Elon Musk, Bill Gates či Michal Truban. Tieto knihy čítajú vplyvní

  • Vplyvní ľudia čítajú. Nielen, že sa tým motivujú, čítanie považujú za jeden z hlavných a základných relaxov
  • Vybrali sme pre teba knihy, ktoré zaujali tých najväčších biznismenov sveta
vplyvní ludia
TASR
  • Vplyvní ľudia čítajú. Nielen, že sa tým motivujú, čítanie považujú za jeden z hlavných a základných relaxov
  • Vybrali sme pre teba knihy, ktoré zaujali tých najväčších biznismenov sveta

Čítanie sa už dnes veľmi nenosí. Stáva sa však pravidlom, že koncom roka mnohé vydavateľstvá alebo odborné periodiká zostavujú rebríčky kníh, ktoré za predošlý rok stojí za to prečítať. Existujú však aj také, ktoré ti poradia a odporučia, čo čítať aktuálne. Za rok toho vyjde extrémne veľa. Preto takéto sumárum bezpochyby oceníš.

Ak máš rád navyše typy známych a vplyvných ľudí, čítaj ďalej. My ti prinášame pár typov, ktoré aktuálne číta Elon Musk, Bill Gates alebo aj Slovák Michal Truban.

Život Einsteina či Pán prsteňov

Kto by to bol povedal, že Elon Musk, ktorého pravdepodobne poznáš ako CEO Tesly, si prečíta aj beletriu? Nie však obyčajnú. V South China Morning Post zaradil Tolkienovho Pána prsteňov na prvé miesto. Vďaka svetu fantázie naberá tvoj mozog iné fungovanie.

Hrdinovia kníh, ktoré čítam, nám stále zanechávajú povinnosť, zachrániť svet,“ povedal pre americký časopis The New Yorker ešte v roku 2009.

zdroj: TASR

Okrem toho však číta aj fyzikálne zákonitosti vysvetlené a zasadené do príbehu. Gordonova kniha Structures: Or Why Things Don´t Fall Down sa venuje úžitkovému dizajnu a princípu vecí, ktoré zjavne na prvý pohľad nedávajú zmysel. Nielen samy o sebe, ale aj ich konštrukcia. Tak nad takými vecami sa vynálezca a inžinier Elon zamýšľa.

Život a vesmír Einsteina od Waltera Isaacsona je jedným z Muskových obľúbených knižných titulov. Autora má veľmi rád a jeho knihy dokonca odporúča vo väčšine verejných diskusií, keď samozrejme, príde rad na četbu. Kniha je príbehom, ale tak trochu aj návodom, ako sa z Einsteina stal držiteľ Nobelovej ceny. Písaná je prostredníctvom listov.

História Ameriky a Moc faktov

Ak si videl Inside Bill’s Brain, známy seriál z produkcie Netflixu, pravdepodobne tušíš, čo spoluzakladateľ Microsoftu číta. Faktografické tituly, ktoré mu poskytnú dostatok informácií na to, aby v žiadnej konverzácii nezostal ticho. Poznať históriu národa treba. Tá americká vôbec nie je stará, no udialo sa na tomto území toho dosť, a dnes Amerika určuje trendy svetovej politiky. Prečo je tomu tak?

V roku 2018 vyšla kniha od americkej historičky Jill Lepore a volá sa These Truths. Vracia sa do Lincolnovského obdobia a predstavuje jednu veľmi dôležitú etapu amerických dejín. Pravdy, ktoré treba poznať.

zdroj: TASR

V lete sa na Slovensku objavila kniha Moc faktov od Hansa Roslinga a kolektívu autorov okolo neho. Čítal ju už takmer každý. Okrem iného ju odporúčajú aj manželia Gates ako jednu z dvoch kníh, ktoré musíš bezpodmienečne poznať a prelúskať. Hovorí o tom, prečo máme o svete mylné predstavy a je zároveň aj návodom, ako s faktami či dezinformáciami, ktoré sú nám denne podsúvané, pracovať a ako ich vyhodnocovať.

Druhou must-read knihou je titul Better Angels of Our Nature od Stevena Pinkera.

Princípy, ktoré ťa motivujú k úspechom

Známy slovenský podnikateľ, dnes už aj politik Michal Truban sa necháva inšpirovať tým, čo platí pre celý svet. A teda Princípmi od Ray Dalia. Tie už motivovali mnohých, aj hore spomenutých pánov. Bill Gates o tejto knihe vyhlásil, že „Ray Dalio ho oboznámil s hodnotným sprievodcom a náhľadom„, že je koniec-koncov skvelé, že takáto kniha sa dostala medzi všetkých ľudí. Tento Gatesov citát nájdeš na samotnej obálke knihy.

zdroj: TASR

Čítajú ju slovenskí biznismeni a možno podobne ako tí americkí ocenia, s akou neuveriteľnou eleganciou a nenásilnosťou je písaná.

Skvelé tipy na vianočné darčeky, nie?

Mimochodom – všetky spomínané knihy, ktoré ešte neuzreli svetlo slovenského či českého prekladu, nájdeš veľmi jednoducho na Amazone. Zvyšné v bežných kníhkupectvách.

 

Zdroje: scmp.com, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech