Električky v Bratislave budú nahradené bicyklami. Riešia tak problémy s dopravou do Karlovej Vsi a Dúbravky

  • Namiesto hodiny v zápchach bude cesta do Karlovej Vsi a Dúbravky trvať už iba 15 minút
  • Na celý mesiac bude stáť 9 eur, pri každodennom cestovaní by tak stála jedna jazda v prepočte iba 15 centov
Rekola bicykle
  • Namiesto hodiny v zápchach bude cesta do Karlovej Vsi a Dúbravky trvať už iba 15 minút
  • Na celý mesiac bude stáť 9 eur, pri každodennom cestovaní by tak stála jedna jazda v prepočte iba 15 centov

Električky v Bratislave budú nahradené bicyklami. Rekola spúšťajú unikátny projekt náhradnej bicyklovej dopravy za električky do Karlovej Vsi a Dúbravky. Namiesto hodiny v zápchach bude cesta trvať už iba 15 minút. Ružové bicykle do konca výluky nahradia električkovú dopravu Bratislava – Koniec státia v hodinových zápchach.

Nová bikesharingová spoločnosť Rekola ide výrazne zlepšiť cestovanie medzi Dúbravkou, Karlovou Vsou a centrom mesta. Pozdĺž celej električkovej trati pripravila 18 staníc na požičiavanie ružových bicyklov, ktorými si môžu miestni skrátiť cestu do práce či škôl. Takmer celý úsek je vedený po oddelených cyklotrasách alebo miestnych komunikáciách s minimálnou premávkou áut.

Vyťaženú trasu štandardne obsluhujú veľkokapacitné električky. V týchto mesiacoch však prebieha kompletná rekonštrukcia električkovej trate a v úseku sa tvoria každý deň aj viac ako hodinové zápchy, ktoré miestnym strpčujú život. Dopravná situácia sa zhoršila ešte viac od začiatku školského roka.

Zápchy sú dlhé už aj niekoľko kilometrov a v mnohých prípadoch je rýchlejšie ísť pešo, než autom. Hoci sú v niektorých úsekoch trasy už vybudované aj bus pruhy, v zápchach žiaľ uviaznu každý deň aj autobusy náhradnej dopravy X5. Obyvatelia dotknutých mestských častí nemajú v súčasnosti žiadnu alternatívu, ako cestovať bez meškaní

Rekola bicykle
zdroj: Rekola

V rámci európskeho týždňa mobility preto dnes Rekola spustili projekt náhradnej bicyklovej dopravy, ktorá má chýbajúce električky zastúpiť. Pozdĺž celej električkovej trati umiestni spoločnosť desiatky ružových bicyklov, ktorými sa budú dať zápchy jednoducho obísť po oddelenej cyklotrase na nábreží Dunaja. Cestovanie z Karlovej Vsi do centra mesta sa skráti z hodiny iba na 10-15 minút.

Aby cestujúci spoznali, že sa jedná o náhradnú dopravu do Karlovej Vsi a Dúbravky, bicykle sú označené presne tak, ako aj autobusy náhradnej dopravy, transparentom s linkou X5. Ide o unikátne riešenie, ktoré sa na Slovensku využije vôbec po prvýkrát. Aj všade vo svete je štandardom nahradzovať električky výhradne náhradnými autobusmi, Bratislava tak môže náhradnou bicyklovou dopravou udať celému svetu nový trend v dopravných riešeniach.

Náhradná bicyklová doprava je podľa mňa najoriginálnejší a najprínosnejší projekt tohtoročného európskeho týždňa mobility. Teší ma, že bicykle v Bratislave už nebudú vnímané iba ako športová aktivita na voľný čas, ale stanú sa reálnym dopravným prostriedkom,“ povedal na margo náhradnej bicyklovej dopravy Peter Klučka, národný cyklokoordinátor Ministerstva dopravy a výstavby SR. Stanice na požičiavanie bicyklov budú umiestnené napr. v oblasti River parku, v okolí Riviéry, pred školami, domami kultúry, miestnom úrade a obchodných centrách v blízkosti električkových zastávok.

V prvej fáze sme pripravili celkovo 18 staníc a v spolupráci s magistrátom hlavného mesta budeme hľadať ďalšie lokality, kde by bolo možné pripraviť ďalšie stanice pre bicykle. Všetky stanice nájdu cestujúci v mobilnej aplikácii Rekola. Bicyklom sa potom bude dať odviezť buď k tunelu pod hradom, kde bude možné prestúpiť na električky, alebo cestovať priamo až do centra mesta, Ružinova, Nového Mesta či do Petržalky.

V Bratislave je už funkčná bicyklová MHD, hovorí sa o revolúcii v doprave. Otestovali sme ju

Aby Rekola poskytli obyvateľom Karlovej Vsi dostatočnú kapacitu, v týchto dňoch rozširujú flotilu bicyklov až o 50 %. V meste sa čoskoro objaví až 300 odľahčených bicyklov s prevodovkou pre jazdy do kopca.

Ružový bicykel sa bude dať požičať cez mobilnú aplikáciu Rekola. Jedna jazda bude stáť štandardne 1 euro, avšak pre pravidelných cestujúcich si Rekola prichystali aj zvýhodnenú električenku na bicykel.

Na celý mesiac bude stáť 9 eur, pri každodennom cestovaní by tak stála jedna jazda v prepočte iba 15 centov. Držitelia karty MultiSport budú mať cestu tam aj späť zadarmo. Rekola začali fungovať pred niekoľkými rokmi ako malý komunitný projekt s nadšencami, ktorí v Prahe skupovali od ľudí nepoužívané staré bicykle. Po nociach ich zadarmo opravovali a následne umiestňovali do ulíc mesta, aby si nimi mohli ľudia skrátiť cestu do práce či do školy. Aby sa bicykle nekradli, nadšenci ich prefarbovali na ružovo.

Projekt recyklovaných kol (bicyklov) – Rekol sa stal okamžite tak populárnym, že sa postupne rozšíril do ďalších českých miest, pripájali sa ďalší dobrovoľníci, až začal byť využívaný natoľko, že spoločnosť začala namiesto starých bicyklov nakupovať moderné odľahčené modely. Dobrovoľníci tak vytvorili dopravný systém, ktorí ročne využije viac 700 tisíc cestujúcich. To je pre predstavu asi toľko, koľko by odviezlo 3 tisíc IC vlakov z Bratislavy do Košíc. Od septembra 2020 sa Rekola rozšírili aj do Bratislavy, kde chcú naučiť ľudí cestovať bicyklami namiesto áut. V Bratislave fungujú Rekola už od začiatku s modernými odľahčenými bicyklami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech