El Niño čoskoro prinesie počasie plné extrémov. Vyčíňať má až do marca 2024

  • Klimatológovia sú si tým takmer istí
  • Meteorologický fenomén tu bude zrejme až do budúceho roka
  • Dôjde k výraznému otepleniu vody
Odhŕňač snehu a zasnežený lesík
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, TASR/František Iván
  • Klimatológovia sú si tým takmer istí
  • Meteorologický fenomén tu bude zrejme až do budúceho roka
  • Dôjde k výraznému otepleniu vody

Fenoménu El Niño sa zrejme len tak ľahko nezbavíme. Podľa klimatológov z Amerického centra pre predpovede klímy (CPC) je tu viac ako 95-percentná šanca na to, aby pokračoval až do januára či dokonca marca budúceho roka. Nie je pritom vylúčené, že by mohol trvať aj dlhšie.

V odbornej diagnostike na svojej webovej stránke informovali o tom, že povrchové teploty mora v rovníkovej časti Tichého oceánu v auguste dosiahli nadpriemerne vysoké čísla a v strednom a východostrednom Pacifiku bola situácia ešte dramatickejšia.

Pokračovať bude minimálne do najbližšej jari

Tropické atmosférické anomálie sú v súlade s výskytom javu El Niño a jeho prítomnosť potvrdili aj ďalšie atmosférické údaje. Podľa expertov je vysoko pravdepodobné, že bude El Niño ovplyvňovať globálne počasie počas celej zimy na severnej pologuli, konkrétne minimálne do marca 2024.

Hrozí teda, že budeme mať dočinenia so „silným“ typom tohto javu, ktorý by mal v rovníkovej oblasti zohriať teplotu vody o viac ako 1,5 °C. Táto pravdepodobnosť sa podľa analýzy zvýšila o 71 %.

„Stručne povedané, očakáva sa, že El Niño bude pokračovať cez zimu na severnej pologuli, s vyššou ako 95 % pravdepodobnosťou, v období od januára do marca 2024,“ píše sa v diagnostike.

na snímke je teplomer
zdroj: Archív Canva

Ako sme ťa informovali v tomto článku na začiatku mesiaca, tohtoročná zima bude zrejme chladnejšia než kedykoľvek predtým. Poukazuje na to analýza vzorcov počasia za niekoľko posledných desaťročí. Za analýzou stojí americký meteorológ David Dilley.

Odborník uvádza, že existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré pravdepodobne vrátia zimné počasie do formy z roku 1982. „Ide o obdobie, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie než posledných 40 rokov.“ O predpovedi informuje portál tn.nova.cz.

Ako sme však písali v inom článku, meteorológ Jozef Pecho sa prikláňa k názoru, že tohtoročná zima môže byť teplotne mierna, avšak bohatá na zrážky. To znamená dážď, ale v chladnejších oblastiach haldy snehu

Expert nám prezradil viac o pôvode El Niña

Meteorológ Peter Jurčovič pre Startitup vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka.

„Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“

Vzhľadom na to, že to je v Tichom oceáne, prejavuje sa to tým, že sa zohrieva voda. Čo je podľa odborníka normálne, je to, že v oceánoch po svete existujú prevládajúce prúdy. Ako má Európa Golfský prúd, tak má pobrežie Južnej Ameriky Peruánsky prúd. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru.

„Keďže v oblasti rovníka prevažujú na základe rotácie Zeme východné prúdy, čiže voda prúdi od strednej Ameriky smerom k Ázii, je tam veľmi teplá voda. Do toho prichádza od juhu tento studený prúd, čo znamená, že pri pobreží Peru za tie minulé storočia bolo zvykom, že rybári sa tam plavili a chytali ryby,“ hovorí Jurčovič s tým, že všetko bolo v poriadku, pretože planktón sa vyvíja v studenej vode, ktorá sa od Antarktídy dostala až do Peru.

Viac o tom, čo môže tepelná anomália El Niño spôsobiť a čo od nej možno očakávať, sa dozvieš v tomto článku.

Zdroje: tn.nova.cz, CPC, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá