinil zo špionáže a krádeže vládneho majetku
  • Momentálne žije v azyle v Rusku

Edward Snowden, pravdepodobne najznámejší americký informátor, prostredníctvom telemostu vystúpil na konferencii v Lisabone. Jeho hlavnou myšlienkou bola kritika technologických gigantov, akými sú napríklad Facebook, Amazon či Google, informuje cnbc.com.

Podľa neho tieto spoločnosti zhromažďujú kompletné informácie o osobnom živote používateľov. Prirovnal to k aktivitám Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorej dokumenty o sledovacích aktivitách zo strany americkej vlády poskytol novinárom v roku 2013.

Kritika technologických gigantov

„Ich obchodným modelom je zneužívanie. A napriek tomu sú všetky jeho časti legálne, či už hovoríme o Facebooku alebo NSA, to je ten problém. Legalizovali sme zneužívanie osoby. Zaviedli sme systém, ktorý robí obyvateľstvo zraniteľným v prospech privilegovaných,“ uviedol počas konferencie.

Snowden ďalej síce hodnotí krok Európskej únie, ktorá zaviedla všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) pozitívne, no na druhej strane v tom vidí aj problém. „Chyba je hneď v názve. Problémom nie je ochrana údajov. Problémom je zhromažďovanie údajov,“ dodal.

Na druhej strane však od roku 2018, kedy boli zavedené vyššie spomenuté nariadenia EÚ v oblasti GDPR, bolo udelených aj viacero finančných sankcií. Približne 50 miliónov eur musela kvôli porušeniu zaplatiť napríklad spoločnosť Google, píše Cnet.

Hrozia mu desiatky rokov väzenia

Edward Snowden je americký informátor, ktorého medializácia začala pred približne 6 rokmi. V roku 2013 prišiel s viacerými dokumentmi, ktoré súviseli so sledovaním NSA či Government Communitacions Headquarters. Tie podľa neho využívali na sledovanie ľudí ich mobilné telefóny či internetovú komunikáciu.

Washington ho následne obvinil zo špionáže a krádeže vládneho majetku. Došlo aj k zrušeniu jeho cestovných dokladov, no Rusko, kde žije dodnes mu následne udelilo azyl do roku 2020, píše CNN.

Zdroj: Cnbc, Cnet, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK