Ekologická lyžovačka? V Talianskych Alpách otvorili stredisko, ktoré v Európe nemá obdobu

  • Taliansky rezort začal s ekologickou prestavbou svojho strediska
  • Od novej sezóny začnú platiť pravidlá ekologického charakteru
  • Vedci prišli na to, že do ľadovcov blízko strediska sa dostávajú mikroplasty a umelé čiastočky
BeFunky-collage
Unsplash
  • Taliansky rezort začal s ekologickou prestavbou svojho strediska
  • Od novej sezóny začnú platiť pravidlá ekologického charakteru
  • Vedci prišli na to, že do ľadovcov blízko strediska sa dostávajú mikroplasty a umelé čiastočky

V Talianskych Alpách si po novom zalyžuješ úplne ekologicky. Lyžiarske stredisko Pejo 3000 prichádza s ekologickými opatreniami, ktoré by mali pomôcť súčasnej zlej situácii.

Vedci z Univerzity v Miláne totiž upozornili na to, že blízky ľadovec menom Forni obsahuje vysoké množstvo mikroplastov, ktoré sú pre ľadovec záťažou. Informuje o tom britský portál The Guardian.

„Túto zimnú sezónu sa horské chaty v tejto lyžiarskej oblasti oficiálne rozlúčia s jednorázovými príbormi, pohármi, slamkami a plastovými fľašami. Všetky jednorazové plastové predmety budú úplne zakázané,“ píše sa na stránkach rezortu. Ďalšie opatrenia by sa mali prijať budúcu sezónu.

Blízky ľadovec je jeden z najväčších v talianskych Alpách. Ľadovec je navyše aj súčasťou národného parku Stelvio.

Používanie plastových fliaš, tašiek, príborov, tanierov, slamiek, šálok tak budú zakázané. Rezort navštívi každú zimu približne 137-tisíc návštevníkov z celého sveta.

Generálny riaditeľ strediska pre Guardian hovorí, že snahou rezortu je vybudovať jedno z najviac udržateľných miest na lyžovanie v Alpách. „Toto je len prvý krok,“ hovorí.

A Natale puoi fare quello che non puoi fare mai. Riprendere a giocare, riprendere a sognare, riprendere quel tempo che…

Gepostet von VAL DI PEJO – Trentino am Dienstag, 24. Dezember 2019

Posilnenie pozície na trhu

Vedci v Taliansku sa domnievajú, že plastové mikročastice môžu pochádzať od turistov, z ich oblečenia a vybavenia návštevníkov. Tieto častice sa sem môžu prenášať práve prúdmi vetra.

„Ak sa plastové výrobky dostanú do hôr, zostanú tam po dlhú dobu, dokonca desaťročia“, hovorí Christian Casarotto, odborník na ľadovce v Taliansku.

V prvom roku sa stredisko Pejo 3000 bude usilovať o odstránenie produktov, ktoré produkujú značné množstvo mikroplastov ako sú plastové fľaše, sáčky alebo plastové príbory.

Rezort počíta aj so zvýšenou konkurencieschopnosťou, ktorú by malo stredisko dostať po prijatí nových ekologických opatrení a súčasne by sa mala posilniť jeho pozícia na trhu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech