Elon Musk a Jeff Bezos budú súťažiť o to, kto z nich dostane ľudí opäť na Mesiac

  • NASA vo štvrtok uzavrela kontrakty za takmer miliardu dolárov s troma spoločnosťami
  • Kontrakty získala Muskova spoločnosť SpaceX, Bezosova spoločnosť Blue Origin a spoločnosť Dynetics
  • Trojica firiem dostane od NASA celkovo 967 miliónov dolárov
bezos musk
Foto: Filckr /TASR - AP Photo/Jae C. Hong
  • NASA vo štvrtok uzavrela kontrakty za takmer miliardu dolárov s troma spoločnosťami
  • Kontrakty získala Muskova spoločnosť SpaceX, Bezosova spoločnosť Blue Origin a spoločnosť Dynetics
  • Trojica firiem dostane od NASA celkovo 967 miliónov dolárov

Americká vesmírna agentúra NASA vo štvrtok uzavrela kontrakty za takmer miliardu dolárov s troma spoločnosťami – vrátane tých, ktoré vlastnia miliardári Elon Musk a Jeff Bezos – na vyvinutie pristávacieho modulu, s ktorým chcú Spojené štáty opäť dostať ľudskú posádku na Mesiac.

Kontrakty získala Muskova spoločnosť SpaceX, Bezosova spoločnosť Blue Origin a spoločnosť Dynetics, informovala tlačová agentúra AFP. Trojica firiem dostane od NASA celkovo 967 miliónov dolárov.

Spoločnosti budú navzájom súťažiť do februára 2021, vtedy NASA rozhodne, ktorá z nich dostane príležitosť uskutočniť demonštratívne misie. Lunárne pristátie privedie astronautov z lunárnej obežnej dráhy na povrch Mesiaca a späť. Zmluva spoločnosti Blue Origin má hodnotu 579 miliónov dolárov, SpaceX 135 miliónov dolárov a spoločnosť Dynetics dostane 253 miliónov dolárov.

„Sú to tri spoločnosti, o ktorých sme presvedčení, že majú schopnosti, ktoré nám umožnia dostať sa na Mesiac,“ uviedol riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine.

„Amerika napreduje týmto posledným krokom, ktorý je potrebný na to, aby mohli v roku 2024 astronauti pristáť na Mesiaci. Pôjde zároveň o úžasný moment, keďže na mesačný povrch po prvý raz vstúpi aj žena,“ povedal Jim Bridenstine.

Pristávací modul je jedným z kľúčových prvkov misie Artemis – spolu s nosnou raketou Space Launch System (SLS), kozmickou loďou Orion, ktorú vyvíja spoločnosť Lockheed Martin, a malou vesmírnou stanicou Gateway, ktorá bude obiehať okolo Mesiaca.

„Je dôležité, že naša agentúra teraz vyvíja takúto činnosť, pretože krajina i celý svet je otrasený pandémiou koronavírusu. Chceme dať ľuďom nádej, niečo, k čomu budú môcť vzhliadať, o čom budú môcť snívať, niečo, čo inšpiruje nielen Spojené štáty, ale i celý svet,“ dodal Bridenstine.

Súčasný program NASA sa v gréckej mytológii nazýva Artemis, podľa Apollového dvojčaťa a bohyne Mesiaca. Jeho cieľom je do roku 2024 dostať na Mesiac prvú ženu a ďalšieho muža. Je to o štyri roky skôr, ako bol pôvodný plán NASA vyzvať na vybudovanie lunárnej vesmírnej stanice s názvom „brána“.

Astronauti by sa tam najskôr pripojili k tejto stanici a neskôr by sa presunuli na povrch Mesiaca. V tom, čo sa všeobecne považuje za politicky motivované nariadenie, sa náhodou zhoduje s koncom domnelého druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa v Bielom dome, viceprezident Mike Pence nariadil NASA už v marci 2019, aby urýchlil svoje úsilie o štyri roky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá