Efekt mobilizácie sa nedostaví ešte celé mesiace. Rusko viac stratilo, ako získalo

  • Rusko nedokáže v dohľadnom čase zabezpečiť výcvik a vybavenie pre zmobilizovaných rezervistov
  • Informoval o tom Americký inštitút pre štúdium vojny
Ruskí a ukrajinskí vojaci
Ilustračný obrázok TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka
  • Rusko nedokáže v dohľadnom čase zabezpečiť výcvik a vybavenie pre zmobilizovaných rezervistov
  • Informoval o tom Americký inštitút pre štúdium vojny

Ruský vodca Vladimir Putin môže zmobilizovať do boja na Ukrajine akékoľvek množstvo záložníkov, ale Rusko nemá žiadny spôsob, ako týmto novým jednotkám v dohľadnom čase zabezpečiť výcvik a zbrane. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to britský špecialista z analytickej spoločnosti Sibylline Alex Lord.

Nedostatok moderného vybavenia

Po Putinovom stredajšom oznámení čiastočnej mobilizácie ruský minister obrany Sergej Šojgu v ruskej televízii uviedol, že krajina povolá 300-tisíc záložníkov. Ak budú čeliť ukrajinským zbraniam v prvej línii, pravdepodobne sa stanú ďalšími obeťami vojny, ktorú Putin rozpútal 24. februára.

„Ruská armáda v súčasnosti nie je vybavená na rýchle a efektívne rozmiestnenie 300-tisíc záložníkov,“ povedal Lord a pripomenul ťažké straty Ruska na Ukrajine, čo sa týka personálu i vojenského vybavenia.

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) začiatkom tohto týždňa uviedol, že analýza západných expertov a ukrajinských spravodajských služieb zistila, že Rusko stratilo v dôsledku ofenzívy v niektorých jednotkách 50 až 90 % svojej sily a obrovské množstvo vybavenia.

Šojgu v stredu tvrdil, že na ruskej strane padlo menej ako šesťtisíc vojakov, čo je však ťažko uveriteľné číslo, zvlášť po tom, ako informoval o potrebe zmobilizovať spomenutých 300-tisíc záložníkov. Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl na ruskej strane padlo približne 55-tisíc a desaťtisíce ďalších utrpeli zranenia, utiekli alebo sú nezvestní.

Aj vojenský analytik Jakub Janovský tvrdí, že Rusko nemá dostatok moderného vybavenia pre toľko vojakov a aj keby disponovalo týmto vybavením, zbraňami a motiváciou, je nemožné rýchlo vycvičiť toľko vojakov na boj.

Reformy v roku 2008 zamerané na modernizáciu a profesionalizáciu ruskej armády odstránili mnohé logistické a riadiace štruktúry, ktoré kedysi umožňovali silám bývalého Sovietskeho zväzu rýchlo vycvičiť a vyzbrojiť obrovské množstvo zmobilizovaných rezervistov.

Búrlivé protesty

Dovedna 1 313 osôb zatkli počas stredajších protestov v 38 mestách po celom Rusku, z toho viac ako tisícku v Moskve a Petrohrade. Na svojom webe to uviedla právna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia.

Protesty sa konali práve po vyhlásení tamojšieho prezidenta Putina o čiastočnej mobilizácii, čo predstavuje najväčšiu eskaláciu vojny na Ukrajine od jej vypuknutia. Ruská polícia zatkla účastníkov protestných zhromaždení v Irkutsku, Krasnojarsku, Jekaterinburgu, Čeľabinsku, Novosibirsku, Ulan-Ude, Tomsku, Ufe, Perme, Belgorode, Petrohrade či Moskve.

Ruský protest proti mobilizácii a vojne. Rusi protestujú proti Putinovi
zdroj: Twitter/Arshak Makichyan/Reprofoto

Prokuratúra v hlavnom meste zverejnila v stredu varovanie občanom, aby sa nezúčastňovali na protestoch, inak im hrozí do 15 rokov väzenia.

Avšak Ukrajina bojuje a nevzdáva sa. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj vyhlásil, že ukrajinská armáda zničí všetkých ruských okupantov bez ohľadu na to, koľko ich bude. Uviedol to na Facebooku v reakcii na ohlásenú čiastočnú mobilizáciu Ruska.

„Úplná ofenzíva nepriateľa nás nevystrašila, navyše sme sa zjednotili a dôstojne sa stretli s nepriateľom. Vyhlásenie mobilizácie v Rusku je toho potvrdením. Preto žiadne vyjadrenia vojenského a politického vedenia krajiny agresora neovplyvnia našu ochotu bojovať za našu slobodu. Zničíme každého, kto príde na našu zem so zbraňami, či už dobrovoľne alebo mobilizáciou,“ povedal Zalužnyj.

Dodal, že ukrajinská armáda už osem rokov a sedem mesiacov bojuje proti ozbrojenej agresii Ruskej federácie.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá