Elon Musk je odhodlaný odísť zo Zeme. Chce zachrániť ľudstvo, varuje pred nukleárnym Armagedonom

  • Riziká, ktorým aktuálne čelíme, v prenesenom zmysle znamenajú, že sme všetci mŕtvi, hovorí Musk
  • Chce, aby bolo ľudstvo multiplanetárne. Pracuje na dopravnom prostriedku, ktorý by fungoval v rámci slnečnej sústavy
Musk4
SITA/AP, Susan Walsh
  • Riziká, ktorým aktuálne čelíme, v prenesenom zmysle znamenajú, že sme všetci mŕtvi, hovorí Musk
  • Chce, aby bolo ľudstvo multiplanetárne. Pracuje na dopravnom prostriedku, ktorý by fungoval v rámci slnečnej sústavy

Elon Musk je odhodlaný zobrať ľudstvo a odísť z tejto planéty. Riziká, ktorým na planéte Zem čelíme, sú podľa jeho slov príliš veľké. Svojimi ambicióznymi plánmi chce zachrániť miliardy ľudí.

Riaditeľ americkej spoločnosti SpaceX v stredu uviedol, že ich kozmická loď Starship vykoná začiatkom budúceho roka svoj prvý skúšobný orbitálny let.

S Muskom spolupracuje NASA

Vesmírna agentúra NASA si Starship zvolila ako to kozmické plavidlo, ktorým Američania opäť poletia na Mesiac, informuje TASR.

„V decembri vykonáme sériu testov a dúfajme, že v januári budeme štartovať,“ opísal plány na najbližšie mesiace Musk.

„Prvý štart je spojený s veľkým rizikom, preto sa ani neodvážim povedať, či bude úspešný. Myslím si však, že sme spravili veľký pokrok,“ uviedol Musk v rámci svojej prednášky na pôde americkej akadémie vied.

Vesmírna loď Starship v minulosti už niekoľko suborbitálnych letov vykonala. Raketu totiž navrhli tak, aby sa dala použiť znova. Nedá sa však povedať, že všetko prebehlo hladko, na čo Musk aj sám naráža.

Prvý štart tejto rakety pri počiatočných testoch sprevádzali ťažkosti, pričom došlo aj k niekoľkým výbuchom.

Musk
zdroj: TASR/AP Photo/Jae C. Hong

Chce vlastný dopravný prostriedok v slnečnej sústave

Po plánovanom testovacom lete v januári plánuje Musk s týmto vesmírnym plavidlom vykonať v roku 2022 najmenej desať ďalších letov. Podľa Muska by loď Starship mohla byť pripravená na prvé lety mimo testov v roku 2023.

NASA vsádza na to, že sa Starship stane súčasťou jej vesmírneho programu Artemis, ktorého cieľom je najskôr v roku 2025 dopraviť ľudí opäť na Mesiac.

Musk má však s touto kozmickou loďou, ktorá je podľa neho „najväčšou raketou, aká bola kedy navrhnutá“, ešte ambicióznejšie plány.

Cieľom vývoja tohto vesmírneho plavidla je podľa neho zostrojenie dopravného prostriedku, ktorý by „dokázal prepraviť veľké objemy alebo množstvo ľudí kamkoľvek v rámci slnečnej sústavy“.

Ľudstvo na Zemi neprežije, baľte sa

Práve tento plán považuje za dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Ľuďom hovorí, že majú vziať do úvahy všetky riziká, ktorým je ľudstvo momentálne vystavené, píše portál Futurism.

Obrovský dopad na náš život na tejto planéte budú mať klimatické zmeny, rizikom sú aj nálety komét či klesajúci počet narodených detí. Všetko zo spomenutého by mohlo viesť k nášmu vyhynutiu, hovorí.

Okrem toho spomína aj „starú dobrú hrozbu nukleárneho armagedonu“. Aj keď síce netuší, aká je pravdepodobnosť, že by sa niečo také mohlo stať, určite nie je nulová, tvrdí.

Všetky tieto dôvody ho viedli k rozhodnutiu, že si chce na Marse postaviť svoju stálu základňu. Musk tvrdí, že riziká, ktorým aktuálne čelíme, musíme zmierniť. To chce dokázať práve tým, že sa ľudstvo stane aj vďaka jeho zásluhe multiplanetárne. Podľa Muska ide o jeden z najdôležitejších spôsobov, ako aktuálnu krízu zlepšiť.

„Ak totiž budeme čakať príliš dlho, tak bude Zem už neobývateľná. V tomto zmysle sme všetci, samozrejme, mŕtvi,“ povedal Musk so smiechom.

„Okrem toho stále existuje riziko, že príde kométa, ktorá zničí celý kontinent,“ tvrdí Musk. Odvoláva sa na to, že existuje veľa druhov zánikových udalostí na úrovni kontinentov, o ktorých sa veľa nehovorí. Väčšími raketami by tak chcel prípadné nebezpečné kométy odrážať a jedného dňa tak podľa vlastných slov zachrániť miliardy ľudí.

Zdroje: Futurism, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie