Ekonomika potrebuje dva finančné systémy, ten aktuálny je len pre bohatých

  • Sociálne dávky udržujú chudobu, ľuďom treba pomôcť v podnikaní
  • Potrebujeme dva finančné systémy, sociálne dávky udržujú chudobu
Muhammad Yunus
  • Sociálne dávky udržujú chudobu, ľuďom treba pomôcť v podnikaní
  • Potrebujeme dva finančné systémy, sociálne dávky udržujú chudobu

Muhammad Yunus, známy aj ako bankár chudobných, už viac ako 40 rokov buduje finančný systém pre ľudí, ktorí nemajú dostatočný prístup k tomu existujúcemu.

Od roku 1970 Yunus pracuje na vytvorení banky, ktorá by poskytovala malé úvery podnikateľom, najmä ženám, ktoré sú najčastejšie ohrozované chudobou kvôli materstvu či diskriminácii a nemajú tak prístup k finančným prostriedkom, takmer žiadne záruky, ani iné zdroje. Tento model mikrofinancovania sa odvtedy opakoval po celom svete.

Bangladéšska Grameen Bank prijíma na financovanie týchto mikro úverov vklady a v roku 1995 sa rozhodla, že nebude akceptovať darcovstvo. Pre Yunusa ukončenie chudoby nie je o láske a charite. Chudobní sa musia naučiť podnikať a pomoc, ktorú potrebujú, je odstránenie strachu.

Dajme chudobe vzdelanie je najčastejšie riešenie, o ktorom sa hovorí. Dáme im vzdelanie a potom čo? Trh práce je slabý, v mnohých krajinách je až 50 % mladých ľudí nezamestnaných. Musíme ich podporiť v podnikaní,“ vysvetlil Yunus. Samozrejme, nie každé podnikanie má úspech, preto sa ho mnohí boja a stránia, to sa musí zmeniť.

Minulý mesiac 10-ročná americká divízia Grameen oznámila, že poskytla pôžičky za viac ako miliardu dolárov pre 106 000 žien. V priebehu následujúch 10 rokov plánuje každoročne poskytnúť úvery vo výške 1 miliardy dolárov a má záujem zvýšiť počet pobočiek dvojnásobok – teda 42.

Yunus sa zúčastnil summitu One Young World v Haagu, ktorý spája 2 000 mladých ľudí zo 190 krajín, ktorí sa snažia zlepšiť svoju spoločnosť a svet ako celok bojom o ukončenie sexuálneho násilia, zlepšenie prístupu k vzdelaniu a požadovaním spravodlivosti a zodpovednosti za ľudské práva od vlád.

Mikroúvery zostávajú rovnaké, ako keď sme začali v Bangladéši pred 40 rokmi. Ale veľa ľudí z celého sveta začalo programy mikroúverov opakovať. Niektorí zneužili dôveryhodnosť slova mikroúver a použili ho na to, aby obohatili sami seba a premenili sa na úverových žralokov. Ale ani po 42 rokoch našej práce mikroúvery nie sú v hlavnom prúde, zostali na úrovni mimovládnych organizácií.

Začiatkom tohto roka Svetová banka poukázala na to, aký malý pokrok sa dosiahol. Podiel osôb s aktívnymi účtami stagnoval a priepasť vo finančnom začleňovaní medzi mužmi a ženami zostala rovnaká.

„Samotné slovo ‚zaradenie‘ sa do finančného systému je podozrivé. Nejde o zaradenie; ide o to, aby ste mali osobitný druh bankovej inštitúcie a oslovili ľudí na samom dne. Dnes existuje len jeden druh finančnej inštitúcie a to sú banky pre bohatých. Žiadne banky nefungujú tak, aby bohatí mohli požičiavať chudobným. Samotný systém je navrhnutý úplne iným spôsobom. Tento systém vôbec nepracuje pre chudobných. Spôsob, ako skutočne riešiť problém odmietnutých ľudí z finančného systému, je vytvoriť nový finančný systém,“ povedal Yunus na summite.

Teda banky, ktoré sú pre chudobných a nepožičiavajú peniaze bohatým. Dva finančné systémy by tak koexistovali vedľa seba. Ten prvý, banky pre bohatých, by zase nepožičiavali peniazom chudobným. Jednoduché rozdelenie na boj proti chudobe.

„Vlády dnes chudobným poskytujú granty na prežitie. Či už je to bohatá alebo chudobná krajina, každá to robí. Namiesto poskytovania grantov by bolo oveľa lacnejšie poskytovať úvery. Peniaze sa vrátia, pokrývajú svoje vlastné náklady a sú udržateľné. Je to trhový systém a teda musí vytvárať príjmy. Aby ste vytvorili príjem, musíte povzbudiť ľudí, aby začali s podnikaním,“ vysvetľuje laureát Nobelovej ceny za mier.

Sociálne dávky pre chudobu sú podľa neho cestou do pekiel. Ak im niečo dáte zadarmo, dávate im vlastne záruku, že nemusia pracovať. Od začiatku je to odrádzanie a vytvára to závislosť. Takže hovorím jedno, nerozdávajme peniaze, ale vložme ich do iného fondu, do fondu rizikového kapitálu sociálneho podnikania. Keď mladí ľudia vo svojom podnikaní zlyhajú, tieto peniaze im pomôžu rozbehnúť sa znova, aby necítili strach. Bude to poistný program, ktorý nevytvára závislosť na rozdiel od sociálnej podpory,“ hovorí Yunus. Dávky podľa neho neučia zodpovednosti za peniaze a dajú ľahko zneužívať. Pôžička je ale spojená so zodpovednosťou, musíte ju vrátiť.

Systém sociálneho zabezpečenia podľa neho nikdy nedokázal vytvoriť žiadnych podnikateľov. Ide o charitu, ktorá nevytvára aktivitu. Charita len vytvára závislosť a to je pre spoločnosť vždy negatívom. Systémy by mali byť zamerané na to, aby sme vytvárali činnosť. Teda uprednostniť vytváranie podnikania pred tvorením závislosti. Akceptovanie (podnikateľského) rizika, to je to, čo ľudia potrebujú,“ uviedol Yunus, ktorý si myslí, že celý kapitalistický systém zlyhal. Potreba mikroúverov je vlastne dôkazom zlyhania trhu. Keby trh fungoval, nebola by taká rozsiahla chudoba.

„Všetko bohatstvo sa presunulo k malej hŕstke ľudí. Čo je to za systém? Tento systém musíme prerobiť. Kapitalizmus sa znetvoril, pretože začal s nesprávnym predpokladom. Zneužíva ľudí v novodobom otroctve a tvrdí, že je to náš vlastný záujem. Myslím, že je to hrubý omyl. Ľudské bytosti sú poháňané vlastným záujmom a nezištnosťou. Ekonomický systém zabudol na súčasť nezištnosti. Keď ho zahrnieme do podnikania, máte dva druhy podnikania: na zarábanie peňazí a na riešenie problémov. Potom aj ekonomický systém bude iný,“ uzavrel Yunus.

10 Yunusových pravidiel na úspech:

  1. Začni v malom
  2. Prijmi výzvu
  3. Nesústreď sa len na peniaze
  4. Nečakaj na certifikát
  5. Správaj sa ako tvorca pracovnej príležitosti
  6. Nájdi svoju inšpiráciu
  7. Znovu objav svoj účel/potenciál
  8. Neobmedzuj svoju predstavivosť
  9. Maj dôveru
  10. Vytvor lepší svet

Zdroj: Quart.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá