Elektrický off-road so 4 elektromotormi a dronmi namiesto svetlometov. Takto vidí budúcnosť Audi

  • Koncept Audi AI:TRAIL je nabitý technológiami a alternatívnym vybavením
  • Jednoduchosť, plynulosť a sklenená kabína pre maximálny výhľad na okolitú prírodu
  • Aktuálne jediný existujúci exemplár sa nachádza na autosalóne vo Frankfurte
audi-mediacenter.com
  • Koncept Audi AI:TRAIL je nabitý technológiami a alternatívnym vybavením
  • Jednoduchosť, plynulosť a sklenená kabína pre maximálny výhľad na okolitú prírodu
  • Aktuálne jediný existujúci exemplár sa nachádza na autosalóne vo Frankfurte

V poradí štvrtý elektricky poháňaný koncept s označením Audi AI:TRAIL je podľa nemeckej automobilky terénnym vozidlom budúcnosti s nadčasovým dizajnom, množstvom najmodernejších technológií, ktoré nezaujme len svojim obrovskými kolesami.

Oficiálne bolo predstavené svetu 10. septembra, len pár dní pred otvorením brán autosalónu vo Frankfurte. Práve tu sa nachádza jediný existujúci exemplár, a to počas celého trvania autosalónu – do 22. septembra.

zdroj: audi-mediacenter.com

Štvormiestny koncept ponúkne pasažierom vďaka kompletne sklenenej „kabíne“ s extravagantným dizajnom bezkonkurenčný výhľad na všetky strany, čo môže byť v divokej prírode nezabudnuteľným zážitkom. Už z názvu TRAIL vyplýva jasná myšlienka objavovania prírody a nových zážitkov. Podľa automobilky je práve to hlavným dôvodom, prečo vo vozidle chýbajú veľké obrazovky na sledovanie seriálov či filmov. Filmovým plátnom má byť v tomto prípade práve okolitá príroda, na ktorú je vďaka sklenenej konštrukcií nerušený výhľad.

„Prostredníctvom AI:TRAIL ukazujeme terénny koncept s elektrickým pohonom bez emisií, ktorý prináša inovatívny zážitok z jazdy mimo spevnených ciest. V súlade s tým sme navrhli monolitické základné telo karosérie s maximálnym využitím skla, aby sme vytvorili intenzívne spojenie s okolím,“ vysvetľuje zámer využitia kompletne sklenenej kabíny šéf dizajnu Audi Marc Lichte.

Vďaka svojej praktickosti a výbave je ako stvorené pre dobrodružné cesty do prírody. Dvere batožinového priestoru poskytujú ľahký prístup k veľkým úložným priestorom so zaisťovacími popruhmi. V zadnom nárazníku je zabudovaný odkladací priestor pre predmety ako horolezecké vybavenie, topánky či pre mokré oblečenie.

Jednoduchý, priestranný a uprataný, tak by sa dal opísať interiér vozidla, ktorý má len niekoľko ovládacích prvkov pre interakciu vodiča s vozidlom. Namiesto palubného počítača sa používa smartfón, ako riadiace a zobrazovacie centrum pre funkcie a navigáciu. Farebná kombinácia interiéru skvelo splýva a zdôrazňuje prepojenie s okolitou prírodou.

A keďže sa koncept prezentuje ako udržateľný, v interiéri nechýba viacero recyklovaných materiálov. Skvelým nápadom je prevedenie zadných sedadiel, ktoré sú v podstate hojdacie siete a vďaka svojej variabilite je ich možné z vozidla vybrať a použiť v exteriéri.

zdroj: audi-mediacenter.com

Naozaj nezvyčajným spôsobom sú vyriešené aj svetlomety vozidla, ktoré sú nahradené samostatnými svetelnými zdrojmi v A stĺpiku a osvetliť dokážu ako exteriér tak aj interiér s nastaviteľnou intenzitou svietivosti. Rovnako je riešené aj zadné svetlo, ktoré sa rozprestiera po celej šírke zadnej časti vozidla a poslúži buď ako osvetlenie batožinového priestoru alebo ako výrazné svetlo pre exteriér.

Čerešničkou na torte, pokiaľ ide o nápaditosť, je riešenie stretávacích svetiel. Tie sú nahradené piatimi bezdrôtovými dronmi, ktoré disponujú Matrix svetlami a osvetľujú cestu pred vozidlom priamo zo vzduchu. Svoje špeciálne miesto majú na pristávacej ploche na streche, kde je možné ich nabíjať. Okrem iného je možné cez Wi-Fi prenášať obraz z dronov na displej pred vodičom.

zdroj: audi-mediacenter.com

Séria štyroch konceptov spája viac než len koncept udržateľných pohonných systémov a línií karosérie, ktoré siahajú ďaleko do budúcnosti. Zahŕňajú tiež úplne nový koncept mobility pre značku štyroch kruhov.“ vysvetľuje nemecký automobilový gigant.

Po motorickej stránke je Audi AI:TRAIL vybavené štyrmi samostatnými elektrickými motormi s odhadovaným výkonom 320 kW a krútiacim momentom až 1 000 Nm. Motory sú uložené v blízkosti kolies a každý z nich poháňa priamo jedno koleso.

Pri rovnom alebo mierne náročnejšom teréne ponúka štvorica elektromotorov dojazd 400 až 500 kilometrov, zatiaľ čo pri náročnom teréne sa dojazd zníži približne na polovicu. Maximálna rýchlosť je 130 km/h, čo je úplne pochopiteľné, nakoľko sa jedná o vozidlo určené prevažne do terénu a nie na dlhé jazdy.

zdroj: audi-mediacenter.com

Ako z budúcnosti pôsobia aj samotné kolesá. Pre jazdu po klasických komunikáciach ponúka systém asistovanej, ale aj plne automatizovanej jazdy 4. úrovne, a to vďaka pokročilej umelej inteligencii (AI). V praxi to znamená, že koncepty Audi AI sú schopné sa učiť a rozmýšľať, no zároveň sú stále proaktívne a osobné.

Zdroj: audi-mediacenter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech