Elektronická cigareta má byť na predpis ako liečebná pomôcka

  • Výskumy konečne odhalili vplyv elektronických cigariet na zdravie
  • Majú byť dokonca liečebnou pomôckou
  • Výskumy konečne odhalili vplyv elektronických cigariet na zdravie
  • Majú byť dokonca liečebnou pomôckou

Dlho sa v spoločnosti viedli debaty o tom, či sú elektronické cigarety neškodné alebo rovnako škodlivé ako tie klasické tabakové. Mali svojich zástancov i odporcov.

Experti predložili výsledky výskumov, ktoré dokazujú, že vaporizéry (e-cigarety) sú až o 95 percent menej škodlivé než klasické tabakové produkty. Riziko vzniku rakoviny pri inhalovaní dokonca odhadujú len na jedno percento.

Keď si niekto chce dobrovoľne ničiť zdravie, nech si ničí. Najdôležitejšie však je, že e-cigarety neohrozujú zdravie nefajčiarov,  zdôrazňuje to riaditeľ oddelenia pre zlepšovanie zdravia obyvateľstva PHE profesor John Newton. Do ovzdušia sa z nich dostáva len zanedbateľné množstvo nikotínu, pričom existujú aj beznikotínové verzie. A keďže pri vapingu neprebieha žiaden horľavý proces, neznikajú žiadne toxické výpary a nesmrdí.

Zatiaľ čo vo väčšine krajín sú e-cigarety radené do tej istej skupiny ako tabakové výrobky, britská vládna agentúra zameraná na verejné zdravie (PHE) ich chce na základe nových dôkazov dokonca zaradiť na zoznam medicínskych prostriedkov určených na odvykanie od fajčenia. V praxi by to znamenalo, že lekári by ich mohli predpisovať pacientom a licencované zariadenia by sa predávali aj v lekárňach.

Rozsiahle posúdenie pôsobnosti bezdymových zariadení iniciovali experti na tabakové závislosti profesorka Ann McNeillová a profesor Peter Hajek.

Podľa prieskumov až dvadsaťtisíc fajčiarov ročne úplne prestane fajčiť tabakové výrobky vďaka prechodu na vaping. „Bolo by tragické, keby tisícky fajčiarov neskoncovali s fajčením pomocou elektronickej cigarety len kvôli falošným obavám z ich škodlivosti,“ uviedol Newton.

PHE chce preto dosiahnuť, aby vybrané e-cigarety (najmä tie bezdymové) získali licenciu ako medicínske pomôcky pre a dostali sa i do lekární. Ďalším cieľom je v nemocniciach vyhradiť priestory pre vaperov. To by vyriešilo porušovanie zákazov fajčenia v zdravotníckych inštitúciách.

Britská vládna agentúra plánuje aj ďalšie kroky na popularizáciu i reguláciu elektronických cigariet v snahe zlepšiť stav verejného zdravia. Stále však platí, že najlepšie je prestať fajčiť úplne a ideálne nikdy nezačať.

Zdroj: Gov.uk; Zdroj foto: https://www.blacknote.com/e-juice/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá